Věc, kterou jste chtěli vždycky vědět: Proč je naše moč žlutá?

V našem nepravidelném seriálu se konečně dozvíte, proč má vaše moč barvu, jakou má. Ano, dozvědět se musíte všechno!

Vaše tělo je něco jako barák. Tím, že jíte, pijete a dýcháte, tak do těla přinášíte různé věci. Ale stejně jako přinášíme věci do skutečného baráku, nepotřebujeme úplně všechny součásti. Takže nám občas něco zbývá – odpadky. Když necháte v baráku odpadky příliš dlouho, stanou se nechutné a smradlavé. Vaše tělo se odpadků zbavuje pomocí moči a vyměšování. Tadááá.

Ale proč čuráme žlutě?!

Průzračná žlutá moč je znamení, že váš vyměšovací systém funguje v pořádku. Pokud vaše moč není průhledná, může to znamenat, že jste nemocní. Temně žlutá moč obvykle znamená, že nepijete dostatek tekutin. Na druhou stranu pokud je moč velmi světle žlutá nebo úplně bez barvy, pijete až příliš mnoho tekutin.

Ano, to je ta barva moči, kterou máte, když jdete s kamarády do hospody.

Za barvu může hemoglobin a urobilin

Vaše krev je filtrována přes dva orgány v těle – ledviny. Ledviny fungují jako síť na toxiny v krvi. Ledvinová síť všechen bordel pochytá a promění ho v moč, kterou vypustíte.

Jedna součást vaší krve je hemoglobin. To je látka, díky které máte krev červenou, ale hemoglobin, jak prochází vaším tělem, prodělává mnoho změn. Když dorazí k ledvinám, promění se ve žlutou barvu kvůli chemikálii zvané urobilin. Urobilin je něco jako potravinové barvivo. Čím víc vody dodáte, tím světlejší bude.

Podobné články