Učebnice angličtiny pro samouky (nejen)

Chtěli byste se naučit pořádně anglicky, ale nemáte finance na jazykové kurzy? A s časovými možnostmi jste také pěkně na štíru? Pokud si můžete vyhradit alespoň pár chvil denně, nechybí vám nadšení a motivace, není nic jednoduššího, než se pustit do učení svépomocí. Učebnice angličtiny není strašák. Náš výběr angličtiny pro samouky vám učení jistě výrazně usnadní.

Zajímavé učebnice angličtiny skoro pro každého

English is Not Easy – netradičně pojatá učebnice angličtiny

English is not easy učebnice angličtiny
Klady
 • Nápaditá kniha s ilustracemi
 • Situace použitelné v každodenním životě
 • Vhodná i pro věčné začátečníky
Zápory
 • Styl nemusí sedět každému
 • Relativně málo textu

Pokud už máte dost nezáživných anglických učebnic a toužíte se vyjádřit v angličtině v běžných životních situacích, nadhodit vtipný komentář nebo někoho odkázat do patřičných mezí, je toto kniha přesně pro vás. Kniha se zabývá i běžně neprobíranými tématy jako nadávky nebo idiomy. Zajímavé je také její grafické zpracování a ilustrace. Ovšem při studiu se nespoléhejte pouze na ni a přizvěte si na pomoc i jinou učebnici pro samouky. Chybí tady totiž více textu a gramatiky. Podle nás by se také dalo polemizovat o tom, zda by nešlo využít méně složitého jazyka.

Angličitna nejen pro samouky – pravidelně aktualizovaná

Angličitna nejen pro samouky
Klady
 • Vhodná pro začátečníky i pokročilejší studenty
 • Součástí je česko – anglický slovník
 • Pozornost soustředěna hlavně na poslech a výslovnost
Zápory
 • CD je nutné dokoupit
 • Nemusí vyhovovat náročnější klientele
 • Není zcela komplexně zaměřena

Nové, aktualizované a opravené vydání již známé učebnice angličtiny pro samouky téměř splňuje všechno, co od takové druhu učebnice očekáváme. Gramatiku, slovník a hlavně zaměření na poslech a porozumění mluvenému projevu. Chybí ovšem audionahrávky, které je nutno dokoupit, bez nich jsou poslechová cvičení a texty jen těžko představitelné. Zároveň je jakýmsi rušivým elementem pouze toto jednostranné zaměření. V jazykových školách je ovšem tato kniha již stálicí mezi učebnicemi jak pro ty, kteří s angličtinou začínají od píky, tak pro věčné začátečníky.

Angličtina pro samouky – učebnice angličtiny s důrazem na gramatiku

Angličtina pro samouky - učebnice angličtiny
Klady
 • Klasické zpracování pro širokou veřejnost
 • Cvičení s vysvětlenou gramatickou složkou
Zápory
 • Vhodná pro pokročilejší studenty

Cílem této knihy angličtiny je položení opravdu dobrých základů gramatiky a základních frází. Koncepce učebnice je založena na procvičování právě probraného učiva, což umožňuje rychlý a efektivní postup vpřed. Není nutné ani složitě hledat správné odpovědi v klíči na konci učebnice. Vysvětlení jsou totiž umístěna ihned na protější straně právě probíraného textu. Osobně bych zde doplnila i poslechovou část, ale z našeho hlediska se této učebnici angličtiny pro samouky dá vytknout naprosté minimum. Snad jen to, že je určena primárně pro studenty, kteří již mají s angličtinou zkušenosti.

Retro tip: Angličtina pro jazykové školy

Angličtina pro jazykové školy
Klady
 • První opravdová učebnice angličtiny pro samouky
 • Metodicky dobře zpracovaná gramatika
 • Nízká cena
Zápory
 • Neaktualizované vydání
 • Svým konceptem nevyhovuje mladším studentům

Naším tajným tipem je tato dnes již retro učebnice angličtiny pro samouky a jazykové školy, kterou používali snad všichni, kteří si položili základy angličtiny ještě před sametovou revolucí. Tato kniha má totiž až historický přesah, byla vydána již v roce 1960 a přes svou letitost má své nesporé kvality. Například ucelený systém gramatiky a slovní zásoby. Mnoho lidí na ni stále nedá dopustit. Je jedním z celkově 4 čtyř dílů. A přestože mladší ročníky nad ní nejspíš ohrnou nos, dle nás má stále co nabídnout.

Srovnání nabídky učebnic angličtiny pro samouky

 NázevProč se vám bude líbitCena
1.Angličtina pro samoukyUčebnice namluvena rodilými mluvčími i českým překladem, zábavná forma pro dospělé i starší děti ideální na cesty.494,-
2.Angličtina pro samouky a věčné začátečníkyKromě klasické gramatiky, slovíček a frazeologie je obohacena o business angličtinu, která nastartuje vaše podnikaní.204,-
3.Angličtina za 24 dnů – Intenzivní kurz pro samoukyVelmi intenzivní kurz pro úplné začátečníky i pro věčné začátečníky, která se zaměřuje na situace všedního dne.254,-
4.Anglicky za 4 týdnyStudium základních frází i idiomů včetně opakovacích lekcí a konverzace99,-
5.Angličtina – začínáme!Průvodce pro úplné začátečníky, který naučí základy gramatiky, slovní zásoby a také reálií anglicky mluvících zemí. Navíc tři režimy učení a technologie rozpoznávání řeči330,-

Jak vybrat angličtinu pro samouky?

Pro začátek bychom si měli ujasnit, na jaké úrovni v angličtině jsme. Podle toho by se mělo odvíjet další směřování studia.

