10 nejlepších krimi filmů

Krimi filmy nejsou jen klasické detektivky. Jde o zápletku která musí být vyřešena.

Kriminálky vévodí nejen knihkupectvím, seriálům, ale i filmovým a divadelním plátnům. Asi všichni jsme už zažili to imaginární vítězství po odhalení zločince. A když je zápletka filmu navíc zahalena v roušce tajemna a pátrání po vrahovi a jeho motivech není zas tak lehké a čitelné, baví nás to ještě víc. Následující krimi filmy vás mohou pobavit, donutit přemýšlet nebo klidně inspirovat ke kariéře detektiva. Nebo nájemného vraha…

Pozor! Článek obsahuje spoilery! Některé pasáže v článku popisující filmy odhalují klíčové části děje nebo nečekanou formu. Pokud nechcete přijít o překvapení, tak si nějaký vyberte podle názvu – spoilerům v textu se vyhněte.

A pokud zrovna nemáte náladu na krimi filmy, pak jsme pro vás připravili souhrnný článek o těch nejlepších filmech. Z tohoto článku si pak dle oblíbeného žánru nebo filmového tématu můžete zobrazit jednotlivé žebříčky.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 

Joker (2019)

Opět tu máme dalšího Jokera. Joaquin Phoenix se této nesnadné role zhostil bravurně, byť měl těžkou konkurenci v podobě Jacka Nicholsona a Heatha Ledgera z minulých filmů. Arthur Fleck je zkrachovalý komik, který se živí jako klaun vystupující na ulicích Gothamu (New Yorku) 70. let, žije s matkou a podléhá frustraci každodenního života. Jednoho dne je brutálně napaden zloději a od té chvíle se roztáčí spirála událostí, které vedou až k hrozivému rozuzlení

Jedna věc je jasná. Můžete si tisíckrát číst o tom, jak je Phoenix skvělý herec, ale vidět ho v této roli, to je jiný level. Tento film je naprosto realistické, výživné drama o duševním rozkladu jednoho nešťastného člověka a vy nevíte, co je vlastně realita a co sen. Napřed si nás omotá vztyčeným prostředníčkem vůči společnosti, ale nadšení postupně střídá hrůza z toho, jak se celá situace vyvíjí. Nejsilnější je na Jokerovi syrově gradované finále. Zpočátku se může zdát, že Arthur si za své problémy může sám, ale později vidíte, že mu osud jednoduše hází klacky pod nohy. Osobně si myslím, že Joker je grandiózní one man show, přece jenom se ale tvůrci mohli více věnovat postavám vyšetřujících detektivů.

Nesmíme opomenout ani tíživou atmosféru špinavého New Yorku nebo fantastickou hudbu, jejíž třešničkou na dortu je scéna, kdy Arthur tančí na schodech na píseň od Garyho Glittera.

Pro nás je Joker pocitově určitě nejlepším filmem roku 2019.

Tip

Podívejte se na své oblíbené filmy na Netflixu, Voyo nebo na HBO max. Zkusit také můžete Skylink nebo Telly. Z volně dostupných zdrojů filmů vám doporučujeme Youtube nebo Uloz.to.

John Wick (2014) – patří jen mezi krimi filmy?

Pokud chcete zažít pořádný ,,akčňák“, kde dominuje spíše tvrdá řezničina než scénáristické umění, povolejte Keanu Reevese a zasaďte ho do trochu noirového prostředí plného neonů, deštivého města a temné noci. Melodramatické flashbacky jsou nenásilně zakomponované do hlavní dějové linie a většina zúčastněných ví, jak to v podsvětí chodí, pročež mohou jít bez dlouhých úvah a řečí rovnou k věci. Prosté pozadí hrdinova příběhu ani zbytečná slova tak nikdy na dlouho neodvádí tok vyprávění daleko od akčních scén.

