Zkuste 5 receptů s čajem Matcha!

Káva, čaj, smoothie nebo limonáda. Sušenky, koláče, ale také třeba čokoláda. Přesně to můžete vyzkoušet ve spojení se zeleným čajem!

Tento druh mletého čaje je nejstarší odrůdou zelených čajů z Japonska. Získává se rozemletím na žulových kamenech, kdy se z něj konzistenčně stane žlutozelený prášek. Existují tři hlavní elementy, které odlišují tento čaj od běžných práškových: jde o chuť, barvu a nutriční profil. Matcha čaj je sladký a jemný, ale také obsahuje aktivní aminokyseliny. Barevně odpovídá smaragdově zelené, protože v čajových listech najdete dostatečné množství chlorofylu. A navíc, díky vysokému množství L-theaninů (přírodních aminokyselin) a teofylinu dokáže člověku dodat energii!

Donuty z Matcha čaje

Tuto dobrotu jsem doma ještě nezkoušela, ani v běžné podobě. Opravdu mě ale zaujala verze s polevou ze zeleného čaje. Našla jsem ji na stránce A Beautiful Mess, kterou založila Elsie společně se svou sestrou Emmou. Jejich stránky se nezabývají pouze recepty, ale také fotografiemi, různými dekoracemi a „vylepšováky“ v domácnosti, módě a podobně. V článku Matcha Green Tea Donuts najdete recept v angličtině!

Matcha Green Tea Donuts: A Beautiful Mess.

Matcha shake

Tento drink vypadá trochu jako shake, ale můžeme o něm mluvit i jako o smoothie. Zelený smoothie? Barvou se celkem hodí do 30-Day Smoothie Challenge! Jak ho ale udělat? Odpověď najdete na blogu Lunchboxbunch autorky Kathy. Secret Ingredient Matcha Shake 2.0 vám odhalí některé pozitivní účinky čaje Matcha a navíc obsahuje tip; můžete použít i chia semínka!

Matcha shake: Lunchboxbunch.

Palačinky z čaje Matcha s ořechy a sušeným ovocem

Jako obrázek vypadají palačinky na blogu The Nutty Scoop od Nuts.com, které jsou dokonce bez lepku! Docílíte toho tím, že použijete jako hlavní surovinu na těsto hnědou rýžovou mouku. Pokud ale nutně nepotřebujete bezlepkové těsto, určitě můžete vyzkoušet běžnou mouku. Recept najdete v článku Matcha Green Tea Pancakes Recipe (gluten-free).

Matcha Green Tea Pancakes: The Nutty Scoop.

Bábovka z Matcha čaje s crème fraîche

Nebaví vás běžná mramorová bábovka? Pro mě je to perfektní věc ke kávě, ale možná by nevadila nějaká menší změna! Pokusila jsem se najít zvláštní provedení bábovek a zelený čaj je určitě něco nového. The Food Librarian ji ve svém seznamu jídel opravdu má, takže sem s ní: Matcha Green Tea Crème Fraîche Bundt Cake. Autorkou tohoto blogu je Mary, knihovnice přes den a pekařka v noci!

Zdravé „matchinky“

Posledním tipem pro vaši zkoušku zeleného čaje jsou stejně barevné tyčinky. Najdete je na stránce Desserts with Benefits, kterou vlastní Jessica z Kanady. Ta by si chtěla jednoho dne otevřít zdravou pekárnu! Proto vyzkoušejte její recept: Healthy Matcha Green Tea Fudge Protein Bars, který je opět bez lepku a má nízký obsah tuku.

Matcha Green Tea Bars: Desserts with Benefits.

 

Máte rádi čaj Matcha? Nebo je pro vás představa zelených potravin nesnesitelná? Napište nám o tom na Facebook!


Foto: abeautifulmess.com, kblog.lunchboxbunch.com, blog.nuts.com, dessertswithbenefits.com

Podobné články