7 nejvtipnějších citátů Billa Gatese + 1 navíc

Bill Gates se, jako nejznámější osobnost ze společnosti Microsoft, stává často terčem posměchu. On sám tomu v minulosti mnohokrát pomohl svými výroky. Podívejte se na jeho největší omyly.

Ačkoliv spoluzakladatel Microsoftu, vlastním jménem William Henry Gates III, mnoho dokázal, častokrát spolu se svou firmou tápal v nových technologiích, čímž si znepřátelil především lidi pohybující se na poli počítačů a sítí.

O Microsoftu

Logo Windows Vista„Produkty Microsoftu jsou většinou bezchybné.“

Nad tímto prohlášením může kroutit hlavou i laik, protože každý, kdo pracoval s operačním systémem Windows, ví, že opak je pravdou. Až do verze XP byly „Okna“ plná chyb a čím déle se používaly, tím hůře fungovaly. Tento systém pak nastolil alespoň částečný pořádek, který ale narušilo vydání Windows Vista, na kterou měli vývojáři Microsoftu 6 let. Ten byl chybami doslova přeplněn, a proto také Microsoft rychle reagoval zatím nejstabilnější verzí Windows 7.

„Existují lidé, kteří nemají rádi kapitalismus a lidé, kteří nemají rádi počítače. Neexistují ale lidé, kteří mají rádi počítače a nemají rádi Microsoft.“

Samotná sebedůvěra v tomto výroku je k smíchu, ale to není vše. Přesně obráceně platí totiž, že většinou lidé, kteří se zajímají o počítače, nemají rádi Microsoft. Není to samozřejmě žádné pravidlo, ale většina „ajťáků“ preferuje jiné systémy jako například Linux.

 Logo společnosti Microsoft

„Každý, kdo si myslí, že program o délce 9 000 řádků nabízený zdarma a každým volně kopírovatelný může ohrozit cokoli, co v Microsoftu děláme, to nemá v hlavě v pořádku.“

Další věta někoho, kdo má ego takřka až v oblacích. Takto reagoval Bill Gates na programovací jazyk Java.  Později ale prohrál Microsoft soudní spor se společností Sun Microsystems a vyvinul vlastní programovací jazyk C#, který se od Javy liší jen velice málo.

Internet

„Internet? Ten nás nezajímá.“

Až neuvěřitelné prohlášení vydal jeden z nejbohatších mužů světa v roce 1993. Pravdou je, že pojem internet byl v tu dobu starý pouze šest let a bylo to rok od připojení sítě Bílého domu, ale i tak zde Bill – na rozdíl od vedoucího konkurenční firmy AppleSteveho Jobse – opět nepředvedl vizionářské schopnosti v oblasti informačních technologií.

„Občas se necháme zaskočit. Když internet přišel, měli jsme ho na seznamu priorit jako pátý nebo šestý.“

Sice je zde hezké, že Microsoft ústy jednoho ze svých majitelů uznává, že udělal chybu, ale slovo občas dělá z tohoto citátu další proslov plný neoprávněného sebevědomí.

Ostatní

„640 kB musí stačit každému.“

Toto pronesl Bill Gates v roce 1981. Souviselo to s operačním systémem MS-DOS a maximální využitelnou pamětí RAM, která činila právě těchto 640 kilobajtů. On sám popírá, že by toto pronesl. Reagoval na to například svým článkem v New York Times v roce 1996. V něm uvádí: „Řekl jsem již hodně nesmyslů a chyb, ale tohle ne. Nikdo, kdo rozumí počítačům, nemůže nikdy tvrdit, že jakákoliv velikost paměti bude stačit navždy.“

„Nejlepší způsob, jak se stát programátorem, je psát programy a číst ty, které napsal někdo jiný. Já jsem prohledával popelnici v Počítačovém vědeckém centru a vybíral všechny záznamy o jejich operačním systému.“

V tomto citátu nepronesl nic špatného, naopak je pravdou, že nejlépe se člověk naučí programování tím, že bude programovat a procházet výtvory jiných. Jeho vývojářské začátky jsou ale opravdu úsměvné, a tak se dostaly i do tohoto článku.

1 navíc

Novinový výstřižek, zdroj: Deník Metro„Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“

Tento slavný výrok pochází z České republiky. V anketě deníku Metro, která byla publikována v září roku 1999, tak odpovídala důchodkyně Věra Pohlová, které bylo v té době 72 let. Pobavila tím celou veřejnost a přitáhla na sebe menší pozornost médií, kterým ale následně prozradila, že má k počítačům mnohem vřelejší stav, než se podle její odpovědi zdá.

Podobné články