Věc, kterou jste chtěli vědět: Proč jsou hlasy holek obvykle vyšší než u kluků?

V našem nepravidelném seriálu vysvětlující různé věci se tentokrát zaměříme na tón hlasu.

Tón našeho hlasu ovlivňují hlasivky. Jsou to svaly, které se natahují jako gumičky do vlasů v hrtanu. Pokaždé, když mluvíte, používáte hlasivky a jejich velikost určuje, jak vysoký nebo hluboký bude váš hlas.

Velikost a tloušťka hlasivek je důležitá

Když mluvíte, vašimi plícemi prochází vzduch do hlasivek a pak z úst ven. Vzduch způsobuje, že hlasivky vibrují – velice rychle se hýbou sem a tam. Můžete si to představit jako strunu kytary. Vibrace hlasivek vydávají zvuk, stejně jako struna na kytaře. A stejně jako u kytary, když je struna tenčí, má vyšší zvuk. Holčičí hlasivky bývají kratší a tenčí než u kluků a to způsobuje, že mají vyšší hlas.

Za všechno můžou hormony

Největší změnu hlasu mají mladí lidé v pubertě. To je ta věc, kterou máte snad už za sebou. V chlapeckých tělech se tvoří hormon testosteron, díky kterému se zvětšují vaše svaly a rostou vám chlupy na místech, na kterých vám dříve nerostly. Díky testosteronu se také hlasivky u mužů stávají silnější a delší. Holčičí tělo také produkuje testosteron, ale ne v takovém množství. Holky mají ještě jeden hormon, estrogen, který ovlivňuje velikost hlasivek, ale nezvětší se tak jako u kluků.

Když zkoušíme mluvit vysokým nebo hlubokým hlasem, jednoduše děláme to, že hlasivky natahujeme nebo je děláme silnější.

Podobné články