Aktivní záloha Armády České republiky vzniká v návaznosti na zrušení povinné vojenské služby, v rámci níž byli mladíci odvedeni od svých rodin a maminek, aby se z nich během dvouleté prezenční služby stali zdatní, samostatní a plnohodnotní muži schopni bránit svou vlast. Tato koncepce velké armády byla s pádem Sovětského impéria postupně opuštěna a naší armádu dnes tvoří hlavně profesionální vojáci, kterých je pouze minimální množství nutné pro efektivní řízení obrany státu. Omezenou operativnost je proto nutné kompenzovat právě aktivní zálohou, která má v případě nouze poskytnout nutnou podporu profesionální armádě. Otázkou je, proč se o něco takového vůbec zajímat, když nám všichni říkali, jaká byla vojna kdysi pakárna.
Peníze
Stávající plat příslušníka aktivní zálohy na pozici vojína činí 500 korun měsíčně. Ovšem s tím, jak stoupá naše hodnost, roste i náš plat a tak se na pozici podplukovníka můžete dostat až na 2 000 korun měsíčně. Nicméně Senátem již prošla novela zákona o aktivní záloze a už jen čeká na podpis prezidentem. Tento podpis přinese aktivním zálohám až trojnásobné navýšení základního platu. V součtu si tedy nováček na pozici vojína nově přijde až na 18 000 korun ročně.
Fyzička
Další podstatnou výhodou, kterou ocení zejména partnerky záložáků je zlepšení fyzičky. Už na prvním cvičení ve Vyškově se pořádně zapotíme. Na programu je zpravidla skladba několika cviků, různá taktická cvičení, nebo běh s plnou polní. Armáda si své svěřence ovšem bedlivě hlídá a už na samotném začátku každý zájemce projde pečlivou vstupní lékařskou prohlídkou. Stát se záložákem je tedy skvělý způsob, jak dostát svým novoročním předsevzetím a shodit nějaké to kilo.
Uniforma = holky
Ať už z nás peníze nebo lepší fyzička dělají sebe větší borce, tak s uniformou opouštíme zemi borců a usedáme na trůn v nebi pravých chlapů. Rozdíl je znatelný zejména v zájmu žen. Ty jsou si vědomy toho, že pokud si chlap vysloužil právo odívat vojenskou uniformu, musí se pod ní nutně ukrývat muž nevídaných možností a kvalit. Zkrátka macho, který má co nabídnout. Navíc dle průzkumů je povolání vojáka pátým nejprestižnějším povoláním v České republice, což jsou další plusové body pro naše ego.
Psychická příprava
Dalším jasným důvodem pro vstoupení je psychická příprava a získání jistých životních hodnot. Například disciplinovanost a sebekázeň jsou těmi nejcennějšími vlastnostmi, které posléze můžeme uplatnit i v jiných aspektech našeho života, ať už v zaměstnání, při placení daní nebo výchově dětí. Armáda nás také naučí milovat svou vlast, být jí věrný a schopný naslouchat rozkazům, přičemž všechny tyto vlastnosti jsou posléze stěžejní pro kvalitní a fungující vztah s naší drahou polovičkou.
Volno v práci během cvičení
Základní výcvik bývá často dost náročný a to i po časové stránce. V prvním roce služby trvá vstupní cvičení až šest týdnů, další roky služby jsou to už jen tři týdny ročně. Všechna tato cvičení jsou samozřejmě povinná. Náš zaměstnavatel je proto ze zákona povinen poskytnout nám po dobu výcviku pracovní volno. Navíc plat, o který během nepřítomnosti v zaměstnání přijdeme, je následně v plné výši hrazen Armádou ČR.
Základní výcvik a střelba
K základnímu výcviku, který je pro účast v záloze podmiňujícím, patří samozřejmě i střelba ze zbraně. Je to jeden z nejlepších a nejlegálnějších způsobů, jak si tuto aktivitu vyzkoušet a možná v sobě objevit skrytý potenciál snipera nebo sportovního střelce. Přiučit se tu můžeme ale i taktice boje, pár dobrým chvatům, nebo efektivnímu přežití v divočině. Zkrátka příprava do života jak má být.
Na závěr nutno zmínit, že k aktivním zálohám se může přidat opravdu každý muž či žena starší 18 let. Proto nemeškejte ani chvíli a vyplňte si přihlášku a berte to jako takovou extrémnější adrenalinovou výzvu, za kterou vám ještě zaplatí.
Pochlubte se svými zkušenostmi s Ardmádou České republiky i vy! Třeba na našem Facebooku!
Foto: Flicker.com, (1st Brigade Combat Team) Pixabay.com