Divadlo Na zábradlí uvedlo inscenaci Handkeho textu

Divadlo Na zábradlí uvedlo inscenaci Petera Handkeho s názvem Zdeněk Adamec + Sebeobviňování. Jedna část hry se koná vždy na pódiu divadla, na druhou musí diváci přejít do Betlémské kaple či Kostela svaté Anny.
Pražské Divadlo Na zábradlí uvedlo českou premiéru inscenace textu Petera Handkeho Zdeněk Adamec + Sebeobviňování, kterou zrežíroval Dušan D. Pařízek.

Začátkem prosince pražské Divadlo Na zábradlí uvedlo českou premiéru inscenace textu Petera Handkeho s názvem Zdeněk Adamec + Sebeobviňování, kterou zrežíroval Dušan D. Pařízek. Poprvé ji diváci mohli zhlédnout na Pražském divadelním festivalu německého jazyka a nyní se objevila na pravidelném kulturním programu divadla.

Inscenace vypráví příběh humpoleckého studenta, který nesouhlasí s tehdejší společenskou situací, Proto se v březnu roku 2003 upálí před pražským Národním muzeem. Tragický příběh vyhaslého mladého života však není jedinou dějovou linkou. Další sledovaný osud vychází z Handkeho dramatu Sebeobviňování a zaměřuje se především na autora a jeho politické názory, které byly společností vnímány jako vysoce kontroverzní.

Obě části představení se konají vždy ve stejný den, ale na jiném místě. Zdeňka Adamce diváci zhlédnou v Divadle Na zábradlí a Sebeobviňování v Betlémské kapli nebo v Kostele svaté Anny. Představení začíná uvedením Sebeobviňování, po kterém se diváci přesunou do Divadla Na zábradlí, kde zhlédnou Zdeňka Adamce. Vstupenka v sobě zahrnuje obě části a je na ní uvedeno vždy pouze místo na sedadle v divadle. Při druhé části vystoupení totiž nejsou sedadla číslována, takže diváci mohou zaujmout jakékoli místo.

Handkeho text přeložil ředitel divadla Petr Štědroň a na pódiích se objeví spousta známých i méně známých tváří, jako například Jiří Černý, Stanislav Majer, Martin Pechlát a nebo bulharsko-německý herec Samuel Finzi. Se Zdeňkem Adamcem na divadelní scénu vrátil také divadelní režisér a zakladatel Pražského komorního divadla Dušan D. Pařízek, který se proslavil zejména v německy mluvících zemích.

Pařízek působí jako hlavní režisér souboru Pražského Komorního divadla a je také několikanásobným držitelem Nestroyovy ceny a ceny časopisu Theater heute. Na českou scénu se vrací touto inscenací po šesti letech. V minulosti uvedl díla Wernera Schwabea, Elfriede Jelinka nebo již zmiňovaného Petera Handkeho.

„Jsem rád, že jsem se mohl vrátit do Divadla Na zábradlí, kde měla před lety premiéru moje první inscenace. Mám k této scéně velký vztah a těší mě, že zde mohu zároveň spolupracovat s herci, se kterými jsem pracoval v Pražském komorním divadle,” uvedl.

Zdeněk Adamec + Sebeobviňování

Dušan D. Pařízek se v nové inscenaci opírá o text dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Ten ve své hře nazvané Zdeněk Adamec popisuje případ mladého muže, který se začátkem března 2003 vydává autobusem do Prahy. Následujícího dne se na Václavském náměstí upálí. Symbolika místa se vztahuje k roku 1968, kdy se na stejném místě upálil student Jan Palach. Podobně jako tehdy Palach pojmenoval svůj čin „Pochodeň č. 1“, Adamec nazval svůj internetový dopis na rozloučenou Pochodní 2003.

Projekt z dílny Dušana Davida Pařízka doplnilo již zmiňované Sebeobviňování, které podrobně rozebírá osobnost kontroverzního rakouského spisovatele Petera Handkeho, kterého ztvárnil bulharsko-německý herec Samuel Finzi.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.