Začínáme bydlet: Kolej nebo pronájem?

Tak a je to tady. Dostali jste se na vysokou školu a čeká vás změna bydliště.

Pro spoustu maturantů je červen důležitým měsícem. Měsícem, kdy se studenti dozvědí, jak dopadlo jejich přijímací řízení na vysoké školy. Pokud jste zrovna těmi, kterým z vysoké školy přišel pozitivní dopis, pak jistě řešíte jaké bydlení od září zvolit. Připravili jsme srovnání cen kolejí a pronájmů pro důležitá vysokoškolská města, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Ostrava a Plzeň.

Praha

Kolejní bydlení

Koleje UK

Univerzitě Karlově patří několik kolejí, některé se nacházejí i v samotném centru Prahy. Bydlení je umožněno v samostatných pokojích, k dispozici jsou také levnější pětilůžkové pokoje. Průměrné měsíční ubytování se proto dá pořídit už od 1520 Kč do 5500 Kč.

Koleje VŠCHT

Vysoká škola chemicko-technická v Praze nabízí několik typů ubytování. Ubytovat se můžete na samostatných jednolůžkových pokojích nebo i v třílůžkovém pokoji na buňce. Ceny se pohybují od 3300 Kč do 6600 Kč za měsíc.

Koleje ČVUT

ČVUT svým studentům nabízí ubytování v kolejích v Podolí, Dejvicích, Orlíku, Sinkuleho koleji, Masarykově koleji, Hlávkově koleji, Bubenečské koleji nebo také na Strahově. Nejlevnější je pětilůžkový pokoj v Podolí – měsíční bydlení stojí od 1650 Kč. Nejdražší jsou jednolůžkové pokoje v Dejvicích, ty studenty vyjdou na 4080 Kč. Koleje ČVUT nabízejí také levnější prázdninové ubytování.

Pronájem bytu v Praze

Praha nabízí spoustu možností ubytování. Při troše hledání se dají sehnat levné byty k pronájmu v Praze kousek od centra, které studentům nabízejí komfortní ubytování za stejnou cenu jako kolej. Bonusem je nabytá samostatnost, vyšší komfort a soukromí. Pokud si chcete pořídit výhodný pronájem blízko centra, doporučujeme lokality jako Karlín nebo Žižkov. Oblíbené, pro svou cenu, jsou i pronájmy na Chodově nebo v Hostivaři.

Př. Požadavky: Byt  3+1 (pro 4 studenty) na Vinohradech, základní standard, bez vybavení

Cihlový byt o třech neprůchozích pokojích a výměře 78 m3 by vás vyšel na 14500 Kč + poplatky. Pokud budeme počítat, že poplatky jsou 1500 Kč na osobu, pak by měsíční náklady na pronájem tohoto bytu vyšly na 20500 Kč. Každého studenta by tedy místo v bytě stálo okolo 5000 Kč měsíčně.

Pokud byste ovšem nestáli o společný obývací pokoj, můžete mít 3 pokoje a kuchyň a byt tak může obývat až 6 studentů. Pak by se cena za nájem mohla snížit o 1000 Kč.

Pronájem má své výhody

Brno

Kolejní bydlení

Koleje MU

Masarykova Univerzita má pro své studenty připraveny bytové jednotky pro dvě osoby o velikosti 1+kk nebo 1+1. Bydlení v těchto jednotkách vychází na 9500 Kč měsíčně. Kromě toho univerzita nabízí levnější variantu bydlení v podobě klasických kolejí. Ceny se pohybují od 3900 Kč do 5400 Kč za měsíc.

Koleje VUT

Vysoké učení technické disponuje největší kapacitou na svých kolejích – ubytovat může neuvěřitelných 6798 studentů. Ubytování se proto dá pořídit od 2490 Kč do 4500 Kč za měsíc.

Pronájem bytu v Brně

Př. Požadavky: Byt  3+1 (pro 4 studenty), Černá Pole, základní standard, bez vybavení

Cihlový byt o výměře 72 m3 by vás vyšel na 9500 Kč plus 5000 Kč poplatky. Měsíční ubytování by tak každého studenta stálo 3625 Kč.

 TIP: Pokud se chystáte studovat do Brna, přečtěte si také, kam si zajít, když se budete chtít v klidu učit.

Ostrava

Koleje VŠB-UT

VŠB-UT vlastní několik kolejních budov. Ceny jsou v nich různé, nejlevnější ubytování vás vyjde na 1980 Kč, ubytování v zrekonstruovaných dvoulůžkových pokojích na 2550 Kč.

Pronájem bytu v Ostravě

Př. Požadavky: Byt  3+1 (pro 4 studenty), Ostrava-Poruba, základní standard, bez vybavení

Ubytování v pěkném cihlovém bytě o výměře 68 m3 vás vyjde na 9000 Kč plus poplatky. Pokud budeme počítat, že energie a služby budou stát 4000 Kč, pak za měsíční ubytování každý student zaplatí 3250 Kč.

 Koleje v Ostravě

Olomouc

Koleje UP

Univerzita Palackého má pro své studenty připraveno několik možností ubytování. Ceny začínají na 1860 Kč za měsíc. Samostatný jednolůžkový pokoj s internetem vás vyjde na 3120 Kč měsíčně.

Pronájem bytu v Olomouci

Př. Požadavky: Byt  3+1 (pro 4 studenty), Masarykova třída, základní standard, bez vybavení

Velmi pěkně zrekonstruovaný byt, který má 72 m3 se vším všudy tedy bude stát 14000 Kč. Celková cena na osobu je 3500 Kč.

Plzeň

Koleje ZČU

Západočeská univerzita v Plzni má ze všech výše uvedených kolejí nejvíce jednotné kolejné. Cena za měsíční ubytování se na všech pokojích  pohybuje okolo 2000 – 2500 Kč měsíčně.

Bydlení na kolejích

Pronájem bytu v Plzni

Př. Požadavky: Byt  3+1 (pro 4 studenty), Jižní předměstí, základní standard, bez vybavení

Luxusně zařízený byt s výměrou 95 m3 blízko centra stojí 10000 Kč měsíčně. Poplatky jsou nízké, činí pouhých 750 Kč na osobu. Náklady na pronájem pro jednoho studenta jsou tedy 3250 Kč.

Tipy redakce:

V hledání nového bydlení vám pomohou i servery, které se na studentské bydlení přímo specializují. My doporučujeme tyto:

–          Kolej.cz

–          Studentskebydleni.cz

–          Studentreality.cz

–          S-bydleni.cz

          eSpolubydleni.cz

–          Apartmanstudent.cz

Foto: Sxc.hu, Univerzita Karlova, VŠB Ostrava

Podobné články