Začínáme bydlet: Kolej nebo pronájem? II

Přemýšlíte, jaké studentské bydlení zvolit? Máme pro vás druhý díl průvodce bydlení v univerzitních městech. Na závěr najdete rady při hledání pronájmu.

Už víte, že jste přijati na vysokou školu a tím se otevírá spoustu dalších rozhodnutí. Jedním z nich je i bydlení. Zjistili jsme pro vás, jaký je finanční rozdíl mezi pronájmem a kolejním bydlením v univerzitních městech.

TIP: Prahu, Brno, Ostravu, Olomouc a Plzeň naleznete v prvním dílu.

Liberec

Kolejní bydlení

Liberecký Harcov vyhrál v roce 2011 kolej roku a letos se umístil jako druhý, takže jeho obyvatelé jsou zřejmě spokojeni. Ubytovaní v areálu Harcova či na koleji Vesec vás vyjde na 31 dní maximálně 2759 Kč. Kolej není daleko od samotné univerzity a je nově zrekonstruovaná.

Pronájem bytu

Pronájem se dá sehnat za stejnou cenu jako kolejné, ale většinou se cena pohybuje od tří tisíc výše a záleží samozřejmě na lokalitě. Nejdražší je samozřejmě centrum Liberce.

Př.:  Byt 2+kk, ideální pro pár, sídliště Kunratice, do centra 5 minut, zastávka busu 100 metrů, vybavena kuchyň a koupelna

Byt o výměře 43 m2 s plastovými okny, zateplený by celkově vyšel na 7000 Kč i s poplatky. Pokud by bydleli v bytě dva, vyšel by je nájem na 3500 Kč. Poplatky při pronájmu samostatného pokoje se pohybují kolem 400 – 500 Kč.

Hradec Králové

Kolejní bydlení

Univerzita Hradec Králové nabízí ubytování ve dvou objektech. Palachovy koleje a koleje Víta Nejedlého. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte nejvíce necelé 3000 Kč. Koleje jsou řešeny jako byty s pokoji a společnou koupelnou a kuchyní pro více studentů. V areálu je i velké sportovní vyžití.

Koleje UK v Hradci

V Hradci Králové má své koleje také Univerzita Karlova. Nabízí dva objekty a také pokoje v hotelu. Za dvoulůžkový pokoj se sociálním zařízením v kolejích Na Kotli zaplatíte skoro 3000 Kč (2992, 86), za čtyřlůžkový (sociální zařízení společné pro celou chodbu) 1821, 74 Kč. Ceny na koleji Jana Palacha se pohybují podobně, za dvoulůžkový pokoj je měsíční cena 2828,19 Kč a třílůžkový vyjde na 2662,56 Kč (oboje se sociálním zařízením).

Pronájem

Pronájmy se pohybují kolem 2500 Kč na osobu. Většinou tedy vycházejí levněji než kolejné.

Př. Samostatný pokoj pro dva v bytě 2+1, částečně vybaven.

Za pokoj v bytě o výměře 68m2 včetně poplatků zaplatíte 2500 Kč na osobu. V blízkosti je samozřejmě zastávka MHD.

Pardubice

Kolejní bydlení

Na pardubických kolejích zaplatíte od 2356 Kč (tří nebo čtyřlůžkový pokoj s koupelnou a kuchyní na patře) do 5611 Kč (jednolůžková garsonka s kuchyní a koupelnou). Výhodou je, že koleje jsou přímo v univerzitním kampusu a samozřejmě tu nechybí ani menza.

Pronájem

Př. Pokoj pro jednoho, vybavený.

Lze najít už od 2400 Kč za měsíc včetně poplatků. Nejčastěji se ceny však pohybují kolem 3000 Kč.

Typy na závěr při hledání pronájmu:

  • pokud je to možné, jděte se na byt podívat (abyste pak nebyli nemile překvapeni, že fotky neodpovídají reálné situaci)
  • zohledněte, zda preferujete vybavený či nevybavený byt
  • dávejte si pozor na to, zda je pokoj neprůchozí
  • všímejte si, zda musíte složit kauci a jaká je její cena
  • zjistěte si něco o spolubydlících (kuřáci?, studenti?, počet?)
  • zaměřte se i na to, v jakém patře se byt nachází a zda je v budově výtah

Ve třetím dílu srovnáme ceny ve Zlíně, Opavě, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Co doporučujete vy? Napište nám na facebook, jak jste spokojeni se svým bydlením.

Foto: koleje.tul.cz/, photl.com


Podobné články