EL.KO bar

Začínající brněnský klub nejen pro lesby.

Nedávno jsem zaregistrovala, že se v Brně otevřel nový bar (nejen) pro lesby. Takže mě nenapadlo nic jiného než napsat holkám, zda by se mnou nechtěly udělat rozhovor a pokecat o tom, co je vedlo k tomu, otevřít zrovna EL.KO.

Hlavní znaky

EL.KO bar.Poloha: Ideální! Koliště 3 – absolutně v centru. Možnost dalšího pokračování do města.

Dostupnost: Pěšky z Hlaváku (Hlavního nádraží) 1015 min. Šaliny (tramvaje) 1 a 6 na Moravské náměstí.

Prostředí: Skvělé. Jelikož je prostor ve sklepení, v létě se tam pěkně zchladíte a v zimě při svíčkách bude nějaké to intimčo u svařáku či grogu.

Akce: Holky se ničemu nebrání, takže od Halloweenu přes hokej až po „seznamka“ party. Myslím si, že škála je opravdu rozmanitá a každý si najde to své. Kdyby byl zájem, je tu možnost filmových nebo literárních večerů. A co si budeme říkat, nějaké to ochotnické divadlo by taky nebylo na škodu!

Kontakt: www.elkobar.cz

Otázky a odpovědi

Rozhovor (pro mě spíš pokec) jsem dělala s Peťou. Velice sympatická slečna. Teda už paní!!! Očividně ví, co chce, a má podobné názory jako já. A navíc ji štve (stejně jako mě) lesbická komunita v Brně.

Dva šéfové  ty (Peťa) a Gabča? Je to vůbec reálné?

Tady je šéf Gabča. Já se spíš starám o mejly, telefony, platby, akce a podobné věci. Gabča se stará o zboží a hlavně většinou obsluhuje.

Nelezete si občas na nervy? Přeci jen jste spolu 24 hodin denně.

To zase ne. My už jsme spolupracovaly i předtím. A navíc, kdybychom pracovaly každá jinde, tak si stejně furt píšeme sms. Nás to prostě nebaví, být jedna bez druhé.

Jak jste vůbec přišly na to si založit EL.KO bar?Fotbálek v EL.KU.

Gabča je vlastně vyučená v oboru kuchař číšník + má maturu. Dělala už v hotelu a hospodě a já jí občas vypomáhala při svatbách nebo tak. A nějak z toho všeho vyplynulo to, že by nebylo špatné si spolu něco otevřít.

Nejdřív jsme chtěly přímo něco pro lesby a gaye. Ale měly jsme problém, že tam chodili i jiní lidé. Tudíž nám to odehnalo hodně holek  že tu jsou i heteráci.  Furt nechápaly, jak můžeme pustit heteráka do lesbického baru. To bych musela stát u vstupu a každého se ptát: „Seš lesba? Seš gay? Víš ty co, jsi hetero, ty sem nemůžeš!“

Jo, to mi taky strašně vadí. Opět škatulkování! To, že je to lesbický bar, neznamená, že sem nemůže chodit někdo jiný. Proč to tak je?

Zrovna nedávno se nám stalo, že do baru přišly dvě holky (pár) a měly jsme bar plný hetero kluků. A holky z toho byly úplně v šoku. Přitom kluci na ně nic neměli a ani si jich nevšímali. Úplně na pohodu. Když holky odcházely, tak nám při odchodu řekly, že takhle si lesbický bar opravdu nepředstavují.

Když se nad tím zamyslím, svým způsobem je to trochu diskriminace heteráků.

Ano, přesně. Holky si strašně stěžují, jak jsou lesby diskriminované, ale dělají úplně to samé, když řeknou, jak tady můžou sedět heteráci. To by podle nich k nám do baru nemohli přijít ani naši kamarádi „heteráci“. To mě vážně štve, takové smýšlení.

Kvůli tomu se taky teď potýkáme s malou návštěvností.

Fakt jen kvůli tomuhle, jo?

