Tetovací móda zoufale nudných duší

Každý chceme být originální a s hlavou vztyčenou vzdorovat davu. Ale když jde o tetování, chováme se jako hloupé ovce pod diktátem společnosti.

Léto je tady, s ním rostoucí teploty a potřeba odhodit svršky na společensky únosnou mez. A čas od času budete v nejbližších měsících dávat na obdiv, pomineme-li plavky, nejste-li nudista, i svou holou kůži. A svá tetování. Teď bych mohl prohodit něco rádobyvtipného o žvýkačkách s obrázkem na tělo, ale chtěl bych být dnes trochu vážnější. O tetováních byly, jsou a budou napsány stovky článků. Nemám v plánu teď udílet babské rady kde to nejvíce bolí, kázat moudra o škodlivosti a filozofovat nad ideálním obrazcem a jeho velikostí. Čekejte toliko menší zamyšlení, které ponejvíce ocení ti, kteří letos u rybníku či moře budou okukovat vkusné i méně vkusné kérky a pohrávat si s myšlenkou, že by též něco chtěli.

Mám kérku, to koukáš co? Už jsem velká holka.

Móda a vše okolo

Ano, asi to všichni víme, ale tetování je opravdu móda poslední doby. Ostatně zeptejte se prarodičů, kolik znají potetovaných osob a porovnejte, kolik jich znáte vy. Móda je skvělá věc. Umožňuje vám ztotožnění se s masou. Pocit, že nejste sami, ale součást celku. Na druhou stranu nejsme to my, kdo tvoří módu a současný trend. O tom, že letos budou mít dívky na všem cvočky, nerozhodly ženy a jejich cit pro detail, ale chytrý marketing, který prodá letos nové boty a kabelku každé ženě jenom tím, že zrovna ony budou poslední ve třídě či v práci, které něco takového nemají a tudíž jsou podezřelé. To co se tady snažím vyjádřit je, že v módě nerozhoduje náš názor na danou věc, ale prostá potřeba být jako ostatní. Tetování není něco jako smartphone, který vám usnadní život, ale naopak se stává poslední dobou módní nezbytností, která nám umožní v partě přátel jedním z těch, kteří tu kérku mají taky. Tohle nevnímám jako správné.

Všichni ajťáci právě spadli smíchem ze židle. Kvůli tomu přece ta kérka je, ne?

To co chci jen Já

Tetování je staré jako lidstvo samo a vždy neslo nějaké poslání. Poznali jste dle něj silného válečníka a kněze dané kultury. V knajpách se jimi identifikovali námořníci, zloději a prostitutky. V neposlední řadě rockoví zpěváci mají kérky od ramen po konečky prstů, ale opodstatněné jako dlouhé vlasy a cigaretu v koutku úst. Okolí tím dávají najevo, že právě oni jsou ty hvězdy. Dnes si hodně lidí pořizuje aspoň to jedno tetování, aby nějaké měli. Moc nad ním nepřemýšlí a vůbec nejhůř si ho nechají udělat na dovolené u moře či po propité noci. Často kopírují své kamarády, častěji však oblíbené celebrity, spoustě to je úplně jedno. Neházím zde všechny do jednoho pytle. Jsou jedinci, kteří mají tělo jako příběh svého života a každé tetování by vydalo na knihu vzpomínek. Bohužel přibývá módních nadšenců. Je skvělé nechat si na záda nakreslit Carpe Diem – Užívej dne a dávat světu najevo, že pro mě je každý den posvátný. Tohle je mantra mého života. Ale hlubší smysl je kde? Copak ostatní lidé ráno vstanou, vlezou si do kouta a řeknou si: „Dnes si nebudu užívat den,“ a začnou se píchat vidličkou a soužit hladem? Tetování kočiček a motýlků pro ženy, lebek a chytrých nápisů pro muže, sice mohou vypovědět, že daný majitel je vášnivý sběratel okřídleného hmyzu, ale čím dál častěji se bude jedna pouze o obrázek pro okrasu.

Tisíce let staré poselství a spousta čar. Možná krásné na první pohled, ale šedá nuda na každý další.

