6 tipů, co si vzít s sebou na fesťák

Přestože několik festivalů máme již za sebou, ta hlavní sezóna se teprve chystá. Co byste určitě neměli nechat doma?

Budeme vycházet z toho, že festival se koná daleko od vašeho domova, a tak se na něj musíte vypravit autem, vlakem nebo autobusem. Auto má tu výhodu, že se nemusíte tolik omezovat v počtu věcí, které si vezmete s sebou. S krosnou nebo batohem je to už o něco těžší.

Existují ale věci, které byste neměli nechat doma v žádném případě. Předpokládejme také, že patříte do skupiny zodpovědnějších návštěvníků. Tedy ne takových, kteří se hned první den upraví tak, že na nějaké převlékání, ošetřování se a podobně nemají ani pomyšlení a většinou ani energii.

1. Absolutní nezbytnosti

Mobilní telefon a peníze. To je asi ta nejzákladnější „výbava“, bez které se pravděpodobně neobejdete (samozřejmě kromě vstupenky). Doporučujeme vzít si s sebou spíše hotovost než kreditní kartu, protože tak budete mít lepší přehled o svých výdajích. Kreditní kartu můžete navíc ztratit nebo vám ji někdo odcizí, a to je pak mnohem větší průšvih, než vysypat z kapsy pár drobných.

A co se týče mobilního telefonu: někteří lidé jej raději nechávají doma, ale pro domluvu s kamarády, případné ohlášení příbuzným, že žijete, se určitě hodí. Jestliže se o telefon strachujete, vezměte si na festival nějaký starší.

2. Oblečení

Počasí je poslední dobou opravdu nevyzpytatelné a ani předpovědi nejsou bůh ví jak přesné. Proto si určitě vezměte dostatek oblečení, kdybyste náhodou zmokli nebo se v něčem vyváleli.

Na nohy zvolte poněkud bytelnější obuv, pokud se chystáte vydat do davu. Se žabkami si koledujete minimálně o pošlapené prsty. Čím dál více náštěvínků volí jako festivalovou obuv holínky, které se při neustávající průtrži mračen opravdu vyplácí.

3. Výbava

Když se nerozhodnete pro spaní v autě, zbývá vám jen stan (pokud se neupravíte tak, že vám bude úplně jedno, kde složíte hlavu), takže si ho určitě nezapomeňte vzít s sebou. Stejně jako spacák, karimatku, případně deku. Místo polštáře dobře poslouží i složená mikina.

Kempující jistě ocení i menší nožík, ať už kvůli jídlu nebo při stavění stanu. Nezapomínejte ale na to, že takové věci jsou v areálu festivalu většinou zakázané, tak je před odchodem nechte v kempu.

Stanování může být velká romantika, obzvlášť na hudebním festivalu.

Na rozmary počasí se připravte zakoupením pláštěnky – občas ji sice seženete i v areálu, ale i ta nejobyčejnější se potom docela prodraží. Deštník je sice také řešení, ale určitě se vám jej nebude chtít celý den nosit v ruce, nemluvě o tom, že jím můžete zranit ostatní návštěvníky.

Určitě neprohloupíte ani s baterkou nebo s „čelovkou“. Není nic otravnějšího, než mezi stovkami stanů hledat potmě ten svůj. Jestliže chcete ušetřit za jídlo, ale nevystačíte si se suchými rohlíky, přibalte si vařič.

4. Jídlo

Když už jsme u té stravy; poslední dobou se kvalita stravy na festivalech dost zlepšila, stejně jako celkový výběr (například na festivalu Brutal Assault najdete i stánky s vegetariánskými pokrmy), a tak nemusíte několik dní trpět s hranolkami, langoši a hamburgery. Jenomže ne vždy vám vyjde rozpočet na to, abyste si mohli dovolit jíst jen v areálu, případně mimo něj.

Problém nastává i ve chvíli, kdy se festival koná poměrně daleko od civilizace nebo se vzbudíte brzo a vše včetně areálu kolem vás spí. Proto je třeba spoléhat se i na své zdroje. Ideální jsou nějaké trvanlivé potraviny, které vydrží i velké horko. To znamená pečivo, tvrdý salám nebo třeba sušenky bez náplně. 

5. Zdraví

Berete-li pravidelně nějaké léky, myslete i na ně, jinak se vám festival může proměnit v noční můru. Součástí vaší výbavy by měla být i malá lékárnička, alespoň s desinfekcí, náplastmi a prášky na bolest. Na každém festivalu jsou sice připravení zdravotníci, ale není nutné za nimi běhat s každou maličkostí.

Náplasti, prášky na bolest, opalovací krém - to vše se vám bude na festivalu hodit.

Pokud opravdu nechete nic zanedbat, vezměte si opalovací krém, sluníčko je někdy opravdu prevít. A pánové (i dámy), nezapomínejte na ochranu před pohlavními nemocemi. Za to žádný festival nestojí.

6. Hygiena

Ti z vás, kteří už někdy open air festival absolvovali, budou souhlasit, že ne vždy jsou hygienické podmínky příznivé (velmi jemně řečeno). Vašimi dobrými přáteli se tak brzy stanou papírové kapesníčky, toaletní papír, vlhčené ubrousky.

Na několikadenních festivalech většinou fungují i sprchy, takže přibalte i nějaký ten šampon. Sprcha ve slunném i deštivém festivalovém dni vás příjemně osvěží a budete připravení na další zážitky.

Všechno ostatní i jmenované samozřejmě záleží jenom na vašem uvážení, objemu zavazadla a preferencích. Existují i experti, kteří tři dny vydrží v jednom setu oblečení, bez mytí a někdy i spaní. Pokud k nim nepatříte, inspirujte se naším seznamem.

 

Přidali byste ještě něco? Podělte se s vašimi zkušenostmi na našem Facebooku.


Foto: Zuzana Jenčíková, StudentPoint.cz

Podobné články