Umění reagovat, aneb přestaňte být obětí!

Umíte pohotově reagovat na hloupé poznámky a dokážete si poradit s drzými výroky na vaši adresu? Nebo se necháte snadno zaskočit a jen stěží hledáte ty správná slova. Slovní útok může být právě tak zraňující jako úder do tváře. Podívejte se s námi na 6 způsobů, jak účinně reagovat na neoprávněnou kritiku a hloupé poznámky.

1. MLČETI ZLATO                                                                                                                       Nechte útok projít kolem a přeslechněte ho. Zkrátka se o něj nestarejte a ani později se nesnažte o žádný protiútok. Připadá-li vám těžké vůbec nereagovat, použijte gesta.       

Použití: Po vyslovení hloupé poznámky zeširoka otevřete oči na útočníka, jako byste právě viděli mimozemšťana. V zápětí mu přátelsky pokyňte a usmějte se tak, jakoby vás právě něco napadlo. Pak se vraťte k tomu, co jste chtěli původně dělat a nenechte se už vyrušovat.

2. DVĚ SLABIKY                                                                                                                     Dvouslabičná reakce se hodí hlavně pro ty z vás, kteří ztrácíte řeč, a při hloupých poznámkách vás prostě vůbec nic nenapadá. Tyto dvouslabičné komentáře můžete použít pokaždé, když se rozhodnete neplýtvat energií a nevzrušovat se názory druhých. Je ovšem důležité, těmito dvěmi slabikami začít a zároveň skončit. Dál už nic neříkejte, i když máte chuť leccos dodat.              

Útok: „Někteří tady zjevně dostávají plat jen za pěkné nohy.“                                                Reakce: „Tak tak.“                                                                                                                       Příklady: „No ne!“, „Vida.“, „Aha.“,  „Ale.“, „Škoda.“, „Ano?“

3. JAK SE DO LESA VOLÁ, AŹ SE UCHO UTRHNE                                                                  Odpověď pomocí citátu, nebo přísloví. Velká výhoda této strategie spočívá v její jednoduchosti. Potřebujete jen několik přísloví a schopnost odpovědět tím nejméně vhodným. Tento způsob rozhodně není varianta jak si s útočníkem vyměnit názor, ale dáte mu tím najevo, že na nevěcné rovině s ním prostě nehodláte debatovat. Ve chvíli kdy bude útočník přemýšlet, co jste svým výrokem vlastně chtěli říct, získáte čas a můžete nasměrovat hovor přímo k věci.

Útok: „Kdybys občas použil mozek, možná bys pochopil, co říkám.“                                         Reakce: „Pokud vejce někomu rozbije hlavu, pak v něm byl kámen.“                                              Příklady: „Učil se chybami, což mu vydrželo až do důchodu.“, „Po tmě je každá kočka černá.“       

Photo by youtube.com

4. KDO SE PTÁ, ŘÍDÍ HOVOR                                                                                                          Zeptejte se protivníka, jak to vlastně myslel. Protiotázkou získáte čas, zatímco se útočník snaží      o vysvětlení, můžete přemýšlet o tom, jak se k jeho útoku chcete postavit. Vyjasňující otázkou       se nenecháte zahnat do kouta a určíte téma hovoru. Vyberte slovo, které se vás nejvíc dotýká,       a zeptejte se útočníka, co tím slovem myslel. 

Útok: „Gratuluji, svou odpovědí, jsi dosáhl vrcholu hlouposti.“                                                  Reakce: „Co myslíš tím, vrcholem hlouposti?“

5. MOUDŘEJŠÍ USTOUPÍ                                                                                                      Chcete-li svého protivníka skutečně zasáhnout, vzdejte se. Prostě přikývněte a dejte mu za pravdu. Tento způsob jej naprosto vyvede z míry a útok vyšumí bez jakéhokoliv účinku.

Útok: „Asi to přesahuje tvoje možnosti chápání.“                                                                           Reakce: „Souhlasí. Máš pravdu.“                                                                                                      Příklady: „Ano, máš naprostou pravdu. Už je Ti lépe?“, „Pomůže ti, když ti dám za pravdu?“     

6. KONFRONTACE JE TVÚJ MAT                                                                                                 Konfrontujte útočníka. Slova slouží k tomu, aby druhého přerušila a pranýřovala jeho chování. Pojmenujte to, co váš protivník udělal. Změňte své chování a ukažte autoritu. Odpověď není tak důležitá jako skutečnost, že konfrontací stanovíte jasné meze a dáte najevo, že takovým způsob jednání si nenecháte líbit.

Útok: „Zapoj prosím tě nejdřív mozek, než otevřeš pusu.“                                                         Reakce: „Pokud mě budeš dál urážet, nemáme se o čem bavit.“                                                 Příklady: „Dokud mě budeš urážet, nemáme co řešit.“, „Urazil jsi mě! Čekám tvou omluvu!“ 

Photo by youtube.com

Nenechte si ujít:                                                                                                                               V posledním díle z naučného seriálu o komunikaci se dozvíte, jak se dokonale připravit na veřejnou prezentaci a získáte tipy na to, jak zaujmout a nenudit.

 

Photo by youtube.com                                                                                                                       Zdroj: Velká kniha umění slovní sebeobrany, Matthias Nöllke, 2009

 

 

Podobné články