Možností, proč vysokoškoláci chtějí ukončit studium, je hodně, a kdybychom chtěli uvést všechny, asi by se nám to stejně nepovedlo. Proto vám přiblížíme jen některé z důvodů. Ale aspoň něco než nic!
Chci vydělávat!
Studenti se rozhodují podle vlastních okamžitých priorit. Například když si často studující přivydělávají brigádami nebo při studiu pracují, už si zvyknou na to, že mají pravidelný finanční příjem a učit se jim už nechce, protože mají najednou tolik možností, jak naložit s penězi, a tak to vzdají. Ale pozor – některým ani nic jiného nezbývá, když musí pracovat, aby zaplatili nájem a další měsíční výdaje. A když nezvládají zároveň studovat i pracovat, tak se nic nedá dělat… „Pro mě by jediným důvodem byly peníze. Kdybych viděla, že si rodina nemůže dovolit mě živit, než dostuduju,“ řekla redaktorka sekce Praktické vztahy Tereza Belingerová z Prahy.
Nezvládám vysokou školu…
Dalším důvodem ukončení studia jsou školní neúspěchy. Vysokoškoláci nejsou stroje na vstřebávání informací, ale jsou jen lidi jako všichni ostatní. Proto, když někdo není stavěný na to, aby studoval, a nedaří se mu u zkoušek, se nebude trápit a dřít jen kvůli titulu a ne kvůli sobě… „Podle mě je mezi odcházejícími studenti i dost těch, kteří jednoduše zjistili, že na to „nemají“. Nenarážím na to, že by byli hloupí, ale v okolí jsem zažila pár těch, kteří třeba psychicky nezvládali zkoušky, museli do toho studia dát nepoměrně víc než jiní studenti a i přesto prošli jen s odřenýma ušima. A ono to pak vyčerpává, když člověk ví, že musí hrozně dřít, aby třeba dostal tu nejhorší známku,“ řekla editorka sekce Vzdělání Silvie Trebatická. To ale neznamená, že když student ukončí jedno studium, že se nemůže hned vrhnout na jiné. Vždyť mu nemusel sednout jen obor, mohl si vybrat, co chtěl, ale občas člověka překvapí náročnost daného oboru.
Chci status studenta.
Jsou i studenti, kteří chodí na univerzitu „jen tak“. Jednoduše proto, aby měli status vysokoškoláka a využívali studentské slevy, akce a zvýhodnění v mnoha ohledech. V průběhu školního roku ale většinou zjišťují, že vysoká škola není nic pro ně a studium ukončují. Navíc zabírají místa těm, kteří by opravdu chtěli studovat a to je dost nepěkné, protože dostanou šanci ti, kteří si ji v podstatě ani nezaslouží.
Chci si založit rodinu.
Občas život naloží člověku štěstí tolik, že se studenti stávají tatínky nebo maminkami. „Z mého okolí to bylo buď kvůli neplánovanému těhotenství, ale to bylo obvykle spíše přerušení studia s plánem jednou to dokončit,“ řekla redaktorka Anička Dudková. To se pak těžko studuje, proto je pro ně lepší a příjemnější studium přerušit nebo úplně ukončit, a později třeba zkusit studovat dálkově. V takových případech člověk studium ukončí i rád, aby mohl trávit čas s rodinkou, no ne?
Chci studovat, ale jiný obor.
Když se hlásíte na vysokou školu a nevezmou vás tam, kde jste opravdu chtěli dostat, tak studujete to, co jste měli v záloze jako jistotu, kdyby první možnost nevyšla. A nejste z toho moc nadšení, proto přetrpíte 1 rok a pak můžete znovu vyzkoušet přijímačky na váš vysněný obor, který je pro vás nejvyšší prioritou. V tomhle případě se snad ani nedá mluvit o ukončení studia, přece jen pokračujete, ale jinde. A to je super!
Chci studovat, ale v lepších podmínkách!
Taky se může stát, že studujete, studujete, ale nějak vám český vysokoškolský systém nesedí, tak se rozhodnete ukončit studium a odjet do zahraničí. „Možná nejčastěji kvůli nedostatku času či peněz, případně zklamání ze studia, eventuelně vinou obecného znechucení z vysokoškolského vzdělávání,“ svěřila se redaktorka Hana Bulejová. Nejen, že se dá v zahraničí dobře vydělat, ale i systém vzdělávání je tam jiný, stejně jako pohled na tituly. V cizině má bakalářský titul mnohem vyšší hodnotu než u nás, tak proč neodjet někam jinam, kde se budete cítit dobře a kde se vám bude lépe studovat?
Líbí se vám článek? Chtěli byste sami přispět nějakými důvody ukončení studia? Napište nám tady nebo na Facebook.
Foto: sxc.hu