5 životních lekcí, které vám může dát úklid vaší domácnosti

Že je uklízení nudná a zbytečná činnosti, která vám takřka nic nepřínáší? Co se na to zkusit podívat z trochu jiného pohledu? Úklid v sobě totiž ukrývá velkou životní moudrost.

Uklízení je otravnou nutností asi pro nás pro všechny. Sotva potkáte někoho, kdo si užívá utírání prachu nebo vysávání. Snad tedy mimo těch, kteří trpí tak zvanou obsedantně-kompulzivní poruchou, ale to je zase jiná záležitost. Úklid je činností, kterou se většinou snažíme odkládat, jak jen to jde. Třebaže víme, že čistý a uklizený dům/byt přináší spousty výhod. Od pocitu štěstí a pohody nebo pocitu z dobře vykonané práce až po celkově příjemnější prostředí, kde se lépe žije, tvoří i pracuje. Když se ale do úklidu nakonec pořádně ponoříte a celý tento proces přijmete, dostanete příležitost naučit se toho i hodně ze života, jakkoli to může znít zvláštně a vtipně.

Naučit se nechat některé věci a lidi plavat

To je jedna z nejdůležitějších lekcí, kterou během úklidu můžete dostat. Víte, jak někteří stylisté říkají, že ty kousky ze šatníku, které jsme za poslední aspoň rok nenosili, je lepší vyhodit? To samé může do velké míry platit i pro „uklízení“ v našich vztazích. Možná, až budete třídit staré oblečení, které jste měli na sobě naposledy na střední škole, uvědomíte si, že podobně můžete ze svého života vytřídit i některé lidi. Pokud vás přestane určitý vztah s někým naplňovat, prostě na něj zapomeňte. I když..

Nepořádek ve vašem pokoji může značit i nepořádek ve vašem životě.

Držet se opravdu důležitých věcí

To je nejméně stejně tak důležité jako předchozí bod. Pokud máte staré kopačky, které vám stále dávají pocit, že byste s nimi mohli vyhrát každý zápas nebo květinové šaty, ve kterých se pořád cítíte jako víla, nevyhazujte je. Dokonce i když je už vlastně vůbec nenosíte. To samé platí také pro lidi a vztahy ve vašem životě. Jestli vás a vaše srdce plní radostí, držte se jich, co to jen jde!

Maličkosti jsou nejdůležitější!

Během uklízení můžete zjistit, na čem vám opravdu záleží. Budete mile překvapeni, až narazíte na nějaké drobnosti, které pro vás tolik znamenají. Až si budete rovnat věci ve stole, narazíte na spousty zdánlivých nepotřebností a cetek. Ale mezi nimi se mohou skrývat i opravdové klenoty, zejména z citového hlediska. Staré fotografie, deníček z dětství, milostné dopisy. Proto byste svůj stůl a podobná místa, kde se mohou takové malé velké poklady hromadit, měli uklízet vždy jen vy sami. Co jiný bude považovat za tuctový nepotřebný cár papíru, pro vás bude důležitou a hřejivou vzpomínkou z vašeho dětství. Proto ponaučení z tohoto bodu- na maličkostech někdy záleží úplně nejvíc!

Útroby našeho stolu můžou skrývat netušené poklady.

Každý schovává nějaký bordel

Když to s úklidem konečně začnete myslet opravdu vážně, zřejmě se vrhnete i na mnoho míst, kde jste už léta neuklízeli. Například pod gaučem nebo za sporákem. Nejen že tato místa vypadají hrozně, ale navíc jsou i plna bakterií, prachu a choroboplodných zárodků, jež ničí vaše zdraví. A uvnitř vaší duše je to vlastně úplně stejné. Prakticky každý v sobě schovává nějaké smetí. Takže to není jen smetí za sporákem, ale například i to, jež staví komunikační bariéry mezi vás a vašeho partnera. Důvod, proč nemluvíte se svými rodiči. Nebo to může být to špinavé tajemství, které vedlo k rozchodu/rozvodu s vaším milým či milou. Je běžné mít ve svém životě takový skrytý nepořádek, ale vždycky dříve či později vás nějakým způsobem dostihne a vy se s ním budete muset vypořádat. A čím dříve, tím lépe.  Zrovna tak jako vezmete mýdlo a kartáč k vyčištění veškeré té špíny za křeslem, seberte i všechnu svoji odvahu k vyčištění špíny ve vašem životě. Toxičtí lidé a nefungující vztahy, komunikační bariéry a mnoho dalšího. Buďte nekompromisní a drhněte tu špínu jak o život!

Nikdy se nevzdávat!

Úklid může být velmi složitý, náročný a také nepříjemný, ale vy to stejně nikdy nevzdáte! To je asi ta nejcennější lekce, jakou vám úklid vaší domácnosti může dát. Někdy se můžete cítit přehlceni starostmi a povinnostmi.  A ať už se jedná o cokoliv a jakkoliv náročného, vy se nikdy nesmíte vzdát. Stejně jako s tou skvrnou na koberci, co nechtěla pustit, ale nakonec podlehla vašemu odhodlání. Nevzdávejte se a dosáhnete svého cíle.

Tak šťastné uklízení!

 

Foto: Flickr.com/Bashar Al-Ba’noon,Judith Doyle,sarah

Podobné články