Co zbylo z Tleskače?

"Old punks never die?" Oh, actually, they are dead now! Aneb rozhořčené plkání o konci a novém začátku kapely Tleskač.

Určitě jste za poslední půlrok zaslechli velké zvěsti a žvásty o rozpadu, konci, změnách a bordelu v kapele Tleskač. Jak už to tak u drbů a fám bývá, některé byly pravdivé, jiné lež jako věž. V každém případě konečná, a pro mnohé z nás bolestná pravda je to, že z původní sestavy Tleskače v kapele zůstal pouze basák Jiří Sýkora, jeden ze zakládajících členů. A co teď? A jak se to vlastně stalo?

Pilsner Ska Orchestra na Rock For Churchill 2012, se zpěvačkou Karolínou Jägerovou.

Na začátku tu byl odchod velké trojice – frontmana Miroslava Císlera, trumpetisty Karla Kolesy a saxofonisty Pavla Halíka. Na konci to je nová kapela. Nový Tleskač. Ale co je vlastně „Tleskač“? Přece právě Míra Císler a jeho šílené grimasy, Karel Kolesa se svými tanečními kreacemi s trumpetou a celý koncept té bandy chlapů s jednou křehkou dámou uprostřed, ať jí byla Olga nebo Karolína! Nyní je Tleskač banda mladých muzikantů, kterým sice dáma v sestavě nechybí, ale oproti staré gardě jim teče mlíko po bradě a přes svoje nepopíratelné kvality se tomu, čemu říkáme Tleskač, zrovna moc rovnat nemohou.

Své dva poslední koncerty Tleskače se skutečně bojím srovnávat. Vlastně to ani není možné, protože to byly koncerty dvou odlišných kapel. V prosinci poslední koncert staré sestavy, absolutní bomba, krev a pot a trika létající vzduchem, pražské Rock Cafe narvané k prasknutí. V dubnu relativně plné náměstí v rámci Plzeňského Majálesu, ze tří čtvrtin však plné čumilů a pasivních divících se fanoušků, kam téměř celá Pilsner Ska Orchestra zmizela a proč s sebou vzala i ten boží zvuk.

A co na to Jan Tleskač?

Co by na to řekl Jan Tleskač, raději ani nechci vědět. Co na to říkám já, je něco mezi vzteklým vrčením a smutkem. Nový Tleskač je torzo dobré kapely, nový Tleskač je, jako když si dáte tequilu bez citronu a soli. Je to jako by ten barevnej a krásnej motýl, nesoucí jméno a pověst nejlepší SKA kapely českých krajin, zalezl zpátky do kukly, přes zimu v ní hnil a teď vylezl na světlo jako malá, slizká larva!

Foto: Archiv kapely Tleskač

Video: YouTube.com

Podobné články