Věc, kterou jste chtěli vědět: Proč v Americe mohou pít lidé alkohol až od 21 let?

U nás můžete pít alkohol od 18 let, v Americe je to až od jednadvaceti. Proč ten rozdíl tří let? Pokud jste si někdy pokládali tuhle otázku, tady máte odpověď.

Ve zkratce se dá říct, že za to může jeden americký zákon z roku 1984. Od 21 let se tam smí pít alkohol, protože to určuje zákon s názvem National Minimum Drinking Age Act. Ten říká všem státům v unii, že minimální věk pro konzumaci alkoholu je u lidí 21 let, v jiném případě by státy přišly o deset procent peněz ze státního rozpočtu. Jelikož je to dost prachů, jednotlivé státy tohle nařízení začaly velice rychle dodržovat.

No jo, ale proč zrovna 21 let? Jak ten věk vznikl?

To vysvětluje zákon, který to určil. Jaká je za tím ale logika? Vybrali si politici věk 21 let let jen tak náhodně z klobouku? Chtěli, aby američtí studenti v prvních ročnících vysoké školy trpěli? Ani ne. Podle všeho jste až ve 21 letech plně dospělí.

Celý koncept toho, že člověk se stane dospělým až ve 21 letech, je starý už pár stovek let a zmínky jsou o tom i ve starých anglických zákonech. Od 21 let mohli lidé, mezi jinými záležitostmi, také hlasovat nebo se stát rytíři. Jelikož se tedy lidé stávali dospělými v jednadvaceti, přišel zákonodárcům dobrý nápad využít stejný věk jako limit pro prodej alkoholu.

V USA v jednu chvíli snížili hranici na 18 let a pak ji zase zvedli

Zajímavé ale je, že i v Americe se v jednu chvíli mohlo pít jako v Evropě od 18 let. Za to mohl Franklin Roosevelt, který během druhé světové války snížil věk pro verbování na vojnu z 21 let na 18 let. Když přišla doba války ve Vietnamu, lidem se moc nelíbilo, že by osmnáctiletí byli dost staří na to, aby bojovali a umírali někde v Asii, ale nebyli očividně dost staří na to, aby mohli volit. V roce 1971 tedy státy ratifikovali 26. dodatek Ústavy, který snížil volební věk na 18 let. Totéž se pak aplikovalo i na pití v různých státech Ameriky.

Pak se proti tomu ale zase začalo protestovat, když se začaly stupňovat automobilové nehody, které způsobovali opilí 18letí až 20letí. To bylo proto, že osmnáctiletí rádi jezdili do států, kde si mohli legálně kupovat alkohol, pak chlastali a pak opilí jezdili domů, kde tu možnost neměli. Prezident Reagan vydal již zmiňovaný zákon v roce 1984, který přinutil víceméně všechny státy Severní Ameriky, aby zvýšili hranici zase pěkně na 21 let.

Podobné články