Učebnice angličtiny pro začátečníky

Ovládat alespoň základy angličtiny je v dnešní době již nezbytnost. Jak se ale naučit cizí jazyk co nejefektivněji a zároveň tak, aby to nezruinovalo náš rozpočet? Pokud je pro vás angličtina dosud neprobádaným ostrovem, je důležité vybrat vhodné učebnice angličtiny pro začátečníky, případně hledat zda existuje angličtina pro věčné začátečníky. Přinášíme vám recenze knih a učebnic angličtiny, jež vám pomohou ke správnému výběru.

Angličtina pro začátečníky až mírně pokročilé – komplet učebnice angličtiny pro začátečníky

Učebnice Angličtina pro začátečníky Nepustilovou metodou

Kniha angličtiny – komplet pro začátečníky až mírně pokročilé je asi nejkomplexnější publikací na trhu, která se nám dostala do ruky. V ceně jsou dvě učebnice, jedna obsahuje gramatiku a druhá klade větší důraz na cvičení. Součástí této angličtiny je samozřejmě CD a nově byly přidány MP3 stopy, protože CD už není úplně tou nejmodernější formou média a mnoho nových počítačů už ani vstup na CD nemá.

Audio je nahráno rodilým mluvčím, což může být pro některé z nás náročnější záležitostí. Mluvená angličtina pro začátečníky je ale důležitou součástí výuky a vy si můžete cvičení rozfázovat na více poslechů. V této učebnici najdete i rozdíly mezi anglickou a americkou angličtinou a jejich příklady. Plusem je určitě i vylepšený grafický design učebnice angličtiny pro začátečníky. Cena je mírně vyšší, ale podle nás odpovídá kvalitnímu zpracování této učebnice angličtiny.

Klady

 • Dvě knihy – gramatika a cvičení
 • CD a MP3 namluvené rodilým mluvčím
 • Přehledné uspořádání

Zápory
 • Vyšší cena
 • Nahrávky jsou v relativně vysokém tempu

Angličtina krok za krokem – klasická učebnice angličtiny pro začátečníky

Angličtina krok za krokem Grada

Učebnice ,,Angličtina krok za krokem“ má tři části. První část se zaměřuje na konverzační témata formou otázek. Druhý oddíl obsahuje gramatická cvičení, testy a překlady. To všechno ověří vaše znalosti získané v první části knihy. Jsou zde jak slovní druhy, tak používaní slovesných časů, a také nepravidelná slovesa a jejich tvorba. Správnost cvičení si může uživatel zkontrolovat v přiloženém klíči. Třetí pasáž obsahuje přílohy jako jsou nepravidelná slovesa, tabulku slovesných časů, předložky, číslovky, pravidla anglické výslovnosti, názvy měsíců a dnů v týdnu.

Za výhodu považujeme to, že tato učebnice angličtiny pro začátečníky obsahuje právě konverzační témata a dostatek gramatiky. Právě anglická konverzace pro začátečníky nám připadá jako důležitá součást výuky.

Klady

 • Dostupná cena
 • Gramatika s okamžitým vysvětlením
 • Důraz na procvičování a testy
 • Nejčastější chyby českých studentů
 • Dostupné i jako e-kniha
Zápory
 • Chybí základy odborné angličtiny
 • Klíč na konci učebnice, což vyžaduje hledání

Angličtina pro začátečníky – učebnice angličtiny krokovou metodou

Učebnice angličtiny krokovou metodou

Základní učebnice angličtiny pro začátečníky je určená všem, kdo mají obavy z učení se cizímu jazyku, a těm, kdo se řadí mezi tzv. věčné začátečníky. Problematika je předkládána v jednotlivých krocích a je zde také množství názorných ukázek. Součástí je také základ konverzace s důrazem na běžný hovor. Neméně důležitým bodem v této učebnici je nabídka poslechových cvičení na přiloženém CD.

Podle nás je tato učebnice angličtiny pro začátečníky vhodná jak pro samostudium, tak pro výuku koordinovanou přímo vyučujícím nebo lektorem.

Klady

 • Dostupná cena
 • Přepis výslovnosti anglických vět
 • Důraz na pravidelné opakování

Zápory
 • Kroková metoda nemusí vyhovovat pokročilejším začátečníkům

Sherlock Holmes – dvojjazyčná kniha se zrcadlovým textem

Dvojjazyčná kniha o nejslavnějším detektivovi všech dob se hodí pro nováčky v anglickém jazyce, kteří začínají a chtějí se zábavnou formou učení jazyka posunout o kousek dál. Je to angličtina pro začátečníky kniha, která představuje studentům příběh jak v angličtině, tak v českém jazyce. Jedná se o tedy o souvislé anglické texty pro začátečníky. Vzhledem k tomu, že je čeština umístěna hned na protější straně, umožňuje čtenáři okamžitou kontrolu a porozumění jednotlivých vět a celého textu aniž byste v druhé ruce museli mít slovník. Kniha je za dostupnou cenu a v síti mnohých knihkupectví. A protože má tato kniha pouhých 64 stran, je její četba nenáročná a nezabere spoustu času. Na druhou stranu nemusí uspokojit čtenáře bažící po složitém textu a delším obsahu, ale to jsme u začátečníků a mírně pokročilých nepředpokládali. Tady jsou důležité právě ty anglické věty pro začátečníky.

