Umění naslouchat, aneb čtěte mezi řádky

Obsah řeči je velice důležitý pro zjištění, o jakého člověka se skutečně jedná. Když necháte lidi mluvit dostatečně dlouho, naučíte se naslouchat verbálním únikům a číst mezi řádky, řeknou vám navíc na sebe všechno, co potřebujete vědět.

Čtení v lidech většinu z nás zajímá, ale obvykle se přitom spoléháme jen na výraz tváře a pohyb těla. Jenomže pokud se člověk soustředí jen na tuto část komunikačních klíčů, nemůže si být jistý, že je jeho odhad opravdu správný. Pokud se však naučíme také umění naslouchat, velmi snadno a rychle zjistítme, s jakým člověkem právě hovoříme.

14 PROFILŮ OSOBNOSTI                                                                                                    Chceme-li rozpoznat typ osobnosti, musíme se podívat hlouběji, než jen na fyzický vzhled. Musíme se zaměřit na to, jaký člověk opravdu je. Na jeho chování, jednání a vystupování. Na to, jak mluví  a co vlastně říká.

1. Pasivní agresor                                                                                                                      Tento člověk většinou nedává najevo svůj názor a na otázky často odpovídá: „nevím“. Potom, co na váš účet pronese něco hrubého, nebo ironického, následuje jeho oblíbené „já jen žertoval“. Může vás také neustále bezdůvodně chválit.Tento způsob komunikace většinou odhaluje žárlivost a nepřátelský postoj. Pasivní agresor tak projevuje svůj potlačovaný vztek, ať už vůči vám, vůči sobě nebo životu obecně.

2. Svůdce                                                                                                                               Dvojsmysly, přehánění a zveličování, to jsou nejčastější projevy svůdce, kterými se ve vás snaží vyvolat příjemné pocity. Prostě řekne cokoli, co potřebujete slyšet. Z počátku se bude zajímat hlavně o vás, vaše zájmy nebo starosti. Časem se téma hovoru obrátí pouze na něj a jeho vlastní potřeby. Často lže a má sklony manipulovat druhými. Je schopný dělat a říkat vše, aby bylo nakonec po jeho.

3. Oběť                                                                                                                                      Oběti mají sklon si neustále na něco stěžovat. Mluví jen o tom, co jim kdo provedl a jak špatně se cítí. Jsou věčně nespokojení a působí sebedestruktivně. Jsou to tzv. energetičtí upíři. I krátký rozhovor s nimi, vám odsaje spoustu energie. Snaha těmto lidem pomoci většinou nikam nevede.

4. Rampouch                                                                                                                            Tento člověk není moc hovorný. Věci si obvykle nechává pro sebe, především se jedná o jeho pocity. Nikdy nevíte, co si ve skutečnosti myslí a co prožívá. Nemá rád kontakt, proto si udržuje   od ostatních dostatečný odstup.

5. Strašpytel                                                                                                                             Typický strašpytel toho moc nenamluví. Nerad víří vodu, proto mnohdy nemluví přímo a chodí okolo horké kaše. Typickou odpovědí je: „nevím“. Má obavu vyslovit svůj názor, potlačuje sám sebe a shazuje negativními poznámkami. Má sklony k plachosti a nesmělosti.

6. Lhář                                                                                                                                        Tento člověk často uhýbá od tématu. Mluví víc, než je nutné a může se chovat vyhýbavě. Může to být člověk dvou tváří. V jednu chvíli vám bude podlézat, aby zjistil co nejvíce informací, které potom sdělí všem okolo. Navíc tyto informace velmi rád překroutí. Je žárlivý, ctižádostivý, nepřející a udělal by cokoli, aby vás pošpinil.

7. Narcis                                                                                                                                    Narcis má tendenci hovořit výhradně o sobě a o tom jak je skvělý. Bez ohledu na to jak sebevědomě jeho hovor působí, je velmi nejistý. Chlubí se, aby sám sebe vyzvedl nejen před ostatními, ale i ve svých vlastních očích. Až tedy příště v hovoru uslyšíte jen samé „já“, snažte      se pochopit, že tento člověk nemusí být jen arogantní a namyšlený, ale může skrývat obrovskou vnitřní nejistotu.

