Za místem, kde se natáčel Třetí princ

Vydejte se s naší redakcí po stopách, kde se natáčela pohádka Třetí princ. Navštívíme městečka z pískovcových skal.

Kudy kam?

Obec Tisá leží severně od Ústí nad Labem v těsné blízkosti německých hranic. Lze se do ní dostat snadno jak z Ústí, tak Děčína, nebo sjet z dálnice č. 8 vedoucí až do Drážďan, kdy sledujeme ukazatele na nedaleké městečko Petrovice. Již brzy bude přímé spojení i s Prahou, po dostavení dlouhodobě plánovaného úseku mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem.

Útvary, co probouzejí fantazii

Z obce pomocí přítomných ukazatelů snadno dojdeme až k nádhernému městečku z pískovcových skal, jejichž tvary v nás mohou rozproudit fantazii na plné obrátky. Průvodce říká, že lidé v útvarech vidí tváře i různá zvířata. Stali se také útočištěm mnohých horolezců, kteří využívají zdejší místo již od začátku 20. století a v různých obtížnostech.

 Horolezci, horolezkyně, horolezčata

Tiské stěny spadají do chráněné krajinné oblasti Labských pískovců a vznikli asi před 90 miliony lety v křídovém období druhohor. Dělí se na dvě části: Velké stěny a Malé stěny. Orientace je velmi snadná a po zaplacení vstupného (30 korun dospělí, 15 korun děti) dostaneme plánek, na kterém jsou přehledně zobrazeny trasy. Dá se snadno postupovat pomocí čísel umístěných na jednotlivých stěnách. Pro získání znalostí nám je k dispozici po cestě 7 informativních tabulí. Navíc u kasy je velice milá paní, která se jistě ráda podělí o rady a poznatky.

 

Skalní útvary (tento např. připomíná obličej)

Do pohádky

Náročnost okruhů není složitá a provede nás přes místa, kde se natáčela pohádka Třetí princ. Na východním konci se nachází Turistická chata nabízející ubytování a stravování. Při zpáteční cestě je možné postupovat po hřebenech hor, což doporučuji. Za dobrého počasí se můžeme kochat nádherným výhledem do krajiny a hledět na České Středohoří. Bohužel v naší listopadové návštěvě bylo okolí zahaleno do mlhy.

Všem, kteří mají zájem poznávat mnohá krásná místa České Republiky, návštěvu tohoto skvostného skalního městečka u obce Tisá doporučuji. Osobně se v blízké budoucnosti chystám i do dalších nedalekých útvarů.

Foto by: www.wikipedia.org

Podobné články