Turista vs. cestovatel

Jste turista, nebo cestovatel? A není vám to úplně jedno?

V poslední době se na sociálních sítích, cestovatelských webech a blozích čím dál častěji objevuje dělení návštěvníků cízích zemí na cestovatele a turisty. Turista v převážné většině případů cestuje s cestovní kanceláří, užívá si all inclusive v hotelu a navštěvuje nejznámější místa země, aby si pořídil spoustu fotografií. Cestovatel vyráží pokud možno naslepo, bydlí u místních obyvatel, od kterých si nechá doporučit zajímavá místa, a hlavně není limitován časem – dělá si, co chce, a až bude chtít popojet dál nebo se vrátit, udělá to.

Nemůžu se zbavit pocitu, že je na turisty pohlíženo s čím dál větším despektem. Pouze cestovatel může poznat pravý kolorit místa a proniknout pod slupky cizí kultury. Turisté jsou slepě převážení z místa na místo, utrácí peníze za hlouposti v gift shopech a poléhávají na pláži. Článků na téma, proč je lepší být cestovatelem, a ne turistou, najdete na internetu nespočet.

Ne každého baví bloudit v cizím městě.

Toto rozdělení mi připadá směšné. Proč si lidé musí dokazovat, že právě jejich způsob cestování je ten správný? Každý jsme jiný a to, co vyhovuje jednomu, představuje noční můru pro druhého. Ne každý si chce popovídat s místním prodavačem nebo se dohadovat s taxikářem o ceně. Neškodila by trocha tolerance místo pokusů zaškatulkovat a odlišovat lidi. V dané lokalitě nakonec obě skupiny návštěvníků vidí zhruba to stejné, pouze způsob, kterým se k tomu dopracovali, je jiný – a všichni jsou šťasní a spokojení. O tom by cestování mělo být, a ne o nesmyslném haterství.

V této souvislosti je čím dál více zmiňovaný pojem digitální nomád. Jde o člověka, který díky možnosti pracovat z domu přes internet cestuje po světě, poznává a současně pracuje. Může se jednat o několik měsíců v roce, půl roku nebo několikaleté kočování z místa na místo. Pro dobrodruhy, kterým je jejich vlast malá, jde o ideální způsob života. Pro jiné, kteří si neumí představit život bez zázemí, přátel a místa, kam se vracet, je to děsivá představa. V každém případě mají nomádi dostatek času procestovat klidně i celý svět tak, jak chtějí.

 

Jaký je váš názor? Rozlišujete turisty a cestovatele? Podělte se na našem Facebooku.

 

Foto: DeviantArt.com/Holunder/rgplus

Podobné články