8. Snob                                                                                                                                       Tento člověk dává většinou jasně najevo, že je lepší než všichni ostatní. Vyjadřuje se hanlivě           a rád shazuje ostatní. Svým chováním maskuje hlubokou vnitřní nejistotu. V jeho slovníku najdete slangové a cizí výrazy, čímž vás chce znejistit, protože se může stát, že nebudete vědět, o čem to vlastně mluví. Snobové mají strach ze samoty a potřebují publikum, protože jsou rádi středem pozornosti.

9. Soupeř                                                                                                                                Člověk typu soupeř velmi často skáče ostatním do řeči. Ať už hovoříte o čemkoli, bude zaujímat opačné stanovisko a bude vám dokazovat, že je ve všech směrech lepší. Pokud jen prohodíte, že máte doma roztomilého psího kamaráda, okamžitě se dozvíte, že on má taky psa, který je ovšem větší, roztomilejší a zcela jistě má nekonečně dlouhý rodokmen plný šampionů.

10. Dárce                                                                                                                                    Dárce je velmi komunikativní člověk. Hovoří otevřeně o svých pocitech. Řekne vám, když se cítí šťastný, smutný, má vás rád, nebo třeba o něčem pochybuje. Svůj zájem často soustředí víc na ostatní, než na sebe. Při rozhovoru s ním, cítíte, že vám opravdu naslouchá. Citlivě reaguje na vaše otázky i starosti.

11. Tyran                                                                                                                                          Je to člověk, který je neustále připraven ke slovnímu útoku. Málokdy od něj zaslechnete něco příjemného. Pro ironické a sarkastické poznámky nejde daleko. Nikdy nepřizná chybu a odmítá odpovědnost za své činy. V hovoru používá negativní a útočná slova. Neustále někoho obviňuje, peskuje a sekýruje. Rád poučuje ostatní, ale nesnese, aby někdo poučoval jeho.

12. Vtipálek                                                                                                                                 Vtipálek je člověk velmi pohotový a rychle reaguje.V jeho společnosti se člověk většinou cítí velmi dobře. Je citlivý a touží po tom, aby jej měli ostatní rádi. Nebojí se komplimentů a rád říká příjemné věci. Má sklon skákat ostatním do řeči, hovoří většinou hlasitě, živě a energicky.

13. Podivín                                                                                                                               Takový člověk může hovořit v útržcích, které nedávají smysl. Mnohdy uvažuje o více věcech najednou. Vzbuzuje pocit neomalenosti svým přímým jednáním. Vlastní myšlenky rozptylují jeho pozornost, proto je to velmi špatný posluchač. Rád dělá věci po svém.

14. Sympaťák                                                                                                                              Tento člověk nejdřív přemýšlí a až potom hovoří. Je přímý a nepotřebuje si nic dokazovat.        Často od něj můžete slyšet diplomatické fráze jako: „možná bychom mohli…“ nebo „možná by bylo lepší…“. Je vnímavý a emocionálně stálý.

Photo by youtube.com

Zastavte se a vnímejte                                                                                                    Nezapomínejte na to, že co vidíte a slyšíte, takové opravdu je. Není možné upravovat lidi na sílu, podle svých představ a podle toho, jaké byste je chtěli mít. Zkuste raději druhé pochopit, než se snažit je změnit. Dopřejte si čas, zastavte se, dívejte se a naslouchejte každému, s nímž se setkáte. Pozorujte jak na vás reaguje okolí, je to ten nejlepší způsob jak poznat sám sebe.

Nenechte si ujít                                                                                                                              V příštím díle si povíme něco o tom, jak správně reagovat na kritiku, ironii a jízlivé poznámky. Zaměříme se na umění slovní sebeobrany.

Photo by sxc.hu                                                                                                                            Zdroj: Praktická komunikace pro každý den, Laura Janáčková 1993, Vím, co si myslíte!         Lillian Glass 2009

 

Na blogu i v jiných sekcích najdete spoustu dalších zajímavých informací, stačí se mrknout na studentský život, lifestyle nebo popkuluturu či recenze.

Podobné články