Individuální styl bez diktátu masy

Význam smyslu tetování ke všemu roste se skutečností, že daný obrázek vás opravdu na dlouhou dobu neopustí. Většina lidí si pouze klade otázku, jestli se s tetováním smíří ve chvíli, kdy budou hlídat svá vnoučata, zbytku to je zcela jedno. Značná část jedinců ještě používá berličky, že přece stačí mít jen peníze a laser se o tetování postará, kdyby nezbylo zbytí. To je sice skvělá věc, ale procedura je drahá a hlavně mladí lidé, kterým vše platí rodiče a oni si pouze z brigády pořídí pěknou kérku, by se měli připravit, že za pár let budou peníze potřebovat úplně jinde, než na rozmary mládí. Proč tohle všechno píšu? Protože náš pohled na svět se mění, vyvíjí. Samozřejmě někdo zůstane svým snům věrný od dětských let, ale spousta z nás si projde svá období. Sám jsem byl na střední metalista, v džínové vestičce chodil i spát a dnes, o pár let později, chodím do školy v kravatě a černá trička Iron Maiden nosím hrdě pouze na koncerty. A nejedná se o nějaké splynutí s davem kravaťáků, ale zkusil jsem něco v životě něco jiného, nový styl. Udělal změnu, která mě baví. Je to stejné, jako když mám někdy chuť jít běhat a někdy si zajezdit autem. Tetování by měla prezentovat kus nás. Je skvělé mít na rameni dvě kulečníkové koule, ale jestli jsou tam jen z důvodu, že poslední dobou chodíme s partou v pátek pít a hrajeme biliár, tak je něco špatně. Obdobně pochybuji o smyslu mít na boku postavičku Bendera. Ačkoliv i já jsem obrovský fanoušek Futuramy, tak za deset let to bude zapomenutý seriál a sám bych se sebe musel ptát, proč zrovna tohle získalo místo na mém těle?

Bender je skvělý. O tom žádná. Ale co pro vás bude znamenat za pár let?

Autorův očistec

Jestli jste dočetli až sem, tak buď kývete hlavou, nebo se vám vaří krev. Kažopádně máte jednu otázku. Jestli autor má tetování. Nemám. A řeknu vám proč. Není to nic estetického, líbí se mi tetování moc. Ba dokonce bych se ani nějakému nebránil. Ale mám několik důvodů. Ten hlavní, načrtnutý výše, je ten, že nemám zatím motiv, kterým bych chtěl něco sdělit světu. Není pro mě zatím nic tak silného, že bych to musel zvěčnit na svém těle. Jsem vděčný za svobodu a tetování beru osobně jako svazující rozhodnutí. Další důvod je čistě pragmatický. Cena kvality. Dnes tetovací studio najdete skoro v každém okresním městě. Klidně bych si teď mohl vybrat z účtu a do večera budu mít kérku a dojdu si pro ni pěšky. Po tom netoužím. Tetování je umění, ale hodně lidí a tetérů k němu přistupuje jako ke zboží. A potom se není co divit, že kvalitativní rozdíly mezi různými salóny jsou tak velké. Jestli někdy udělám ten krok a nechám si na tělo něco zvěčnit, tak nebudu řešit rozměr, cenu a vzdálenost. Tělo není papír ve skicáku, který skrčíte a vyhodíte, naopak si ho vážím. Nehledám někoho, kdo mi na tělo udělá pár čar, ale symbiózu s umělcem, kterému poskytnu volnou plochu, a on na ni nakreslí svůj obraz. I kdyby ten umělec měl mít studio na druhém konci světa. Peníze jsou a budou vždy ta nejméně důležitá věc. Přemýšlejte o tom, tetování kupodivu bude jedna z nejtrvalejších věcí, které si pořídíte. Kdybyste si měli za život vybrat pouze jedno auto, asi budete volit velmi pečlivě a nekoupíte v autobazaru za domem.

Tajné tlapičky, které viděl už celý svět. Tisíc lajků na Facebooku. A stačí to?

Závěr s překvapením

Tetování si nejde pořídit cestou z obchodňáku a večer na baru se jim pochlubit společně s novými teniskami, které jste ten den koupili. Přesto se to často děje. Už jen pro ten pocit, že za rok ty samé boty hodíte do kouta a více je neobujete. Koupíte si nové. Tetování budou vaši kamarádi obdivovat jeden večer. Dnes už možná ani nebudou šokováni. Za nějaký čas bude vaše kérka všem ukradená. Věřím, že tento článek čtou i dívky, proto jedna věta k nim. V klukovi první pohled na vaše tajné tetování srdíčka vzbudí zvědavost. Ale jestli s ním navážete dlouhodobější vztah, bude mu tato ozdůbka stále více ukradená. Možná ho i začne nudit, přeci jenom je nejlepší chválit svou dívku, když si koupí nový a slušivý topík, než stále celý život koukat na to jedno a samé. Pro muže to ostatně platí v bleděmodrém. Přeji vám, abyste nešli s davem a vážili si své osoby. Aby vždy na prvním místě vaše budoucí a současná tetování sloužila k vaší radosti a podporovala vaši individuální integritu. Nikoliv byla k radosti a obdivu okolí.

 

Cítíte se plní emocí, které byste chtěli ventilovat? Napište mi do diskuze. Přijímám pochvaly se stejnou lehkostí jako kritiku ;-). Nebo pište na Facebook!


Foto: deviantart.com

Podobné články