Zajímá mě film. Na jakou školu se mohu přihlásit?

Žijete ve světě filmu a nevíte, kam se máte přihlásit? Poradíme vám!

Nejprve si musíte ujasnit, do které z těchto tří kategorii patříte. Odpovězte si na následující otázku a odpověď naleznete pod názvem jednoho z následujících odstavců. Otázka tedy zní: Co přesně vás na filmu nejvíce láká a zajímá?

Historie a dějiny filmu

Znáte všechny podstatné mezníky a osobnosti, které ovlivnily kinematografii? Fascinují vás začátky filmu? Viděli jste téměř všechny filmy od snímku Příjezd vlaku až po Twilight?

Pak je pro vás vhodné studovat hlouběji dějiny filmu. Máte dvě možnosti. Studium oboru Filmová věda na Karlově univerzitě v Praze, nebo studium oboru Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Dějiny a tvorba filmu

Máte dobré znalosti z oblasti kinematografie, ale zajímá vás také vše o tvorbě filmu od scénáře, přes výběr herců, kostýmy, režii, až po postprodukci?  Pak máte dobré předpoklady pro přijetí a studium těchto vysokých škol (nutno počítat ale také s finanční podporou, či řádným šetřením):

Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

Bakalářské studium je zaměřeno na oblasti režie, dokumentární tvorby, dramaturgie, scenáristiky, nebo kameru, střih, zvuk, dále produkci, či vizuální efekty a klasickou animaci. Školné ale činí 30 000Kč za semestr.

FAMU

Filmovou a televizní fakultu Akademii múzických umění v Praze nemusím snad ani představovat. Můžete zde studovat: animovanou tvorbu, audiovizuální tvorbu, dokumentární tvorbu, fotografii, kameru, produkci, režii, scenáristiku a dramaturgii, střihovou skladbu a zvukovou tvorbu.

Natočte vlastní film!

Tvorba filmu

Pokud sledujete filmy o filmech, zajímá vás celý tvůrčí proces, efekty a vymýšlíte pokračování filmů, či vlastní příběhy, je pro vás vhodné se zabývat spíš praxí, než teorií. Kromě FAMU máte ještě možnost zvolit si studium oboru Audiovizuální tvorba na Univerzitě Tomáši Bati ve Zlíně, který se dále specializuje na kameru, režii a scenáristiku, střihovou a zvukovou skladbu.

Nemusím však zdůrazňovat, že jsou u těchto škol vysoké nároky při přijímacích zkouškách, kdy musíte prokázat znalosti z dějin filmu a umění a také talent. Některé z těchto škol také požadují dobrou znalost anglického jazyka.

Tvorba vlastního krátkého snímku

Jsou pro vás tyto školy nereálným snem? Nemáte dostatek financí, bydlíte daleko, nemůžete studovat prezenčně, nebo musíte studovat obor, který vám vybrali rodiče v domnění lepšího uplatnění na trhu práce? Nevzdávejte to! To nejlepší jsem si nechala totiž nakonec! Díky studiu předmětů Základy filmové řeči a Produkce audiovizuálního díla na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně můžete napsat vlastní scénář a natočit podle něj krátký film, který se může objevit i na Filmovém festivalu Fakulty informatiky. Během studia se seznámíte s celým tvůrčím procesem od námětu, přes literární scénář až po scénář technický. V praxi se naučíte zacházet s technikou, programy a budete si umět poradit s organizací na place, výběrem herců, kostýmy a pod odborným vedením dovedete svůj krátký film k dokonalosti. Tento předmět si mohou zapsat i studenti z jiných fakult a je možné jej studovat i v rámci celoživotního vzdělání.

Stále si nevíte rady, nebo byste se chtěli dozvědět více? Některé z těchto fakult pořádají tento měsíc dny otevřených dveří! Tady jsou termíny:

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně: 24. ledna 2014

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně: 31. ledna 2014.

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně: 16., 22., 28. ledna 2014

 

Foto: Sxc.hu

Podobné články