V prosinci společnost Apple přiznala, že zpomalují staré iPhony, čímž bojují proti přirozené degradaci baterií. Proč ale baterie v telefonu časem odcházejí? A jak fungují? Nebojte se, všechno vám pěkně vysvětlíme!
Telefony pohánějí lithium-iontové akumulátory. Používají se všude. Máte je v notebooku, tabletu, dokonce jsou i v elektromobilech od Tesly. Vyskytují se i na Marsu. Vozítko Curiosity od NASA má dva lithium-iontové akumulátory, které se nabíjejí díky solární nabíječce.
Jak taková baterie funguje?
Baterie v podstatě přeměňují chemickou energii na elektrickou energii. Každá má dvě elektrody: negativní anodu a pozitivní katodu. Látka nazvaná elektrolyt elektricky nabíjí částice, nebo ionty, a ty mezi nimi cestují.
V sedmdesátých letech se používaly ve většině elektroniky elektrody ze zinku a uhlíku. Nakonec se ale zjistilo, že lithium je mnohem vhodnější a když se dobře použilo, šlo baterie nabíjet. Jak to tak ale bývá, větší síla znamená větší nebezpečnost. Pamatujete na telefon Samsung Note 7? Ten co rád vybuchoval?
Do mixu tedy přidali kobalt, aby byly baterie stabilnější. Apple například v bateriích používá spoustu kobaltu, což je trochu problém, protože hodně se ho těží v Kongu, kde makají v dolech malé děti.
Ne všechny lithium-iontové baterie jsou stejné. Pozměňování materiálů v katodě mění stabilitu akumulátoru, kolik produkuje energie a kolik energie lze uchovat uvnitř. Baterie Tesly obsahují nikl a hliník, ale také kobalt a lithium jako baterie v mobilech.
roč se tedy baterie v mobilech horší časem?
Pokaždé, když baterii vybijete, ionty lithia vytvoří trhlinky v anodě a vytvoří něco jako povlak na katodě. Časem se to zhoršuje a zhoršuje, až budete mít baterii, která nevydrží nabitá.
Samozřejmě, někdo neustále pracuje na zlepšování výdrže baterií. Výzkumníci na University of Central Florida pracují na akumulátorech, které by měly ustát 30 tisíc nabití. Současné baterie v chytrých telefonech zvládají zhruba 1500 nabití.
Jak docílit toho, aby vám baterie vydržela co nejdéle?
Říká se, že byste neměli mít zařízení v teplotách vyšších než 35 stupňů Celsia. Také je nejlepší udržovat telefon neustále zhruba na 50 procentech nabití. Baterii poškozuje, když je nabitá plno nebo vybitá úplně. Mít neustále telefon někde mezi 20 až 80 procenty nabití je pro životnost zařízení nejideálnější. Ale chápeme, že se to jen velmi těžko uhlídá.