Zvyšte šanci na brigádu: napište dobrý motivační dopis!

Možná ještě nemáte smluvenou brigádu na léto a marně hledáte na pracovních portálech něco ideálního. Umíte se ale dobře prodat hned na začátek, prostřednictvím správně zvolených slov? Naučte se psát motivační dopis!

Motivačním dopisem v dnešním světě internetu chápeme nejčastěji jakýsi průvodní e-mail, kterým reagujeme na nabídku práce či brigády. Jak už vyplývá ze samotného názvu, musí zaměstnavatele motivovat natolik, aby vás kontaktoval nazpátek a pozval na pohovor. Jestliže však obvykle napíšete: „Dobrý den, mám zájem o tuto práci, prosím, napište mi více,“ nemůže se divit, že vám nikdo žádné podrobnosti neposkytne a hodí vás třeba automaticky do složky koš. Jak ale zaujmout?

Začátkem každého takového dopisu nebo e-mailu by měl být pozdrav, což je podle nás už automatická slušnost, ale není na škodu si tuhle zásadní věc zopakovat. Nemusíte používat sáhodlouhé oslovení, stačí použít klasické „dobrý den“ a případně přiložit i příjmení adresáta. Krátce na to následuje přesná identifikace pozice, o kterou máte zájem. Nezapomeňte na to! Zaměstnavatel totiž může nabízet několik pracovních míst na různá zaměstnání a nad větou: „ozývám se vám na ten inzerát“ bude možná pátrat, jaký inzerát vlastně máte na mysli. Slečnu na výpomoc nebo generálního ředitele? Je to jakýsi úvod, který adresáta uvede do obrazu. Po něm následuje to hlavní, vaše motivace. Proč by vás měl vzít? Proč zrovna vy jste ideálním kandidátem? Jaké máte předpoklady? Máte-li v životopisu něco, co by vám mohlo k této práci pomoci, nebojte se a odkažte se na něj. Podpoříte v zaměstnavateli pocit, že máte zkušenosti a pravděpodobně vás tato práce baví, když ji chcete dělat znovu. Nakonec se zmiňte o tom, že se budete těšit na osobní setkání. Je to jakási výzva k pohovoru.

Součástí každého takového e-mailu, který posíláte, by měl být bezpochyby i kvalitně zpracovaný životopis. Dobře zvolená struktura pomůže zaměstnavateli ke snadnější orientaci. Inspirujte se v našem článku!

Shrňme si tedy ještě jednou v konkrétním příkladě, jak by měl takový motivační dopis vypadat:

Dobrý den, …..

ucházím se o pracovní místo/ zaujala mě nabídka na pozici ……

Mám o tuto pozici zájem, protože/Myslím, že jsem vhodným kandidátem, protože….

Budu se Velmi těšit na osobní setkání/Ráda bych se o této pozici dozvěděla více osobně….

s pozdravem

váš podpis

Možná si říkáte, že je to mnoho povyku pro nic a stačí vám pár vět, které používáte běžně. Mýlíte se! Správně zvolený motivační dopis vám totiž může otevřít cestu k práci nebo brigádě, o které jste doposud jen snili. Proto není od věci vědět, jak na to a vyčnívat tak před uchazeči, kteří v tomhe nejsou tak zdatní.

Hodně štěstí při hledání brigády přeje celý tým StudentPoint!

Foto by Wikipedia

Podobné články