Věděli jste, že se jazykové kurzy dají zahrnout do daňově uznatelných nákladů firmy?

Snažíte se při studiu nebo jako absolventi rozjet podnikání? Využijte výhod, které se podnikatelům nabízejí a zlepšete si jazykové schopnosti!

Pryč je doba, kdy si podnikatel nebo člověk na manažerské pozici vystačil se základními slovíčky ve stylu „Hi, how are you? I am fine.“ Udržovat alespoň jeden cizí jazyk na dobré úrovni se dnes považuje za samozřejmost. Měli jste však tušení, že jazykové kurzy lze zahrnout do daňově uznatelných nákladů firmy? Daňový poradce Michal Markvart vám poradí jak na to. Dozvíte se také, jaké destinace a ubytování volí manažeři při studiu jazyka v zahraničí nejčastěji a jakými doprovodnými aktivitami si vyplňují volný čas. Právě zahraniční studium jazyka přináší nejlepší výsledky. Své zkušenosti s ním vám popíše z pohledu zkušeného manažera Martin Malkus.

Jazykový kurz doma i v zahraničí

Kurz není jen o certifikátu.Jazykové vzdělávání jako takové je daňově uznatelným nákladem bez ohledu na to, zda se koná v České republice, nebo v zahraničí.  Daňový poradce Michal Markvart ze společnosti ESCAPE CONSULT s.r.o.  vysvětluje: „Při posuzování výdajů na vzdělávání z daňového hlediska je podstatné, zda vzdělávání souvisí s předmětem činnosti poplatníka, a zda konkrétní vzdělávací kurz slouží k zajištění a udržení zdanitelných příjmu. Pro posuzování daňové účinnosti není proto rozhodující, kde se daný kurz koná. Pokud tedy bude manažer společnosti, který je odpovědný za komunikaci se zahraničními partnery, vyslán na jazykový kurz do zahraničí, lze výdaje s kurzem spojené, včetně např. cestovních náhrad, považovat za daňově účinné náklady. Je pochopitelně nutné umět účelovost jazykového kurzu prokázat – náplň kurzu, osobu lektora, studijní materiály, výstupní hodnocení apod.“

Studium jazyka v zahraničí se stává čím dál více oblíbenější. Důvodem je zejména možnost celodenního používání jazyka i mimo učebnu a odlišná národnost žáků ve vyučovací třídě, kde se komunikuje pouze v cizím jazyce. V řadě zahraničních škol nenaleznete v učebně více jak 2 % Čechů ročně. Školy se soustředí totiž na to, aby měly dobrý mezinárodní mix žáků a umožnily tak nabýt studentům co nejvíce vědomostí.

Volba destinace závisí na tom, co od kurzu čekáte

„Nespornou výhodou studia v zahraničí je i získání profesních kontaktů a jejich následné využití v zaměstnání, což se hodí zejména manažerům a podnikatelům. Oblíbeným ubytováním manažerů a podnikatelů je pak ubytování executive v hostitelských rodinách,“ říká Přemysl Piskač, jeden z majitelů společnosti Czech-us, která jazykové zahraniční kurzy nabízí již řadu let. Podle něj patří mezi nejvyhledávanější lokality Velká Británie a USA.

Samotná volba destinace je odlišná dle motivace manažera či podnikatele. Čím více je zapotřebí posunout se v jazykových znalostech, tím méně je důležité samotné místo. Záleží především na referencích dané školy, individualizaci výuky, její intenzitě a velikosti studijní skupiny. Zásadní je také zaměření na určitou oblast, jako je například angličtina pro obchodní komunikaci, prezentace produktů, jazyk pro letectví, energetiku, farmacii.

Naučte se cizí jazyk!Martin Malkus, sales director ve společnosti Effectix.com o své zkušenosti říká: „Pro jazykové kurzy v zahraničí jsem se rozhodl poté, co jsem vyzkoušel hodiny angličtiny v Čechách, ale výsledky byly dost mizivé. Tamní výuka je jednoznačně lepší než u nás. Vyučující jsou jednak rodilí mluvčí a navíc umí mnohem lépe pracovat s kolektivem i s jednotlivci. Jde jim o to, abyste se opravdu něco naučili. Mohu vřele doporučit ubytování v hostitelské rodině. Poznáte tak reálný život v dané zemi a navíc si jazyk procvičujete i „doma“. Pokud bych měl zhodnotit, co mi doteď kurzy přinesly a přinášejí, je to zejména ztráta ostychu v komunikaci s klienty a porozumění mluvené angličtině.“

 

Foto: TZ

Zdroj: TZ

Podobné články