Zkuste vyřešit tuhle hádanku z přijímacích testů na Harvard z roku 1869

Dostali byste se v polovině 19. století na Harvard? Můžete si to vyzkoušet.

Chtěli jste někdy odpověď na otázku, zda byste se v polovině 19. století dostali na prestižní vysokou školu Harvard? Víme, je to trochu zvláštní otázka, kterou si nejspíš nepokládáte úplně každý den, ale dnes na ni můžete už dostat odpověď. Tohle je totiž příklad, který byl v roce 1869 v přijímacích testech.

Takhle zní zadání příkladu

Muž si koupil hodinky, řetěz a zámek za 216 dolarů. Hodinky a zámek dohromady stáli třikrát více než řetěz. Řetěz a zámek stáli polovinu ceny hodinek. Kolik stál každý předmět?

Nevíte si nakonec rady? Tady máte řešení

Hned na začátku zjistíme, že tři řetězy a jeden další řetěz mají hodnotu 216 dolarů. To znamená, že cena řetězu je čtvrtina 216 dolarů, tedy 54 dolarů.

Hodinky a zámek, které jsou třikrát dražší než řetěz, tedy stojí 3 x 54 dolarů – 162 dolarů.

Dále víme, že dva řetězy a dva zámky nám dají cenu hodinek. Cenu řetězu víme, dva řetězy dělají 108 dolarů. 108 dolarů plus tři zámky stojí 162 dolarů. Tři zámky tedy stojí 54 dolarů. Jeden zámek je třetina, tedy 18 dolarů.

Teď už zbývá jen zjistit cenu hodinek, což je jednoduché. 216 dolarů stojí všechno, odečteme cenu řetězu a cenu zámku a zbývá nám 144 dolarů.

Podobné články