Umění se rozhodnout

V životě se dostáváme v jednom kuse do situací, v nichž je potřeba zvolit jednu možnost a ty ostatní zamítnou. Někdy je to jednodušší, jindy náročnější. Otázka je, co dělat ve chvíli, kdy jsme se propadli hluboko do propasti a nevíme, jak se dostat zpátky na pevninu. Jak se v takové chvíli rozhodnout a co by nám mohlo pomoct?

Odprostit se od názorů ostatních

V situacích, kdy jsme postaveni před nějaké důležité rozhodnutí, najednou mají všichni tendenci nám radit – co by asi tak udělali oni, kdyby byli v naší situaci, co by naopak rozhodně nedělali, a co bychom bezpochyby udělat měli..

Jasně, pravděpodobně to s námi myslí dobře, ale je třeba si uvědomit, že nikdo jiný, neví co je pro nás samotné to nejlepší. V určitých chvílích, kdy už opravdu nevíte kudy kam, je zamyslet se a přiznat si, jaký názor na to ve skutečnosti máte vy sami.

Důkladně zvážit plusy a minusy

Nastávají však bohužel i takové situace, kdy ani jedna možnost není vyloženě špatná a vy tak prostě nevíte, pro kterou se rozhodnout. V tomto okamžiku přichází na řadu obyčejný papír s tužkou, kam si zapíšete plusy a minusy každé možnosti a uvidíte, co převažuje.

Podívat se na danou věc racionálně

Emoce řídí naše životy každou minutou. Občas je ovšem třeba zastavit se a říct si, co je pro nás opravdu to správné – rozhodnutí, které není zatíženo emocemi.

Podobné články