Klady

 • Dobrá cena a dostupnost
 • Zrcadlový text
 • Velký výběr titulů

Zápory
 • Nemusí vyhovovat náročnějším studentům

Učebnice angličtiny pro děti

Učebnice angličtiny pro děti

Učebnice angličtiny pro děti nenásilnou formou rozvíjí tvůrčí schopnosti a manuální zručnost dětí. Pomocí samolepek a namluvené audio stopy se dítě učí slovíčka, písničky a básničky. Sešit také obsahuje informace pro rodiče nebo učitele. Je určená pro děti od 4 let věku, což nemusí vyhovovat všem uživatelům, například zákazníkům, kde je jeden z rodičů cizinec, a nebo chtějí začít učit své děti používat angličtinu již v brzkém věku. Knihu bych doporučila také do mateřských školek.

Klady
 • Názorné učení pomocí samolepek
 • Informace pro rodiče
 • Rozvíjí kreativitu a manuální zručnost
Zápory
 • Vhodné pro děti až od 4 let

Jak vybrat angličtinu pro začátečníky?

Znalost angličtiny je v dnešní době skoro nutností. Každý den se setkáváme s písničkami v angličtině, a stejně tak s filmy nebo s reklamami. Zkrátka, v dnešním světě člověk před angličtinou neuteče, tak proč se ji jednou pro vždy pořádně nenaučit?!

V prvé řadě bychom se měli sami sebe zeptat, na jaké jsme jazykové úrovni. Od toho by se měla odvíjet další rozhodnutí. Jsem schopen se učit sám nebo je pro mě vhodnější navštěvovat kurzy, kde budu pod dohledem lektora? Takže, než s angličtinou pro samouky vůbec začnete, uvědomte si, jaká je vaše úroveň angličtiny. Pokud si nejste jistí, pak si můžete zdarma zkusit test, který vaši úroveň pokročilosti vyhodnotí. Znalost vaší jazykové úrovně angličtiny vám pomůže ujasnit si, co se potřebujete naučit nového a naopak, v čem se potřebujete jen zlepšovat. A podle toho si pak vytvoříte studijní plán přesně na míru pro vás.

Dále je důležité uvědomit si, proč jste se rozhodli učit se anglicky. Chcete sledovat filmy v původním znění, rozumět písničkám nebo hodně cestujete a prostě si nechcete, aby vás něco překvapilo? Nebo potřebujete angličtinu pro svou práci? Pro cestovatele je asi zbytečné pořizovat si objemnou knihu plnou gramatiky a je důležité hlavně mluvit a mluvit. Kniha konverzačních témat, audiokniha nebo online kurz, který šetří váš čas, by mohlo být to pravé. Na druhou stranou, pokud jste třeba právní koncipient, potřebujte především zdokonalit odbornou angličtinu odpovídající vašemu zaměření.

S angličtinou pro samouky se nám nabízejí dvě hlavní možnosti – studovat s učebnicí nebo studovat online. Zkuste si uvědomit, která forma výuky vám vyhovuje.

E-kniha nebo papírová kniha?

Výhodou papírových učebnic je bezesporu jejich dostupnost. Na trhu najdete mnoho učebnic, které se věnují přímo angličtině pro samouky. Můžete si pořídit učebnici buď v češtině, kde různé gramatické jevy budou vysvětlené česky nebo, pokud si chcete studium zintenzivnit, najdete učebnice psané rovnou v angličtině. To bych však nedoporučovala úplným začátečníkům.

 Pokud možno si do knih vpisujte poznámky a podtrhávejte si důležité informace. Pomůže vám to si nové věci lépe zapamatovat. Pokud totiž propojíte psaní a čtení, bude mozek pracovat trochu jinak a informace si zapíše hlouběji. Samozřejmě nezapomeňte využít co nejvíce barev a kreativity.

Online studium

Online studium angličtiny pro samouky je dnes jednoduché díky možnostem, které nám digitální svět dává. Největší výhodou studia online je, oproti učebnicím, okamžitá zpětná vazba. Pokud při procvičování uděláte chybu, hned ji vidíte a můžete si ji opravit. Tím si správnou odpověď spíše zapamatujete a podobným chybám se tak v budoucnu vyhnete. Ve většině online kurzů můžete také sledovat svůj pokrok. Vidět, jak se každým dnem zlepšujete je bezpochyby skvělou motivací.

Tip

Online angličtinou jsme se už zabývali, pokud vás to zajímá, přečtěte si naše srovnání ve článku nejlepší kurzy online angličtiny. Najdete tam i odkazy na podrobnější recenze jednotlivých kurzů.