Víceméně ano. Nebo když sem přišly holky a viděly, že tu nikdo není, tak odešly. To je jasné, že pokud to udělá takhle každý, tak ano, opravdu tu bude prázdno.

Všechny holky si stěžují, že není nic pro holky. Depo (brněnský klub) je víc pro kluky, v Áčku (restaurace) je víc chlapů. Ale když se všechny chovají tak, jak se chovají… To je potom těžké, rozjíždět byznys pro lesby.

Další věc, co nám možná uškodila, byla zima. V Elku vlastně není „normální“ topení, ale vzduchotechnika, která při rozjezdu jela a nejela, takže občas chladněji bylo. Omluva může být i to, že jsme ve sklepě, tak vždy bude trošku chladněji. Ovšem když jsme mívaly nějaké oslavy nebo uzavřené party, kde bylo plno lidí, zima nebyla, spíš vydýcháno. V létě tohoto roku se bude v Elku dělat „normální“ topení a další zimu už to bude v pohodě.

Viděla jsem u vás promítací plátno. Nebylo by možná na škodu začít promítat filmy s homosexuální tematikou. Ne každý chce jen pít a pařit.

Pravda. To už nám někdo říkal. Není problém. Ale taky hodně záleží na tom, jaká bude účast. Nebráníme se ničemu, holky můžou přijít s čímkoli. (smích)

Posezení v EL.KU.Jak jste sehnaly tento prostor?

My jsme měly vizi, že chceme něco menšího a bez kuchyně. Možná tohle místo nebyla nejlepší volba. Před tím tu bylo takové doupě, takže se nám sem vraceli místní štamgasti. Ale už je to v pohodě.

Velké pozitivum vidím v tom, že to je fakt kousek. Šestkou (šalinou) můžou např. z Áčka dojet až sem. Rozjezdy (noční rozvoz po Brně) jsou tu hned za rožkem. Hodně hostů si tuto lokaci chválí.

Ale abych se vrátila k otázce, jak jsme hledaly místo. Nejdřív jsme samozřejmě projížděly inzeráty, ale znaly jsme se i s člověkem, který provozoval dřív hospodu, co tu byla. Takže nám to přenechal.

Co medializace?

Hodně lidí nám říká, že se o nás moc neví. Ale to si přímo nemyslím. Vždy upozorníme na danou akci, jak na Facebooku, tak i na našich stránkách. Jde zase o to, že lidi to nasdílejí, řeknou, že dojdou, a skutek utek…

Jak hledáte sponzory?

My nejsme nějak vázané smlouvou. Bereme z velkoobchodu a ti nás vybavili.

Co do budoucna plánujete?

Chtěly bychom pravidelné akce. Nějak zaběhnout pátky a soboty. Aby lidi věděli, že můžou zajít i k nám.

Jaký máš názor na společensko-kulturní život homosexuálů v Brně?

Je to takové… mno, nevím, co k tomu mám říct. Na jednu stranu nám tady holky říkají, že by bylo super udělat v EL.KU akci, ale nakonec jdou všichni do Depa. Zase jsme u toho, že holky si furt stěžují, jak nemají nic pro sebe, ale furt se cpou ke gayům. Myslím si, že kdyby se tady ty akce rozjely, tak by to bylo hodně komunitní už jen tím, jak jsme malý.

Proč si teda gayové své území (restaurace, kluby atd.) drží a u leseb to prostě nejde?

Asi je méně leseb, které chtějí někde chodit.

Party v EL.KU.

Závěr

Co bych vám k tomu všemu řekla? Holky už se chtěly i vzdát a EL.KO zabalit. Za mě by to byla věčná škoda. Takže: LESBY, PROBUĎTE SE A ZAČNĚTE SE SEBOU NĚCO DĚLAT! Hlavně ty brněnské!! (smích)

 

A co vy říkáte na EL.KO bar? Své názory nám napište na náš Facebook.

 

Foto: EL.KO bar, Michaela Dořičáková (StudentPoint.cz)

Podobné články