Chytrý telefon = (ne)výhoda?

Proč je chytrý telefon chápán v dnešní době jako výhoda, ale i nevýhoda? Draze platíme za jeho využívání! Čím?

Stejně jako si ve starověku nedokázali představit jinou formu komunikace na velké vzdálenosti než za pomoci poslů či běžců, dnes si nedokážeme představit své životy bez mobilních telefonů, především pak těch tzv. “chytrých“. Je ale chytrý telefon opravdu takovou výhodou, jak se na první pohled zdá?

Rychle, přesně, kdykoliv a kdekoliv?

Není problém! Potřebujete navigaci, najít dopravní spojení nebo jen vyhledat pomocí speciální aplikace hospodu, vhodnou pro další pivko? S mobilním internetemchytrém telefonu je to všechno možné. Velké množství nejrůznějších aplikací nám usnadňuje každodenní život a na první pohled šetří spoustu času. Pozor na to, zdání může klamat.

Přístup na sociální sítě

Sledovat příspěvky, statusy, fotky aj. ze sociálních sítích na počítači nám už nestačí. Musíme být neustále v obraze, a proto se chytrý telefon opravdu hodí. Mimo několika hodin strávených na těchto sítích ve volném čase jsme online prakticky neustále a vědomě či nevědomě ztrácíme ještě více svého času. Zkuste si schválně jeden den zapnout stopky pokaždé, co jdete na některou ze sociálních sítí. Při 2 hodinách denně to za rok dělá přes 700 hodin. Nehledě na první stránku, kterou navštívíte po spuštění vašeho prohlížeče (zase Facebook, že).

Bez telefonu dnes ani ránu!

Hry, které občas přijdou vhod

Každý z nás má ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který propaří na telefonu každý možný okamžik. Stejně jako počítačovímaniaci“ ztrácí až neskutečný počet hodin svého života pouhým hraním her. I ty se ale mohou občas hodit. Dostali jste se omylem na přednášku, nudné cvičení či seminář a dávat pozor je to poslední co chcete, zahrajte si. V těchto případech je tato činnost naprosto pochopitelná.

Investice, nad kterou se už opravdu vyplatí trochu přemýšlet!

Ačkoliv se dá slušný chytrý telefon dnes koupit i za tři tisíce, je potřeba při koupi takového telefonu přemýšlet a informovat se o jeho funkcích a vlastnostech. Technologie chytrých telefonů jde v posledních letech nahoru raketovou rychlostí, a když už si telefon kupujete, je potřeba, aby byl co nejdéle kompatibilní s některými novinkami, které mohou v nejbližší době přijít na trh. Jak to vyřešit jednoduše? Obětovat chvíli aktivity z Facebooku pro vyhledání si recenzí na telefon, jehož koupi zvažujete. Pomocí googlu tak snadno a rychle najdete zkušenosti ostatních uživatelů s tímto telefonem, což vám může velmi pomoci při rozhodování.

Jak to tedy je?

Přes veškeré nevýhody a zabijáky času, které chytrý telefon nabízí, je vzhledem k dnešní době velmi vhodným pomocníkem pro každodenní studentský (však to známe, nějaký ten taháček už tam párkrát byl) i profesní život (diář, pracovní aplikace). Doba, kdy důležitou vlastností telefonu bylo psaní sms zpráv a volání je dávno pryč. Dnes se od telefonů očekává mnohem více. Chytrý telefon je tedy nepochybně výhodou. Je však potřeba dávat pozor, abychom s ním netrávili zbytečně více času, než je skutečně potřeba.

Foto: Photl.com

Podobné články