Zaujmout osobním portfoliem se vyplácí!

Strukturovaný životopis má dneska kdekdo. Překvapte HR manažera svým osobním a profesním portfoliem a získáte okamžitě sympatie na svou stranu.

Nedávno jsme si nastínili výhody, které osobní a profesní portfolio přináší. Pojďme se nyní podívat na to, jak by takové portfolio mělo či nemělo vypadat. Ze všeho nejdříve je důležité si uvědomit, že formátování musí být na nějaké úrovni. Než ukázat světu přeplácané, nepřehledné a nic dobrého vypovídající portfolio, raději zůstaňte doma a nesnažte se o práci ani brigádu. Tento “dokument“ musí mít úroveň minimálně jako váš životopis.

Základní údaje

Stejně tak jako životopis, by portfolio mělo obsahovat vaše základní údaje, minimálně v takovém rozsahu jako právě váš životopis.

Krátký popis osobnosti

Jeden středně dlouhý odstavec, ve kterém popíšete sami sebe, své zájmy, plány a sny.

Charakterové vlastnosti

Vypište vaše kladné charakterové vlastnosti a popis konkrétních situací, kde se projevily. Ukáže to, proč by vás měl zaměstnavatel chtít. V rámci umění sebekritiky stručně přidejte i jednu lehce negativní.

Kvalitním portfoliem můžete jenom získat.

Silné a slabé stránky

Nesou se v podobném duchu jako předchozí charakterové vlastnosti. Ukažte svému budoucímu šéfovi, v čem jste silní a naopak v čem na sobě ještě stále aktivně pracujete.

Profesní zkušenosti

Zde je to jasné. Vypište všechny vaše významné pracovní zkušenosti a popis pracovní činnosti. Přiložíte-li i osobní reference k jednotlivým pozicím, získáte cenné bonusové body.

Vzdělání

Jednotlivé stupně vašeho vzdělání. Máte-li k dispozici výstupní hodnocení, které se dříve podávalo současně s přihláškou na školu, využijte jej. Ve většině případů bývají tato hodnocení pozitivní.

Další vzdělání a certifikáty

To jsou různé prezenční i internetové kurzy a školení, listiny a certifikáty, které jste získali. Minimálně ukážou váš zájem o neustálé a mimoškolní vzdělávání, což je dnes velmi důležitý prvek na každé pracovní pozici. Nebojte se popsat průběh těchto školení a kurzů, stručný souhrn, co se vám na tom nejvíce líbilo a to nejzajímavější, co jste si z toho odnesli.

Jazykové znalosti

I základní znalost cizího jazyka je vhodné připsat. Neubírejte si zbytečně na kreditu jeho vynecháním ze strachu, že jej ovládáte na nízké úrovni. I ta se totiž počítá. Nezapomeňte na veškeré zahraniční zkušenosti, kde jste museli využít cizí jazyk pro komunikaci, jazykové kurzyzahraničí nebo jen zahraniční letní brigádu.

Do portfolia můžete dát mnohem víc, pokud vám to může pomoci. Nezapomínejte však na pravidlo výstižného a stručného textu, vhodné formátování a dobře zvolený design.

Foto: Photl.com

Podobné články