Ve zkratce, John Wick je nájemný zabiják na odpočinku, kterému jeho bývalí kolegové prošacují dům, vezmou to, co měl nejradši a ještě mu zabijí milovaného psa. To, že se s podsvětím nezahrává, zjistí relativně brzo. Keanu Reeves se vydává na drsnou vendetu, kde je 150 % mrtvol během půlhodiny filmu. Keanu Reevese prostě stylový nájemný vrah, který si navíc většinu kaskadérských scén odtočí sám, a víc koná, než mluví.

101 minut čisté zábavy, která se navíc dočkala dalších tří pokračování, a další je naplánováno na rok 2025.

Dívka ve vlaku (2016)

Film, natočený podle stejnojmenné knihy, který důmyslně využívá retrospektivy a záliby ve zmatení diváka. Kombinuje kriminálku s thrillerem, a to mu dodává ,,šťávu“.

Zvykem Rachel je pozorovat život cizích lidí při jízdě vlakem. Je to pro ni jistý únik od reality, i ona byla dříve šťastná, ale po rozvodu s manželem bydlí u kamarádky a má problém s alkoholem. Její exmanžel zatím budí dojem šťastného života s novou ženou a malou dcerou. Rachel v opilosti navíc manžela a jeho novou ženu Anne obtěžuje a dělá problémy.

Ve zmíněném domě žije manželský pár, který však má také kostlivce ve skříni, a navíc je až nápadně propojený s Rachel a jejím bývalým manželem Tomem…

Zápletka je překvapivá a nečekaná, dozvídáme se, že není všechno, jak se zdá a ti nejvíce podezřelí jsou vlastně jen obětmi okolností.

Film se dočkal více verzí, záleží jen na vás, která vás zaujme víc. Doporučujeme také dát šanci knížce, která se čte sama.

Desperado (1995)

A máme tu klasiku mezi krimi filmy, dámy a pánové. Antonio Banderas a Salma Hayek ve svých ikonických rolích. Film navazuje na snímek El Mariachi z roku 1992, opět se zde vrací Mariachi v hábitu osamělého hudebníka, aby se pomstil za smrt milenky a zranění ruky, kvůli které už mu to nehraje tak, jako dříve. Cancion del Mariachi, ole. Přesně takový je rytmus filmu. Jedna přestřelka střídá druhou, černý humor je perfektní, Steve Buscemi a Danny Trejo se tu sice jen mihnou, ale předvedou skvělé věci. Salma opět září jako žhavé mexické slunce a z Banderase stříká charisma na všechny strany. Závěrečný souboj už není soubojem o čest, ale o holý život, zvrat je dramatický, a ačkoliv osobně nejsem úplnou fanynkou akčních stříleček, vždycky si vybavím apokalyptickou scénu, kdy El Mariachi a Carolina odchází a za nimi mezitím nastává doslova ohnivé peklo. Quentin Tarantino je pan režisér a jeho hlášky jsou neskutečné.  Skvělý soundtrack plný jižanské vášně je třešnička na dortu.

Srdcová záležitost.

Vražda v Orient Expresu (2017)

To, co měla být poklidná cesta z Istanbulu do Londýna, se promění v nejslavnější zápletku kriminalistiky všech dob. Za vším stojí geniální spisovatelka Agatha Christie a její dvorní detektiv Hercule Poirot. Orient Expres byl zfilmován již v roce 1974, my vám přinášíme novější verzi z roku 2017. Snímek popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami.

Agatha Christie uměla. Adaptace je to výborná a doporučujeme ji zejména těm, kteří knižní předlohu nečetli a jdou tedy do neznáma.

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, Ale Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až nám na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl), ovšem i zbytek obsazení dostává dostatek prostoru – ale pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a „belgický“. Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní.

