Coming out aneb jak na to připravit blízké

Jste si jistí tím, že jste sexuálně jinak orientovaní? Nastává tedy pro vás další těžká fáze coming outu. Přiznat to svým blízkým.

Díváte se na ostatní jinak, možná si toho všimnou, možná se vás i zeptají, co se děje, ale vy asi řeknete nic. Přemýšlíte o tom, komu se svěřit jako prvnímu o svém coming outu? To je různé.

Kdo první?

Někdo má blízký vztah se svými rodiči, někdo má velmi blízkého kamaráda, kamarádku. Každopádně ten první člověk, kterému se svěříte, by si to měl nechat nějakou dobu pro sebe, aby se vám například nestalo, že byste to řekli nejlepší kamarádce ve třídě a během týdne to bude vědět celá škola. Ten člověk by měl respektovat to, že se mu s tím svěříte, je pro vás i tak velký krok, a rádi byste, aby se to nikdo jiný nedozvěděl.

Různě se na to dívají také rodiče a podle mých zkušeností a zkušeností z mého blízkého okolí, tak ne vždy to vezmou dobře. Někteří to vidí jako svou osobní prohru. Ptají se sami sebe i vás, kde udělali chybu ve výchově, co se tak stalo ve vašem dětství, že jste se takhle rozhodli. Někteří to přeženou až tak, že tvrdí, že když byli oni mladí, tak nic takového nebylo, ale teď se to nějak rozmohlo jako nějaká epidemie. Ale abych vás neděsila, ne všechny reakce jsou takové a hlavně je to pouze váš život a vaše rozhodnutí a v tom vám nikdo bránit nebude. Někteří rodiče to vezmou tak, jak to je, a ještě by vás nejradši podporovali a můžete s nimi probírat své milostné trable a úskalí. Záleží na rodičích samotných a na vašem vztahu s nimi.

Příbuzenstvo

Co se týče širšího příbuzenstva jako jsou babičky, dědečkové a další, nechte si projít hlavou, zda je pro nás dobré jim o tom říkat. Myslím, že zrovna starší generace je lepší držet v nevědomosti, pokud to jen trochu jde, protože ti by se s tím jistě vyrovnávali ještě hůř než vaši rodiče. Ale také to není pravidlem. Mám nevlastní babičku, která o mé orientaci ví, a příjemně se s ní o tom baví. Vždycky když přijedu, tak se hned ptá, co já a vztahy. Tak se vždycky vypovídám, probereme všechno a hned je mi líp.

Následky

Jak říkám, záleží na tom daném člověku, jak to vezme a jak se k vám začne chovat. Většinou se tak vytříbí kamarádi a zůstanou vedle vás ti, kterým opravdu nevadí, kdo jste a na koho jste, a to jsou ti lepší kamarádi. Co se týče rodiny, to je věc podobná. Pokud vás vaši rodiče milují, na vztahu mezi vámi se nic zásadního nezmění.

Někteří to řeší tak, že nikomu nic neřeknou a prostě si přivedou domů místo přítele přítelkyni, co se týká holek, a kluci svého přítele. Rodiče pak jsou podle mého tak v šoku, že nemají sílu na to nic namítat. Ale o to horší to může být, když svou druhou polovičku odejdete vyprovodit a vrátíte se. Podle všeho je to lepší říci na rovinu předem, než budete své rodiče seznamovat s tím, s kým chodíte.

 

Prošli jste tím? Jaké bizarní situace se vám při coming outu staly? Svěřte se nám nebo na Facebook!


Zdroj: flickr.com – CLTblog.com

Podobné články