Nástupem do prvního zaměstnání se váš život rapidně změní. Pro vaši kariéru je velmi důležité, jakou nohou do zaměstnaneckého stavu vkročíte. Nenechte se zaskočit náhlou změnou a buďte na svou novou práci náležitě připraveni!
Jaké pocítíte změny při opuštění studií a nástupu do práce?
Šestadvacetiletá asistentka Natálie nám prozradila: „Nástup do prvního zaměstnání pro mě byla velká změna, nutná dávka zodpovědnosti a povinností, které museli být splněny, méně času na přátele, častější únava, ale zároveň pocit větší svobody, postavit se na vlastní nohy a osamostatnit se.“
Pozitiva:
Už žádné domácí úkoly a stres před zkouškami, žádné nudné přednášky a mnoho usilovných let bez peněz, žádné biflování tlustých skript a výroba taháků. Už nehrozí, že byste se učili věci, které v životě nepoužijete – učení vám teprve pořádně začíná, ale každá informace se vám bude do zaměstnání hodit. Získáte nové přátele v podobě kolegů, stanete se finančně nezávislými a získáte první zápis do svého kariérního životopisu.
Negativa:
Zábava o přestávkách s přáteli je u konce, s mnohými už se neuvidíte. Už si nemůžete dovolit prostě nepřijít na přednášku, když se vám nechce vstávat – nastoupí přísný režim, kterého se musíte držet, abyste si místo udrželi. Z psychicky náročných zaměstnání si můžete domů začít tahat myšlenky plné stresu a ta fyzicky náročná vás vytíží každodenním kurýrováním. Nastoupí nová autorita v podobě nadřízených, které musíme chtě nechtě poslouchat.
Je pouze na vašich schopnostech, jaké zaměstnání si zvládnete najít a jestli vám bude do života přinášet spíše pozitiva či negativa. Pár šťastlivcům se podaří ukotvit se v práci, která je jim i koníčkem, a právě takové štěstí vám při hledání přejeme!
Jak se připravit na první zaměstnání?
Vaše první povolání začne pravděpodobně pracovními pohovory, pokud nezačnete ihned samostatně podnikat. Pročtěte si mnoho rad, jak se připravit na takové pohovory.
Velká většina lidí po škole nastoupí do jiné profese, než byl obor jejich vzdělávání. Nebraňte se při hledání práce jakékoli možnosti, která by vás alespoň trochu těšila. Na prvním pracovním místě ale velmi záleží, protože se od něj bude odvíjet další kariérní postup v jakékoli firmě – praxe je pro zaměstnavatele často důležitější než škola. Vaše vzdělání vám ale dopomůže k získání právě toho prvního zaměstnání. Buďte sebevědomí, pokud jde o vaše znalosti a schopnosti, a nebojte se říct si o výši mzdy, kterou byste si opravdu zasloužili.
Dbejte také na dobré vztahy s kolegy od prvního okamžiku! Čím více přátel si v práci uděláte v rámci profesních možností, tím větší pomoci se vám dostane, až ji budete potřebovat.
Dodržujte rozumnou míru v pracovitosti a ochotě! To je velmi důležité hned od začátku, protože pokud byste projevili přílišnou snahu, sesypou se na vás velmi rychle úkoly od všech spolupracovníků, kteří prokouknou vaši slabinu. Budou se chtít zbavit své práce a vy tu svou přestanete stíhat. To je přirozená lidská vlastnost a mám s tím už mnoho zkušeností. Zároveň byste ale měli využít každé příležitosti prokázat své schopnosti i nad míru pracovních povinností obzvláště před vedoucím, protože taková ochota vám zvýší šance na kariérní postup!
První zaměstnání už při škole?
Jsou tu také mnozí, kteří se vrhli do vydělávání už při studiích. I když je to velmi časově náročné, při dobrém time managementu a motivaci se dá obojí zvládnout. Je proto ale také třeba mít laskavého zaměstnavatele, který vám vždy umožní volno na zkoušky a jiné důležité návštěvy školy.
Silvie Trebatická, editorka sekce Vzdělání, čtenářům StudentPointu radí: „Důležité je naplánovat si to. Když totiž nemáte na starost jen školu a není moc volného času, najednou zjistíte, že je třeba mít všechno dostatečně zorganizované. Pak můžete věnovat škole i méně času, za to efektivně. A pak taky motivace – ta je hrozně důležitá. Vrátit se z práce a ještě se učit může být pro někoho náročné. Ale když víte, že to má smysl, jde to hned o to lépe.“
Mnoho úspěchů v prvním zaměstnání vám přeje StudentPoint!
Foto: sxc.hu