10 důvodů, proč je život se psem zdravější a šťastnější

Pejsky má rád každý nebo aspoň skoro každý. Často je ale ve svém životě bereme jako samozřejmost a ani si neuvědomujeme, jak moc mohou náš život obohacovat.

Snad každý pejskař vám bez váhání potvrdí pouto, které ho s jeho čtyřnohým přítelem pojí. Je to silné pouto, které do života každého majitele psa přináší spoustu neobyčejného štěstí a radosti. Není divu, existují spousty důvodů, proč je váš život se psem šťastnější a zdravější. Schválně čtěte a posuďte sami:

Mít psa je dobré pro váš kardiovaskulární systém

Pokud máte pejska, je nezbytné ho brát na procházky, často i víckrát denně. To je při dnešním často sedavém způsobu života vítaný pohyb navíc, který bychom jinak neměli. Častější pohyb venku a procházky pomáhají snižovat krevní tlak a přiměřená mírná námaha srdce svědčí celkově lepší kondici kardiovaskulárního systému. Jedna kanadská studie zjistila, že průměrný pejskař stráví pohybem venku zhruba 300 minut týdně oproti průměrnému „nepejskaři“, kde to je jen nějakých 168 minut. A to už je docela velký rozdíl.

Procházky se psem jsou dobré nejen pro duši, ale i pro tělo.

Pejsek pomáhá redukovat hladinu vašeho stresu

Dalším pozitivním efektem na pejskařovo zdraví je uklidňující účinek, kterým pes na svého majitele běžně působí. Kontakt s vaším psem přímo podněcuje vyplavování takzvaných hormonů dobré nálady a lásky, jakými jsou například oxytocin, prolaktin a serotonin, díky nimž se cítíte lépe a celkově více uvolnění. Toto uvolnění se pak přenáší i do našeho celkového postoje k životu. Je prokázáno, že pejskaři jsou větší optimisti a mají větší životní nadhled!

Se psem zažíváte kontakt a spojení

Každý touží po dotycích a kontaktu. A psi tuto základní lidskou potřebu uspokojují hned ve dvou směrech. Jednak je to ten pocit sounáležitosti a spojení, který vám společnost vašeho psa dává. Psi nejsou považování za nejlepšího přítele člověka jen tak pro nic za nic. Mnozí pejskaři potvrdí, že jim jejich čtyřnozí přátelé pomáhají přečkávat těžké životní situace a že tu jsou vždycky pro ně, dokonce i když všichni ostatní se k nim otočí zády. Nicméně psi dokáží pozitivně ovlivňovat i vztahy mezi lidmi. Je mnohem pravděpodobnější, že se spolu začnou dva cizí lidé bavit, pokud oba zrovna venčí psa. Pes prolamuje počáteční komunikační bariéry a podněcuje sociální interakci. Nejedno přátelství, ale dokonce i láska má svůj počátek právě při obyčejném venčení.

Psi jsou obvykle velmi kontaktní a lidskou přítomnost si velmi užívají.

Pes vám vždycky zvedne náladu

Právě to spojení, které se svým psem máte, vám pomáhá v těžkých chvílích nakopnout vaše štěstí. A když se musíte starat o pejska, dává to vašemu životu další rozměr a smysl. Pocit, že máte pro koho žít a smysl zodpovědnosti za nějakou další žijící bytost, který vám právě v těch temnějších chvílích pomáhá jít dál.

Pes podporuje vaši obranyschopnost

Další přínos pro zdraví! A pro malé děti toto platí zejména. Pokud dítě odmala vyrůstá v jedné domácnosti se psem, má později prokazatelně mnohem menší náchylnost k nejrůznějším alergiím, astmatu, nachlazením i ušním infekcím. Tyto pozitivní důsledky života se psem jsou však patrné nejen v dětství, ale následně i v celém dospělém životě.

Psi nám pomáhají v nejrůznějších oblastech života

Jen si vzpomeňte na policejní nebo celní psy, psy v armádě nebo v nejrůznějších záchranářských profesích. Ve své oddanosti člověku psi denně nasazují své životy.

V domácím prostředí jsou pejskové často využívání jako neocenitelní společníci a asistenti lidem s nejrůznějšími druhy postižení a onemocnění. Mimo všeobecně známé slepecké psy existují i speciálně vycvičení psi, kteří dokáží rozpoznat přicházející epileptický záchvat a přivolat pomoc, nebo psi, kteří vycítí náhlý pokles hladiny cukru v krvi diabetika a opět dokáží zajistit včasnou pomoc nemocnému. Nejnověji pejskové pomáhají dokonce i ve školách. Zjistilo se, že v přítomnosti psů se autistické děti dokáží mnohem lépe soustředit na výuku a celkově lépe prospívají.

Neznámým pojmem jistě není ani takzvaná kanisterapie, tedy doslova terapie psy, kdy si lidé právě prostřednictvím blahodárných účinků psí společnosti ulevují od svých úzkostí a frustrací.

Psí doktoři

Tento bod trochu souvisí s tím přechozím, ale jedná se o natolik významnou skutečnost, že si sama o sobě jistě zaslouží víc prostoru.

Jak je známo, psí čich je až 10 000krát citlivější než ten lidský. Toho se nejnověji podařilo využívat i ve zdravotnictví. Speciálně cvičení psi totiž dokáží z pachu moče pacienta zaznamenat již ve velmi časném stadiu přítomnost zhoubných nádorů, což značně usnadňuje následnou léčbu i celý průběh nemoci. Nejlépe detekovatelné jsou tímto způsobem nádory plic a prostaty, ale je pravděpodobné, že časem se metoda rozšíří i na další takto postižené orgány a části lidského těla.

Psi jsou skvělí společníci v práci

Psi skutečně dokážou zvednout náladu kdykoliv a kdekoliv jsou a nejnověji se toho s výhodou využívá i na některých pokrokovějších pracovištích především ve Spojených státech. Zaměstnanci takových pracovišť, kde je v rámci těchto speciálních inovací umožněn či dokonce i podporován kontakt se psy, jednoznačně vykazují lepší pracovní morálku i celkové výsledky. Navíc byl zjištěna i nižší nemocnost zaměstnanců a jejich nižší inklinace k takzvanému syndromu vyhoření.

Psí láska je bezbřehá a bezpodmínečná

To se často bere jako úplná samozřejmost, třebaže v našich mezilidských vztazích je právě takové nezištné a bezpodmínečné lásky někdy pomálu. Nikdo vás nebude milovat tolik jako vlastní pes. Jeho rodina pro něj znamená celý svět. A určitě jen těžko vás nemůže rozveselit bouřlivá a upřímná radost vašeho pejska, který je tolik moc šťastný jenom proto, že vás po celém dni vidí.

 Psi své rodiny oddaně milují.

Psi milují zábavu a jsou skvělí společníci

A konečně, jeden z důvodů, proč je nám se psy tak dobře, je ten, že si s nimi můžeme užít spoustu zábavy. Psi dokážou žít přítomností a radovat se i z úplných maličkostí, ať už je to běhání za míčkem nebo pohodlné uvelebení se po našem boku. A právě toto je jedna z věcí, kterou bychom se od našich psů mohli začít učit nejdříve. Prostá a upřímná radost z malých a veselých okamžiků, jež nám každému dohromady skládají osobní mozaiku štěstí.

Foto: Flickr.com/elizabeth tersigni,Sean Biehle,Bubblejewel96,Josh Daly

Podobné články