Co jsou to ty SCIO testy?

Možná jste to právě vy, koho čekají Národní srovnávací zkoušky (NSZ) společnosti SCIO. Že nevíte, o co vlastně jde? Tu nejčastější formu, tedy testy Obecných studijních předpokladů (OSP), si dnes přiblížíme!

Společnost SCIO se v poslední době stává lídrem na poli přijímacího řízení na vysoké školy. Už se pomalu vytrácí ty klasické testy, které poodhalují znalosti o vysněném oboru. Nyní je IN po vzoru amerických univerzit, na kterých tento systém funguje už několik desítek let, zkoumat něco jiného!

CO JE TŘEBA VĚDĚT?

Co si pod tím mám představit?

Správná otázka hned na začátek. OSP jsou zvláštním druhem testu, které v podstatě nezjišťují nabiflované vědomosti. Ověřují spíše základní schopnosti v oblasti logického myšlení, chápání v souvislostech a čtení mezi řádky.

Jak poznám, že se to týká i mě?

Zjistíte to na stránkách školy, o kterou máte zájem. Většinou v sekci okolo přijímacího řízení uvádí, že jsou vlastní zkoušky nahrazené NSZ. Můžou obsahovat buď samotný test OSP (základní nebo rozšířenou verzi), nebo i další testy, které firma SCIO nabízí. Může se jednat o základy společenských věd, přírodní vědy nebo jazykové zkoušky. Proto čtěte pozorně!

Můžu se na to nějak připravit?

No jistě. Ba co víc – tady se velmi uplatní krédo „těžce na cvičišti, lehce na bojišti.“ A máte hned několik možností, jaké cvičiště zvolíte. Můžete využít nejintenzivnější formu, a to prezenční kurz, který společnost nabízí v několika městech České republiky. Že se vám nikam nechce a rádi byste zůstali u svého pracovního stolu? Sáhněte po internetovém kurzu, online testech nebo si jednoduše nechte zaslat přípravné testy v tištěném formátu poštou! Příprava, se kterou si dáte práci, vám pomůže zorientovat se v tom, co vás čeká a natrénovat si stále se opakující typy příkladů.

Z čeho se skládá zkouška a jak dlouho trvá?

Od tohoto roku existují dvě verze testů OSP – základní a rozšířená. V základním testu jsou tři oddíly – verbální, analytický a kvantitativní. Celý test trvá 90 minut (tedy 30 minut na každou část) a obsahuje celkem 85 úloh k řešení. Naproti tomu rozšířená verze OSP má o dva oddíly více. Týkají se kritického myšlení a abstraktního uvažování. Tyto části mají po dvaceti otázkách a celá rozšířená zkouška trvá o 80 minut déle než základní, tedy 170 minut čistého času.

Je vyhodnocování stejné jako u klasických testů?

Výsledky testů nedostanete formou bodů, nýbrž pomocí harmonizovaného percentilu. V testu získáváte za správnou odpověď bod, naopak za špatnou se vám vždy část strhne. Váš úspěch je uveden ve formě porovnání s ostatními účastníky. Máte-li 60 percentil, znamená to, že jste si s testem poradili stejně nebo dokonce lépe než 60 % účastníků, a zároveň z toho také vyplývá, že zbylých 40 % bylo lepších než vy. Laicky řečeno – záleží na tom, jak chytrá bude skupina studentů, kteří se přihlásí na daný termín.

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Začněme tím příjemnějším, tedy výhodami:

  • máte více pokusů, z nichž se počítá vždy ten nejlepší výsledek. Nesedla vám zkouška? Nevadí, můžete si zajít na další termín! Stačí si jen zarezervovat místo a zaplatit za něj.
  • jeden test vás může dostat na více škol! Jeden vykonaný test OSP se nerovná jedna vysoká škola. Pokud jste podali přihlášku na více škol, kde jsou přijímačky nahrazeny těmito testy, společnost automaticky zasílá  výsledky na každou z nich.
  • Testy můžete vykonávat klidně ve svém městě. Zkoušky se totiž konají v mnoha městech naší republiky. Odpadá vám tak starost jezdit například do Prahy jenom kvůli přijímačkám.

A abychom nebyli jen pozitivní, tady jsou nevýhody:

  • Není to levná sranda. Veškeré testy, které pořádá společnost SCIO, jsou zpoplatněné. Nejenže tedy musíte zaplatit manipulační poplatek za přihlášku, ale také každý termín testu OSP vám vygruntuje peněženku o pěkných pár stovek.
  • Omezený počet míst pro každý termín. Hlídejte si je a bojujte proti tomu včasným přihlášením!

Tohle byl jen takový základní výčet toho, o co tu vlastně kráčí. Příště si více rozebereme přípravu testů a dáme vám několik skvělých rad, které vás rozhodně nenechají na holičkách!

foto by Wikipedia

Podobné články