Změna barvy očí? Žádný problém!

Barevné čočky jsou módním trendem. Je to rychlý, bezbolestný a levný způsob, jak získat vysněnou barvu očí.

Žijeme v době nejen technických vymožeností, ale i řady kosmetických novinek. Dnes už není problém, aby žena byla jeden den tmavovlasá a další den blond, nejrůznější kosmetické procedury umožňují odsátí nebo zmražení tukových buněk a zeštíhlení ze dne na den, a o plastických operacích ani nemluvě. Také už se člověk dokonce nemusí ani doživotně spokojit s barvou svých očí. Stačí jednoduchá aplikace barevné kontaktní čočky a z modrooké blondýnky je rázem smyslná hnědoočka nebo ze zelenookého mladíka se stane muž se studánkově modrýma očima. Jaké zásady byste ale před aplikací barevných kontaktních čoček měli dodržet a co vše potřebujete vědět?

Barevné čočky jsou momentálně módním trendem. Ženy jich často mají několik, aby je mohly volit k barvě svého oblečení, a to mnohdy ani nejsou nositelkami klasických čoček. Jednoznačně módní doplněk! Ani mužům už ale barevné kontaktní čočky nejsou cizí.

Barevné kontaktní čočky jsou hojně využívány i ve filmovém průmyslu, aby dodaly hercům výrazné pohledy a jakousi „jiskru oka“. Dříve se filmovým protagonistům do očí kapaly oční kapky rozšiřující panenku nebo zvyšující lesk oka a zvýrazňující barvu, nyní už lze ale podmanivý výraz získat právě barevnými kontaktními čočkami. Dokonce i fanoušci tvrdších hudebních stylů jako je například gotická hudba nebo ortodoxní metal mohou ve stylových obchodech zakoupit barevné kontaktní čočky odpovídající dané hudbě. Není už výjimkou, když potkáváme osoby nejen se zářivýma očima, ale i s kompletně černýma očima nebo s očima, ve kterých namísto běžného tvaru duhovky má jejich majitel například hvězdu nebo jiné obrazce.

Barevné kontaktní čočky i pro osobu bez dioptrické vady

Barevné kontaktní čočky nejsou doménou pouze osob, které si jimi korigují zrakovou vadu, ale mají spíše funkci módního doplňku. Jak uvádí oční specialista MUDr. Pavel Beneš: „Jedná se o kosmetický produkt, který nabízí částečnou změnu barvy svých očí a klienti je vyhledávají zejména pro společenské akce. V některých případech se ale používají jako terapeutický prostředek.“

Pokud chce majitel klasických kontaktních čoček vyzkoušet ty barevné, měl by počítat s tím, že se vyrábí zatím jen v omezených dioptrických rozsazích, tudíž je nelze použít pro korekci všech zrakových vad.

Jak vybírat barevné kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky jsou dostupné v mnoha odstínech. Z důvodu překrytí původní barvy nositele mají o něco větší průměr než čočky nebarevné, a právě to nemusí každému vyhovovat. „Důležité je si nejprve u očního specialisty vyzkoušet barevnou diagnostickou (zkušební) čočku a pak si je teprve zakoupit. Vyzkoušením rovněž zájemce zjistí, jestli mu zvolená barva vyhovuje a splňuje požadovaný efekt,“ vysvětluje MUDr. Beneš.

Jeho slova potvrzuje i pacientka Hedvika K., která nosí klasické kontaktní čočky dlouhodobě a před nedávnem se rozhodla vyzkoušet i barevné kontaktní čočky. „Vycházela jsem z dobré zkušenosti s měkkými kontaktními čočkami a objednala jsem si stejný typ barevných. Musím říct, že mě ale docela zklamaly, nesedly mi, měla jsem pocit, jako by byly z materiálu podobného tvrdé slídě, takže oči dráždily a stále jsem je cítila. Nevyhovovalo mi ani jejich barevné krytí, vzhledem k mým relativně tmavým očím vznikla nepřirozená, nereálná barva. Ještě bych je chtěla zkusit, ale určitě si je nejdřív u specialisty vyzkouším a až pak zakoupím. I kvůli barevnému překrytí, které uvidím, ještě před koupí,“ vysvětluje nositelka.

Čočky se po vyjmutí ukládají do roztoku.

Nezapomínejte na správnou péči

Důležitá je podle očního specialisty i správná péče o čočky, která se nijak neliší od péče o klasické kontaktní čočky. Zásadní je dodržování správné hygieny od vyjmutí či nasazení čoček až po ukládání do pouzdra s bio-inspirovaným roztokem. Tuto péči je nutné speciálně probrat především se zájemci, kteří čočky používají jen jako módní doplněk a nemají tak zkušenosti s klasickými měkkými čočkami.

Důležité je nasazení a vyjmutí čoček vždy čistýma, předem umytýma rukama. Velkou roli při nošení čoček hrají i roztoky, do kterých se čočky po vyjmutí z očí vkládají. Jak popisuje MUDr. Beneš: „Péče o tyto kosmetické čočky je stejná jako péče o ostatní měkké kontaktní čočky, tedy ukládání do víceúčelových čistících roztoků, které je desinfikují (např. bio-inspirovaný roztok Biotrue).“

Co je bio-inspirace

Bio-inspirace je nová oblast vědy, která zkoumá design nacházející se v přírodě pro návrh přelomových technologií a produktů. Tato oblast přinesla řadu zajímavých nápadů a převratných věcí pro každodenní užívání a vylepšení komfortu našich životů. Bio-inspirovaný produkt je takový, jehož princip fungování je založen na systému, který se vyskytuje v přírodě. Využití systému fungování už ale může mít odlišný účel než v přírodě. Takto vznikl například suchý zip, který se inspiroval u ostnatých bobulí lopuchu, náplasti, které se inspirovaly přilnavým mechanismem tlapky gekona a právě bio-inspirované roztoky na čočky, které nalezly inspiraci v základní fyziologii oka a nyní tak šetří oči nositelů, i barevných, čoček a zvyšují komfort nošení.

Nošení barevných kontaktních čoček je záležitostí vkusu i volby jejich nositele. Existuje řada osob, která barevné čočky volí jen na určité společenské události, případně na focení, ale existují i osoby, které barevné čočky užívají denně bez jakýchkoli problémů. Tak proč nevyužít moderní doby a nečerpat všechny možnosti, které nám nabízí. Od techniky až po kosmetické trendy, jakými je i změna barvy očí díky barevným čočkám.

 

Foto: TZ

Podobné články