Věc, kterou jste chtěli vždycky vědět: Kolik váží mrak?

Další díl naší nepravidelné rubriky se tentokrát rozhodne vypočítat, kolik váží takový mrak plující po nebi.
mrak

Říkáte si, že když mraky plují po nebi, těžko mohou mít nějakou váhu? Možná se budete divit. Mraky nějakou váhu mají a jakou, na to se rozhodla odpovědět Peggy LeMone z Národního centra atmosférického výzkumu.

Jak se dá, proboha, vypočítat váha mraku?

Nejprve je potřeba zjistit, jak husté mraky jsou. Vědci změřili hustotu vody u běžného kupovitého oblaku (to je takový ten bílý, načechraný, který vídáte, když je venku hezky). Výsledek je polovina gramu na kubický metr. To je prostě miniaturní kulička vody na prostoru, kam byste se mohli v pohodě posadit. Tato hustota samozřejmě bude vyšší u jiných typů mraků.

mrak

Pak je třeba spočítat, jak je mrak velký. To se dá změřit tím, jaký mrak vrhá stín, když je slunce přímo nad ním. Podle Peggy LeMone jsou obvykle jeden kilometr dlouhé i široké. To znamená, že mají miliardu kubických metrů objemu.

Takhle už můžete spočítat obsah vody v mraku. V takovém případě jde o 500 000 000 gramů vody, tedy 500 tun vody. Peggy LeMone ráda přepočítává takové věci do ještě pochopitelnějších jednotek – je to zhruba 100 slonů.

slon

Jak je možné, že 100 slonů pluje ve vzduchu?!

Ale vždyť pokud by byli všichni ti sloni ve vzduchu, tak spadnou! Jak je možné, že mrak, který váží 500 tun, si hezky pluje v atmosféře?

Jde o to, že ta váha není koncentrovaná v jednom místě, je distribuovaná v miliardách miniaturních kapek vody na velké ploše. Kapky jsou tak malé, že byste jich potřebovali milion, aby vytvořily klasickou kapku deště, takže efekt gravitace na ně je velmi zanedbatelný.

Mrak je navíc méně hustý než vzduch, takže pluje. Ty malé kapičky navíc nadzvedává teplý vzduch. Neudrží se v mraku ale pořád. Jakmile hustota vody v mraku vzroste, mrak se pomalu rozpadne – v podobě deště.

Podobné články