Velikonoční tradice

Velikonoce, jeden z nejoblíbenějších svátků v roce, se kvapem blíží a my nyní máme čas je náležitě oslavit, i když ne možná tak, jak jsme si představovali. K této části roku se již od pradávna váže spousta tradicí, které bychom rozhodně neměli zanedbávat!

Velikonoční kraslice

Asi nejtradičnější velikonoční zvyk je barvení a dekorování vajíček, která se následně dávají koledníkům. I přesto, že se jich letos nejspíše nedočkáme, byla by škoda se této tradice vzdát!

Beránek

Pečení beránka může být příjemným odreagováním od všedních starostí. Jednotný recept nejspíš neexistuje, takže můžete využít ten, který je vám nejbližší. Beránka můžete polít čokoládou a dozdobit!

Pomlázka

Vyšlehat své blízké slouží k symbolickému přání zdraví. A vzhledem k tomu, že letos je rok přestupný, byla by obzvlášť škoda, kdybychom se této tradice nechopily, viďte holky?

Mazanec

Pečení mazance k Velikonocům patří stejně neodmyslitelně jako vánočka k Vánocům!

Jidášky

Jidášky, kynuté pečivo různých tvarů, se tradičně peče na Zelený čtvrtek. Slouží jako připomínka zrádného apoštola Jidáše, který sedával po boku Krista. Podle pověsti se Jidášky začaly péct proto, že tehdejším hospodyním přebývalo bílé těsto, které nechtěly vyhodit, a tak z něho vytvarovaly různé postavičky pro své děti.

Hledání pokladu

Hledání pokladu připadá na Velký pátek. Tradice praví, že pokud jsme během roku něco ztratili, tak Velký pátek se stane den, kdy se s těmito věcmi znovu shledáme.

Vysetí obilí

Již tradičně se před Vánocemi vysévá obilí. Jakmile vyraší, symbolizuje příchod jara a s ním spojené práce na zahradách či polích. V současné době se využívá spíše k dekorativním účelům. Vkládají se do něj kraslice či jiné velikonoční ozdoby.

Americký hon za vajíčky

Mezi oblíbené velikonoční zvyky v Americe bezpochyby patří lov sladkostí. Děti věří, že jim velikonoční zajíček skryl na zahradě různé pamlsky a ony je musejí najít. Vzhledem k tomu, že máme nyní více času, mohla by být zábava vyzkoušet něco nového!

Podobné články