Fyzické kurzy angličtiny

Variantou, jak se naučit pořádně anglicky a od píky je také návštěva kurzů v jazykových školách. Často v nich učí také rodilí mluvčí, což po původním šoku může být velmi přínosný a rychlý způsob výuky. Nevýhodou těchto kurzů je to, že nejsou dostupné všem, jak z časového, tak finančního hlediska. Nehledě na to, že do nich také musíte mnohdy dojíždět spousty kilometrů.

Druhy angličtiny

Business angličtina

Zaměřuje se na slovní zásobu a témata používaná ve světě obchodu, financí a mezinárodních vztahů. Pro ostatní se týká komunikačních dovedností používaných na pracovišti a zaměřuje se na jazyk a dovednosti potřebné pro typickou obchodní komunikaci. Tím jsou např. prezentace, jednání, schůzky, konverzace, socializace, korespondence či psaní zpráv.

Právnická angličtina

Právnická angličtina je na míru dělaná pro právníky a nabízí také vhled do problematiky zrádných slov, která mohou české právníky při komunikaci v angličtině zmást. Je určena studentům práva, právníkům a příbuzným profesím a také učitelům právnické angličtiny.

Angličtina pro odborníky

Vychází ze zavedených frází a přizpůsobuje se vždy dané profesní funkci. Důležitá je slovní zásoba šitá na míru a dostatečně vysvětlená. Důraz by měl být kladen i na správnou a efektivní schopnost vést konverzaci s ostatními odborníky a zaměstnanci v dané profesi.

Angličtina pro děti

Probouzet v dětech cit a zvědavost po cizích jazycích je nejlepší už od útlého věku. Na trhu existují anglické texty pro začátečníky a knížky, i pro školčátka. Ideální jsou pohádky v angličtině pro začátečníky nebo různé výukové interaktivní hry v angličtině.

Anglická konverzace

Anglická konverzace pro začátečníky se zaměřuje zejména na rozmluvení studenta angličtiny. Je důležité umět reagovat na různá témata, zlepšit si slovní zásobu a zároveň překonat ostych a obavy z toho, že v řeči uděláme nějakou chybu.

Cizojazyčné knihy

Chcete si rozšířit slovní zásobu a vypilovat schopnost komunikovat v cizím jazyce? Nebo zkrátka dáváte přednost originálu před překladem? Tak či tak jsou cizojazyčné knihy skvělou volbou. Na výběr máme buď dvojjazyčné knihy se zrcadlovým textem nebo knihy pouze v anglickém jazyce. Pro začátečníky se spíše hodí první typ, z důvodu nízké slovní zásoby. Takové knihy lze v knihkupectvích najít i podle úrovně angličtiny, takže podle svých znalostí si zvolíte obtížnost textu.

Příprava na jazykové zkoušky

Pro začátečníky je to zřejmě utopická vize, ale je možné absolvovat jazykové zkoušky od úrovně A2. Ideální způsob, jak se připravit na PET, FCE nebo na TOEFL. Jak zřejmě víte, tyto mezinárodně uznávané standardizované zkoušky z angličtiny jsou žádané a vynikající výsledek z těchto zkoušek má dobrý zvuk. Úspěšnému absolventovi otevírá dveře k zajímavým studijním pobytům, stážím, praxím nebo pracovním pozicím. Přípravný kurz TOEFL nebo FCE procvičí klíčové dovednosti všech účastníků – čtení, poslech, mluvení a psaní. A to prostřednictvím certifikovaných přípravných materiálů ke zkoušce. Nemusíte zrovna navštěvovat drahé kurzy, kvalitní přípravu zvládnete i sami s pomocí skvělých knih a materiálů.

Pracovní sešit do angličtiny. Ano nebo ne?

Pro začátečníky určitě velký pomocník při výuce. Student si může vyzkoušet své nově nabyté znalosti na spoustě cvičení a přesvědčit se, co se naučil a v čem má naopak rezervy. Je to každopádně záležitost individuální. Někomu může vyhovovat vyplňování cvičení a testů a někomu stačí si číst dlouhé texty. Měli bychom tedy uvážit podle sebe, jaký styl učení nám vyhovuje a je efektivní.

Audioknihy a CD k učebnicím angličtiny

Audiokniha vás naučí nová slovíčka, fráze a vysvětlí gramatiku. Nejen, že s vámi procvičí nejpoužívanější konverzační fráze, ale také vás naučí, jak na ně správně a pohotově reagovat. A navíc, to vše zajímavou formou s důrazem na praktické využití a nikoli pouhé biflování. Je vhodná jak pro začátečníky, tak pro pokročilé a poslouchat ji můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv.

CD s možností poslouchat i v MP3 formátu je součástí většiny učebnic angličtiny a poskytuje adekvátní doplněk ke klasické papírové knize. Ověříme si na něm, jestli používáme správnou výslovnost, intonaci hlasu a slovíčka a fráze nám snadněji utkví v paměti.

Použité zdroje, které nejsou uvedeny přímo v textu: www.englishweb.cz, wikipedia, helpforenglish