Zlý časy v El Royale (2018)

Hotel El Royal má jednu specifitu. Leží na hranicích dvou států – Nevady a Kalifornie. Podle toho, ve kterém pokoji se ubytujete, ctíte zákony daného státu. A nebo pravidla podle konkrétního státu také porušujete…

Hotel má to nejlepší už za sebou a jeho zašlou slávu připomínají pouze fotografie, vzpomínky a vyprávění. Na starosti jej má jediný zaměstnanec a práce není zrovna moc. Jaké překvapení, když se tu jednoho večera zjeví hned pět hostů najednou. Kněz, soulová zpěvačka, dvě dívky a někdo, kdo vypadá jako obchodní cestující. Podezřelým je i samotné ubytování, které nejen ve svých stěnách a pod podlahou skrývá mnohá tajemství. Tuhle noc mají všichni šanci na vykoupení. Než je spolkne samotné peklo.

Zlý časy v El Royale jsou podle mnohých ,,tarantinovka“ bez Tarantina. Parádní komediální začátek na recepci, zábavné odhalování dalších otázek a odpovědí v průběhu a nakonec pekelný klimax se skvělým Lewisem Pullmanem. Casting skvěle padl a to i „božský“ Hemsworth, stejně tak hudební doprovod od Giacchina. Film výrazně těží z atmosféry jednoho místa, o kterém nevíme vlastně zhola nic. Rozčlenění vyprávění na příběhy ohledně jednotlivých pokojů, resp. postav, které se prolínají, je zdařilé a když přihlédneme k celkovému dojmu, musíme tomuto nápadu zatleskat.

Klan Gucci (2021)

Jiní američtí režiséři mají co dělat, aby natočili něco vysloveně dobrého nebo originálního a 84letý Ridley Scott to zvládnul za jeden rok dvakrát.

Klan Gucci sice na první pohled může působit jako nějaké módní, návrhářské drama, ale není to tak úplně pravda. Temný příběh jedné italské rodiny, sebevědomá režie se skvělou atmosférou Itálie nebo perfektní dobový soundtrack (mimochodem scéna na balkóně v New Yorku, kde se rozezní andělský hlas Annie Lennox z Eurythmics, mě skoro až dojala), který vám připomene, proč je stále Georgio Moroder takový frajer. Zmínit musíme také až lehce bizarní herecké výkony, ovšem s takovým obsazením se nelze ničemu divit. Některé momenty sice vyzněly lehce do prázdna, ale na kvalitě to filmu neubírá. Naštěstí tu ale herecky s italskou angličtinou kouzlí herci jako Lady Gaga, která vládne celým dějem a je úplně za zabití, Al Pacino, který vám připomene, proč ho máte ze starých gangsterek tak rádi, Jared Leto, který se zde změnil k nepoznání nebo Adam Driver, který je tu až brutálně přísný. Takže je jednoznačně na co se dívat. Pokud jste ještě navíc módní průmyslem v Itálii nepolíbení, zaujme vás děj o to víc.

Zlo s lidskou tváří (2021)

Nejspíš není nikdo, kdo by alespoň jednou v životě neslyšel jméno Ted Bundy. Tento film však konečně mluví o jeho osudu v celém rozsahu. Zlo s lidskou tváří je velice slušné drama natočené režisérem převážně dokumentů, o jednom z řady sériových vrahů Ameriky. Jen musíte přijmout fakt, že film obsahuje obrovské množství viditelně přesných informací, ale i skutečnosti, že je vyprávěn jako faktická knížka, než jenom příběh plný vypjatých a do filmu se hodících scén.

Příběh je vyprávěn, možná překvapivě, z pohledu tehdejší Bundovy přítelkyně v roli okouzlující Lilly Collins, které tato role více než sluší. Ted Bundy byl natolik šarmantní, galantní a vzdělaný, že dokázal získat téměř každou ženu. Problém byl ten, že je taky občas rád vraždil.

