Divadlo Na Zábradlí uvede psychoanalytickou operu Freudovo pozdní odpoledne

Divadlo Na Zábradlí uvádí novou hru, věnovat se bude zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi. Premiéra psychoanalytické opery bude uvedena 22. a 23. října.
Divadlo Na Zábradlí uvede novou psychoanalytickou hru Freudovo pozdní odpoledne.

Již tento týden uvede pražské Divadlo Na zábradlí „psychoanalytickou operetu” Freudovo pozdní odpoledne. V nejnovější inscenaci z dílny režiséra Davida Jařaba zazní devět písní s původní hudbou Jakuba Kudláče. Inscenace zachycuje životní etapu známého analytika lidské psychiky. Děj vás přenese do Vídně koncem 19. století. Nečekejte však historii, hra je aktuální a věnuje se tématům, která s notnou dávkou kontroverze rezonují i dnešní společností. Premiéra Freudova pozdního odpoledne bude ke shlédnutí ve dnech 22. a 23. října.

Jak souvisí traumata z dětství s psychosomatickými neurózami v dospělosti?

Opereta se zaměřuje především na souvislosti mezi traumaty z dětství a psychosomatickými neurózami v dospělosti. Vychází z Freudových experimentů, které potvrzovaly, že častou příčinou hysterických onemocnění je vytěsnění zážitku ze sexuálního zneužití.

„Freud je dnes známý především svou pozdější teorií pudů a Oidipovského komplexu, což jsou koncepty, které přenášejí pozornost od reálných traumat k lidským instinktům a fantaziím. Jeho práce K etiologii hysterie, stejně jako (z dnešního pohledu) přinejmenším pochybné lékařské experimenty s Wilhelmem Fliessem, zůstávají ve stínu,” uvedla dramaturgyně Barbora Šupová.

Historická jména Sigmunda Freuda a Wilhelma Fliesse ztvárnili Václav Vašák a Jiří Černý. V operetě se dále objeví například na Janu Plodkovou, Kateřinu Císařovou, Annu Fialovou, Anežku Kubátovou, Roberta Mikluše, Vasila Fridricha, Miloslava Königa nebo Vojtěcha Vondráčka.

Freudovo pozdní odpoledne je hudební opereta, spoustu herců si zazpívá

Většina herců také v inscenaci zazpívá. Freudovo pozdní odpoledne je opereta z dílo s hudebním podtextem, vznikala po vzoru vídeňské operety 19. století. „V kontrastu s vážností tématu jsme usilovali o skutečně lehký, komický až frivolní tvar, opírající se o rozšafnou hudbu a téměř říkankové texty. Právě tímto kontrastem jsme chtěli docílit určitého tragikomického efektu, který nám přišel pro poselství tak závažného tématu, jako je zneužívání dětí rodinnými příslušníky a jeho následky, velmi vhodný,” řekl k formě inscenace režisér David Jařab, který je zároveň autorem písňových textů. Hudbu k nimž složil Jakub Kudláč.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.