Vietnam, jak ho neznáte, ale poznáte!

Sněz kachní zárodek, ale nenos upnuté triko a nedotýkej se dětí!

Dostal se mi do ruky parádní turistický průvodce po jedné z nejexotičtějších zemí = po Vietnamu. Nakladatelství JOTA tentokrát skutešně bodovalo! Díky němu se i z nekonečných cest do práce staly cesty za dobrodružstvím. No, možná přeháním, ale mám z toho prostě tak skvělý pocit, že takhle se to vyjadřuje nejlépe.

Úvod

Prostě základní informace pro každého troubu i intelektuála. Intelektuály varuju, najdou se tu i gramatické chybičky anebo překlepy. Od čtení to ale neodradí a můžete si alespoň obnovit znalosti ze základní a střední školy.

27. míst, které nesmíte minout!

Základní informace = všechno!

Počínaje samotnou cestou přes ubytování, jídlo a pití a konče informacemi na cesty – v tomto průvodci najdete všechno! Okamžitě jsem zjistila, že první místo, kam bych zamířila, by byly tunely smrti! Jsou to nekonečné sítě podzemních tunelů vytvořené místními obyvateli během války ve Vietnamu. Některé mají na šířku jen 80 cm a jsou plné pastí a samozřejmě i závalů.

Bohužel, než jsem se dostala k tunelům, zklamal mě průvodce nedostatkem podstatných informací. Sice mi oznámil, že existují levnější letenky nebo slevy pro studenty, ale už nenapsali kde. Tunely smrti moje zklamání ihned odsunuly a díky tipům, kde hledat spoje anebo na jaké cestovní kanceláře se obrátit, jsem byla ihned zpátky zamilovaná.

Výlez z jednoho z tunelů – obrázek vlevo nahoře.

Gurmáni tu mají pré

V informacích o jídle a stravování mě nejvíce zaujala informace, že Vietnamci milují sladké. Co mě ale skutečně šokovalo, byla jídla pro gurmány. Všichni víme, že psí maso není v těchto zemích nic zvláštního. Novinkou pro mě ale byla informace, že psí maso se jí především v zimě a zbaví nás smůly. Další pochoutka v podobě hadího masa by mě skutečně lákala, ačkoli posílit mužnost skutečně nepotřebuju. Věc, která mě ovšem zděsila, byla delikatesa v podobě kachního vejce s vyvinutým zárodkem, které se konzumuje přesně pět dnů před vylíhnutím – i se zárodkem, plovacími blánami a peřím. Za skutečně skvostný doplněk považuji slovníček jídel.

Co se dopravy týče, každý cestovatel rozhodně ocení rady, jak vybírat místenky a odkud kam volit jaký dopravní prostředek. Zjistíte, že se nevyplatí šetřit na lepší třídě například ve vlaku, protože byste mohli skončit jako okradená sardinka.

Nemusíte si dělat hlavu ani s odhadováním cen – všechno tu najdete. Zjistíte, za kolik se tu přibližně najíte, plus tipy v každém větším městě na nejlepší restaurace za rozumnou cenu.

Adrenalin, zážitky, obrázky a obrázky!

Studentská víza

V neposlední řadě nechybí ani informace o vízechkde, kdy a jak zařídit. Pro studenty jsou k dispozici jednoletá studentská víza. Získáte je vcelku bez problémů, pokud se například zapíšete do jazykového kurzu na vietnamské univerzitě, kde ale budou vyžadovat alespoň minimální docházku. Nejsnáze si tato roční víza zařídíte před odjezdem, ale v podstatě se můžete do Vietnamu vydat na turistické vízum a o status studenta požádat na místě.

Prostituce na denním pořádku

Bohužel se Vietnam ještě úplně neoklepal z nedávné války, která zemi téměř zničila. Nemluvím pouze o hospodářských problémech, ale také o hygieně, nemocích a nešvarech v podobě drog a prostituce. Rozhodně by si každý měl sjednat velmi dobré zdravotní pojištění, které zahrnuje i převoz do České republiky. Co se prostitutek a prostitutů týče – jedině s kondomem, nebo vůbec. Tady vážně není radno riskovat pohlavní nemoci, zvláště AIDS.

Celá druhá polovina knihy je věnována konkrétním oblastemHo Či Minovo Město a okolí, Hanoj a okolí, Jižní pobřeží nebo Centrální pobřeží. Můžete si na základě těchto informací naplánovat téměř celý zájezd nebo dovolenou, a to rozpočítanou do koruny. Najdete tu spoustu tipů na výlety, mapy a různé možnosti ubytování a stravování.

Na konci najdete souvislosti, které vám přesně dokreslí představu o současném Vietnamu. Mluvím o přehledných dějinách, náhledu do náboženství, problematice životního prostředí a podobně.

Co více dodat? Určitě by tento průvodce neměl chybět ve vaší knihovně, a to ať už plánujete cestu do této překrásné země, anebo vás zajímá jen sama o sobě.

 

Ochutnali byste nevylíhnuté kachní vejce anebo chtěli zkusit prolézt část tunelů smrti? Podělte se s námi o váš názor v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku!


Foto: Jana Zbořilová, Studentpoint.cz

Podobné články