Africká ZEF horečka dostane i vás

Kolik znáte hudebních skupin z Afriky? Může mít africká hudba styl? Pro nevěřící představuji africkou ZEF skupinu Die Antwoord!

Přišli jako blesk z čistého nebe, jsou jako virus, vtisknou se do vaší hlavy aniž by je někdo zval. Někteří je milují a jiní je nenávidí, jsou i takoví, kteří se jich snad děsí. Ano Die Antwoord jsou jiní, jsou originální a jsou svoji. Oni nemají hranice, vedou se svou fantazií a nebojí se ji vyjádřit skrze texty nebo klipy. Není třeba se jich obávat, stačí se otevřít a odhodit všechny zábrany a zapomenou na všechno, na co jsme byli doposud v hudbě zvyklí. Těm, kterým se to podaří, přijdou Die Antwoord na chuť a zajistí parádní zážitek z jejich velmi originální hudby.

Die Antwoord hrají jako jediní na světě styl ZEF. Jednoduše řečeno jedná se o rap-rave hip hopovou skupinu. Pro vysvětlení hudebního stylu rave – jedná se o rychlou elektronickou hudbu se světelnou show. Rave není jeden styl, rave je techno, trance, DnB a další elektro hudba. Nabízí se otázka pro váhavce, proč poslouchat něco nudného, když vám Die Antwoord naporcují přímo pod vaše uši něco originálně našlapaného? 

Ninja, Yo-Landi.

Na první pohled se zdá skupina Die Antwoord jako něco, co by snad nemohl nikdo poslouchat, ale lidi, kteří to zkusí a přežijí prvotní překvapení, co všechno se dá z hudby utvořit (nemluvě o jejich klipech), zjistí, že parádní výkon dvou hlavních aktérů je nenapodobitelný. Zde se jedná o zpěvačku Yolandi Visser (Yo-Landi Vi$$er) a zpěváka Watkina Tudor Jonese (Ninja). Neopomenu taky postavu Dj Hi-Teka, o kterém si fanoušci ze začátku mysleli, že je to smyšlená postava nebo postava zastupovaná Djs. Ale podle dostupných informaci je právě DJ Hi-Tek jeden muž.

Nikdo je neznal, nikdo o ně neměl zájem, nikdo jim nevěřil, že by svou tvorbou mohli někoho zaujmout. Proto v roce 2009 vydali na svoje náklady první CD s názvem $O$. Takovou odezvu možná nečekali ani samotní Die Antwoord. Zaujali a posluchači chtěli víc. Proto jim v roce 2010 vydalo o něco vylepšené album $O$ produkce Cherrytree Records. Pomalu tahle skupina zalezla všem do hlavy, našli se odpůrci a našli se i tací, co jejich hudbu milují. V roce 2012 přišla pro příznivce super zpráva, Die Antwoord vydali novou desku nesoucí název Ten$ion. Jejich celkem známou peckou z toho alba je song Fatty Boom Boom, song a klip si dělá srandu z popové zpěvačky Lady Gagy a jejího přibrání pár kil navíc. Členové skupiny nijak neskrývají to, že jejich hlavní účel toho všeho jsou peníze, sláva, ale také originalita. Všechno berou s nadhledem a negativní řeči odpůrců nijak nevnímají.

Když se trošku pozastavíme nad vzhledem všech zúčastněných, zjistíme, že ani vzhled není zrovna něco, na co by Antwoordi zapomněli. Už na první pohled si řeknete, že tady je něco jinak. Yo-Landi někomu přijde odporná, někomu zase roztomilá. Týká se to všeho, střihu vlasů, oblékání, zkrášlování. Měla bych zmínit i hlas zpěvačky, poznáte ho mezi všemi hlasy všech zpěvaček které znáte. Je takový, no jak bych to jen řekla, takový dost dětský na 30 letou ženu. Ano Yo-Landi je přes 30 let, a i přes to na koncertech tancuje a prakticky se s Ninjem po celou dobu vstoupení nezastaví. Tancují jako kdyby to byl jejich poslední tanec v životě a proto vás to tak vtáhne do jejich rytmu hudby, vy chcete tančit s nimi, chcete být součástí toho, co tvoří. Ninja přesáhl dokonce i 40 a nijak zvlášť to není na jeho fyzičce poznat.

Yo-Landi.

Další zajímavostí je jejich africká angličtina, je to kouzelné, tohle nikde jinde neuslyšíte. Některé texty jsou i v jejich rodné (tedy africké) řeči. Je to příjemná změna pro uši. Podle mě je Yo-Landi kvalitní ženská rapperka, která by předčila leckterého černého rappera. Ninja má rap v krvi, dokáže ze sebe vychrlit všechna ta slova s takovým zápalem a s takovým emočním nasazením, že potom i vy chcete rapovat, a to v afričtině! Protože originalita je přece nade vše, ne? 

 

Foto: Wikipedia.org, Facebook
Video: YouTube.com 

Podobné články