Vlakem či autobusem?

Máte raději cestování vlakem nebo autobusem? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Podívejme se na ně.

Každý z nás už určitě cestoval v obou těchto dopravních prostředcích. Především záleží na vkusu každého jednotlivce, ve kterém z nich se mu jezdí lépe. Ale jsou určité věci, na kterých se většina z nás shodne.

Více místa na běhání a natažení nohou

Určitě se všichni shodneme na tom, že ve vlaku se můžeme svobodněji pohybovat, přecházet, jak se nám zlíbí. Dokonce si můžeme, pokud jsme v kupé sami, dát nohy (bez bot samozřejmě) na sedačku.

autobuse tolik volnosti nemáme, většinu času musíme strávit na svých místech a nohy si můžeme protáhnout, jen když se zastaví na záchod.

Dnes už ale vlaky vypadají úplně moderně, takže jsou od trmavají nebo metra k nepoznání.

Autobus nám ušetří penízky

Pokud to budeme brát z hlediska peněz, autobus je rozhodně výhodnější, alespoň pokud cestuje jen jeden člověk nebo menší skupina. Vlak, ačkoliv se snaží autobusům vyrovnat, pořád na ně cenou nedosahuje.

Ale pokud cestuje hodně lidí společně, mají díky skupinovým slevám ve vlaku celkem dobrou cenu.

Čerstvý vzduch nás osvěží

Velkou nevýhodou autobusů je skutečnost, že v nich nejde ­otevřít okno, takže pro milovníky vzduchu a vyklánění se z okna, je mnohem výhodnější cestovat vlakem. Tam si mohou stáhnout okno až dolů a koukat celou dobu na ubíhající krajinu.  Pokud nejste sami v kupé, můžete vylézt na chodbu a tam rozhodně nikomu vadit nebudete.

Ušetřete čas s autobusem

Jelikož má vlak velmi specifickou trasu, koleje nemůžou vést kdekoli, a v každém větším městě vlak zastavuje, často musí hodně objíždět, čímž se trasa prodlužuje.

Autobus jezdí po silnicích a kvůli nerovnostem českých tratí může jet mnohem rychleji než vlak.

Dálkové autobusy záchody mívají, ale jinak musíte s potřebou počkat až vystoupíte.

Když jedeme dlouho, musíme mít záchod

V autobusech nebývá záchod, pouze když jedete dálkovým například do ciziny či se Student Agency. Jinak to musíte vydržet až do konce cesty. Ve vlaku sice záchody za moc nestojí, ale zato tam můžete jít kdykoli (pokud vlak nestojí ve stanici).

České dráhy, rychle a zběsile

Jsme už celkem zvyklí, že se nám vlak opozdí, o deset minut i o půl hodiny. Autobusy nemívají zpoždění tak často. Pokud nějaké naberou třeba už při příjezdu, často ho za jízdy zase ztratí.

A navíc, pokud se dobře znáte s řidičem, může vám autobus zastavit přímo ve vaší ulici, ani nemusíte jet až na zastávku.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s vlaky a autobusy? Čím cestujete raději? Napadají vás další výhody a nevýhody? Diskutujte na Facebooku.


Foto: Sxc.hu

Podobné články