Napětí nad výkonem Zaca Efrona, který sice není hercem jenom Muzikálu ze střední a má za sebou kupodivu i seriózní počiny, by se dalo krájet. Nicméně Zac překvapil a tahle role mu sedla jako ulitá a jeho slizkost je totálně uvěřitelná. Za zmínku stojí také konflikt jeho přítelkyně Liz, která se rozhoduje mezi zamilovaností a rozumem. Škoda jen, že nedostala více prostoru. Co je ještě více fascinující, je obsazení Jima Parsonse do role právníka. Bundy je fascinující figura přesně ve chvíli, kdy se podaří proniknout za masku amerického snu. Už to vypadá, že se mu podaří obvinění zvrátit, pak ale přece jen zaúřaduje spravedlnost.

Skutečný Ted Bundy byl popraven 24.1.1989 na elektrickém křesle a po jeho smrti byl dokonce spuštěn ohňostroj.

Metanol (2018)

Film z české produkce rozdělený na dva stejně dlouhé díly mapuje skutečné události kolem metanolové aféry. Alkohol vyrobený ze směsi etanolu a prudce jedovatého metanolu zabil během několika týdnů nejméně třicet osm a vážně přiotrávil nejméně osm desítek lidí. Nicméně obětí mohlo být daleko víc…

Realistická, detailní, strhující, emocionální a děsivá podívaná. A v druhém dílu s detektivní rovinou i plná suchého humoru – ta závažnost a boj s časem by jinak bez odlehčení uvrhla diváka do snad až nežádoucí deprese. Dramaturgicky našlapané dvě hodinky s neokoukanými a skvěle vybranými herci, podle kvalitního scénáře, který zručně operuje s každou postavou a významnou scénou. Podle nás velmi povedená a poutavá ukázka jedné z největších kriminálních kauz novodobé historie ČR. Takhle by to šlo, i když je jasné, že zde scénáristé měli dost ulehčenou práci, když to za ně „vymyslela“ parta bláznů, co hazardovala s lidskými života a nedopadlo to vůbec dobře. Lukáš Vaculík opět válí a musíme říct, že ze svého charismatu neztratil vůbec nic, i když se čas podepisuje i na něm.

Chválíme ČT, trefa do černého.

Escobar (2018)

Vládce kokainového impéria, narkobaron, vrah, ale také ochránce chudých, milující otec, pozorný milenec a ve své době jeden z nejbohatších lidí světa. To vše byl Pablo Escobar, osoba, kterou po kultovním seriálu Narcos zná snad úplně každý. Narcos rozehrálo vysokou hru, a proto možná tento snímek nevzbudil až takový kult. Film je inspirován knihou „Loving Pablo, Hating Escobar“, jejíž autorkou je novinářka Virginia Vallejo. Další z mnoha hereckých exhibicí mistra Javiera, právě on a jeho nálady, emoce a vzrůstající agrese na filmu funguje nejlíp. Pak také stále krásná Penelope Cruz, která rozehrává svižnou hru a ukazuje, že s manželem fungují skvěle nejen doma, ale i na filmovém plátně.  Escobar sice úplně nedovoluje nahlédnout do hloubky managementu moci, ani do Pablova vnitřního světa a je kladen malý důraz na problematiku postupu kolumbijské a americké vlády, ale herecký koncert je úchvatný a film vám významně rozšíří obzory.


Kromě doporučení těch nejlepších krimi filmů jsme pro vás připravili různé žebříčky těch nejlepších filmů různých žánrů. Alfou a omegou je základní článek o těch nejlepších filmech rozdělených dle žánrů a různých filmových témat. Z tohoto hlavního článku si pak pomocí odkazů v článku můžete vybrat kategorii, která vás zaujala. Máme pro vás připravené recenze těch nejlepších historickýchrodinnýchvánočních nebo erotických filmů. Také jsme pro pány připravili tipy na filmy pro chlapy. Pro děti máme přichystaný výběr těch nejlepších filmů pro dětinejlepší dětské animáky a ty nejlepší pohádky o čertech.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.