Dalším kritériem je také, jaký styl učení vyhovuje právě vám. Jste milovníci online světa nebo nedáte dopustit na starou dobrou knihu? Vyhovuje vám spíše klid a samostudium nebo by bylo lepší být pod vedením např. na online kurzu?

Tip

Pokud jste kývli na online kurz, máme pro vás pár tipů na v našem článku o online kurzech angličtiny.

Druhy učebnic angličtiny pro samouky

Jaká je vaše úroveň znalostí angličtiny?

Lidé běžně pro tyto účely používají dost omezený slovník: začátečník / pokročilý. Rozdělení na dvě úrovně však zajisté nestačí. Všeobecně se ve světě cizojazyčného vzdělávání používají dva typy klasifikace. Na jedné straně je již léta používaná tradiční britská klasifikace a na druhé je poměrně nová klasifikace dle společného evropského rámce pro jazyky.

Společný evropský referenční rámec pro jazyky rozděluje studenty do tří základních úrovní. A (začátečník), B (nezávislý), C (způsobilý). Každá úroveň je dále rozdělena na dvě části: A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Na internetu je dnes už možné najít spoustu rozřazovacích testů, které vám mohou napovědět, na které úrovni se aktuálně nacházíte, a na co se máte dále zaměřit.  Online testy jsou ale jen orientační. Pokud se chcete opravdu přesvědčit o svých znalostech, doporučujeme navštívit jazykovou školu nebo alespoň zkušeného učitele angličtiny a zeptat se jej na názor.

E-kniha nebo papírová kniha?

Výhodou papírových učebnic je určitějejich dostupnost. Knihy si pořídit učebnici buď v češtině, kde různé gramatické jevy budou vysvětlené česky nebo, pokud si chcete studium zintenzivnit, najdete učebnice psané rovnou v angličtině. To bych však nedoporučovala úplným začátečníkům. Do papírové knihy si můžete vepisovat poznámky, což vám e-kniha neumožní.

Na druhou stranu e-knihu můžete používat, kdykoliv budete u sebe mít mobil, notebook nebo čtečku. S e-knihou odpadá nutnost tahat s sebou hromady papírů. Přes nesporné výhody e-knih stále řada lidí využívá klasických učebnic pro samouky. Možná právě kvůli možnosti vepisování poznámek nebo jen kvůli oblibě tradiční knižní podoby.

Druhy angličtiny

Ne všichni potřebují znalosti angličtiny na všeobecné úrovni. Jsou lidé, kteří se zaměřují na specifický věci, například podle oboru svého zaměstnání nebo zájmu. Proto existuje business angličtina pro podnikatele a ekonomy, právnická angličtina, anglické učebnice pro samouky pracující ve vědě a zdravotnictví nebo angličtina pro jiné odborníky.

Na druhou stranu existuje široké portfolio učebnic angličtiny pro děti, které jsou postavené na zábavnější formě učení, je to spíše výuka hrou. Nápomocny mohou být také konverzace v angličtině, hlavně z důvodu ,,rozmluvení“.

Trh s učebnicemi poskytuje také cizojazyčné knihy se zrcadlovým textem pro začátečníky i pokročilé. Nebo také knihy zcela v angličtině, které doporučujeme spíše pro zkušenější klienty. Tento typ výuky doporučujeme obzvlášť proto, že nemáte pocit, že se učíte, ale prostě jen čtete.

Dalším druhem je příprava jazykové zkoušky, která připravuje studenty na konkrétní testy dle jejich úrovně.

Pracovní sešit do angličtiny. Ano nebo ne? A co učení poslechem?

Pracovní sešit je určitě velký pomocník při výuce, hlavně pro začátek. Student si může vyzkoušet své nově nabyté znalosti na spoustě cvičení a přesvědčit se, co se naučil a v čem má naopak rezervy. Je to každopádně záležitost individuální. Někomu může vyhovovat vyplňování cvičení a testů a někomu stačí si číst dlouhé texty. Měli bychom tedy uvážit podle sebe, jaký styl učení nám vyhovuje a je efektivní.

Součástí většiny učebnic angličtiny (a nejen pro samouky) je také CD, což umožňuje ideální doplněk ke všem těm gramatickým poučkám a haldám slovíček. Poslechem vám učivo snadněji utkví v hlavě, navíc se ujistíte, že vyslovujete správně. Někomu výuka poslechem vyhovovat nemusí, ale to je věc názoru. Většina studentů audio výuku doplněnou o vysvětlení v psané podobě doporučuje.

Kde koupit učebnice angličtiny pro samouky?

V podstatě v kterémkoliv knihkupectví nebo specializovaných prodejnách učebnic. Velký výběr má určitě Grada, Knihy Dobrovský nebo Luxor. Všechny zmíněné prodejny jsou jak kamenné obchody, mají také ale své e-shopy. Pokud by vám náhodou nevyhovovala zmíněná nabídka, existuje i internetové knihkupectví Megaknihy, které má velký výběr jazykových učebnic a knih za ceny více než příznivé. Obecně se cena učebnic pro samouky pohybuje okolo 400500 korun. Samozřejmě se dají najít i levnější kousky, a také i speciální edice nebo soubory knih za vyšší cenu.


Jestli nejste typ na samostudium z klasické knihy, co takhle online kurzy angličtiny? Psali jsme o některých ve článku Online jazyky. Podívejte, jaké výhody tyto kurzy nabízí a přečtěte si nějakou z recenzí. Jestliže preferujete kurz zdarma, doporučujeme vám Duolingo. Proč se jedná o jednu z nejoblíbenějších aplikací pro výuku angličtiny, se dozvíte zde.