Zútulněte si pokoj na koleji!

TÉMA MĚSÍCE: Vítejte prváci!

Přijedete se ubytovat na kolej, dostanete klíče a těšíte se, jaké to bude, až se dveře konečně otevřou. Za nimi totiž čeká váš nový samostatný studentský život. Berete za kliku, otevíráte a najednou máte šok! Starý nábytek, šedé matrace s fleky a podivné lino z vrcholné éry sociálního realismu. Nebojte! Máme pro vás šest rad na vylepšení a zútulnění pokoje.

1. POVLEČENÍ

Pokud chcete navodit co nejvíce pocit domova, doporučujeme přivést si vlastní povlečení (někdy i polštář a deku). Navíc si můžete koupit nějaké super, které byste si třeba do pokojíku nepořídili. Obstarejte si nějaké originální a vtipné, třeba s motivem zvířat nebo vaším oblíbeným sportovním týmem či seriálem.

Pokud takovým neholdujete, povlečte si peřinu s polštářem do takových barev, kterou jsou vám příjemné.Podle feng shui jsou barvy, které podporují relaxaci, odstíny zelené, okrové a béžové, jsou tedy vhodné i pro povlečení.

Co se týče prostěradla, je vždy lepší natahovací prostěradlo na gumičku. Nemačká se a nikde nevylézá.

Pozor - povlečení z Ikei má speciální rozměr polštáře - raději si vše přeměřte.

2. STŮL A ŽIDLE

U stolu budete trávit spoustu času. Budete se u něj učit, dělat úkoly, ale pravděpodobně i jíst. Vždy se snažte tyto úkony oddělovat. Váš mozek si u jídla odpočine a poznámky nebudou zadrobené. Můžete si pořídit nějaké pěkné prostírání, které budete mít v rohu stolu. Doporučujeme i podtácky, vyrobit si je můžete i ze starých cédeček ( třeba ubrouskovou technikou). Na stole by neměl chybět ani stojan na tužky, kde budete mít i nůžky a všelijaké zvýrazňovače. Je výhodné si je pořídit extra, abyste je nemuseli stále převážet a také ztrácet.

Pokud se vám nebude příjemně sedět na židli, zkuste si pořídit pohodlný podsedák.

3. NÁSTĚNKA A STĚNY

Co rozhodně potřebujete, je nástěnka. Vybrat si můžete třeba korkovou, a pokud chcete, můžete si ji vyzdobit. Na trhu se objevila také nástěnka v podobě samolepicí tapety, na kterou si píšete speciálním fixem s mazátkem. Lze ji snadno sundat, takže se nemusíte obávat, že poškodíte malbu.

Na stěny si můžete nalepit plakáty, fotografie rodiny či přátel. Kromě zútulnění pokoje tím můžete také zakrýt případné díry či fleky.

Samolepicí nálepku na stěnu i se zvýrazňovačem s mazátkem pořídíte v prodejně KIK za 60 Kč.

4. KOBEREČEK

Pokud chcete, pořiďte si malý kobereček pod postel či židli. Když ráno slezete z postele a dopadnete nohama na měkký koberec, bude to jistě lepší než studené lino. Doporučujeme spíše tmavší barvu, na které nebude hned vidět špína, protože nebudete mít zřejmě tolik času na jeho pravidelnou údržbu. Pasé to pro vás je, pokud jste vy nebo spolubydlící alergičtí na prach. A také buďte opatrní, abyste po něm neuklouzli.

5. KAM DÁT JÍDLO?

Pokud nemáte dostatek úložných prostorů na jídlo, pořiďte si originální dózy či krabice. Schovat tam můžete instantní polévky, omáčky, těstoviny nebo třeba jen čaj. Potraviny se vám aspoň nebudou povalovat po poličkách a vše budete mít pěkně pohromadě.

Pořiďte si originální dózy na uchování trvanlivých potravin. Tahle je z KIKu za 89 Kč.

6. BLOKY, TUŽKY A OSTATNÍ VYCHYTÁVKY

Aby bylo vše naprosto dokonalé, kupte si i nové bloky a psací potřeby. Pořiďte si také lepící papírky a důležité věci si napište a přilepte na viditelné místo (mimochodem vám poslouží i ke komunikaci se spolubydlícím – pokud nebude doma, můžete mu jen napsat vzkaz). Pokud v pokoji nejsou hodiny, budou se vám také hodit, nejlépe takové, které netikají a uvidíte na ně i v noci (stačí vám digitální budík). Dále se vám mohou hodit věšáčky na župan, klíče, utěrku či ručník. Dají se však na ně pověsit i všelijaké holčičí doplňky jako gumičky, čelenky, korále…

Kupte si nové tužky a bloky v designu, který se vám bude líbit!

Máte nějaké další tipy jak si zpříjemnit bydlení na koleji? Sem s nimi!

Foto by ikea.com/cz, levne-povleceni.cz, StudentPoint, sxc.hu

Podobné články