Věc, kterou jste chtěli vědět: Proč nám kručí v břiše, když máme hlad?

Opět jsme tu s naší nepravidelnou rubrikou, kde se dozvíte něco, na co jste vždycky chtěli znát odpověď. Teď se zaměříme na kručení v břiše.

Kručení v břiše vždycky neznamená, že máte hlad. Občas to prostě může znamenat, že se váš trávicí systém snaží dělat svou práci, že vaše tělo hýbe s jídlem ve vašem těle a bere si z něj živiny, které dávají tělu energii. Když si tělo živiny vezme a zbavuje se zbytku jídla, váš žaludek se vyprázdní a je hlasitější.

Proč tomu tak je?

Trávicí soustava hraje velkou roli v pohybu jídla ve vašem těle. Je to v podstatě velká trubice, která vede od vašich úst až po váš řitní otvor. Po cestě prochází jídlo žaludkem a kručení v něm znamená, že svaly v žaludku a malém střevu se stlačují, aby posouvaly jídlo, tekutiny a plyny vaším trávicím traktem. Tu kručení je mnohem hlasitější, když máte téměř prázdný žaludek.

Je to dáno tím, že když žaludek a střevo posouvají jídlo a jsou plné, ten zvuk je utlumený. Ale pokud už je to nějaká doba, kdy jste naposledy jedli, váš žaludek a střeva obsahují většinou vzduch a trochu tekutiny a jídla. Když se tedy stáhnou svaly v žaludku a malém střevu, bublající plyny a tekutiny jsou víc slyšet.

Nemáte zač, jste zase o něco chytřejší.

Podobné články