„Ex-gayové“ aneb jak funguje vymývání mozků

Už je tomu přes čtyřicet let, co se odborníci shodli na tom, že homosexualita není choroba. Do teď však fungují organizace, které se ji snaží vyléčit.

V současnosti máme dostatečné důkazy nejenom o tom, že homosexualita není ani zločin, ani nemoc, ale také o tom, že je záležitostí čistě genetickou, tudíž nemůže být věcí volby. I přes tato fakta existují krajiny, kde jsou gayové a lesby za svou sexuální orientaci trestaní, a společenství, jež usilují o to, aby je vyléčili. Jejich skutečným cílem však není gaye vyléčit, ale přesvědčit je o tom, že vůbec jsou choří a že potřebují být vyléčeni.

Sebenenávist jako terapie

Jestli je to opravdu nemoc, je velice zvláštní a zcela jiná než kterákoliv z dosud známých nemocí. Neubližuje vám, necítíte se špatně, když ji máte, nepůsobí vám bolest, netrpíte díky ní žádnou úzkostí nebo depresí a taky vás v ničem neomezuje. Zkrátka, ničím se nelišíte od naprosto zdravého člověka. Toho si všiml také psychiatr Robert Spitzer, který stál za přelomovým rozhodnutím Americké psychiatrické asociace o vyřadění homosexuality ze seznamu duševních poruch, což ovlivnilo její vnímání také ve zbytku světa. Došlo k tomu v roce 1973.

Tři roky poté byla ve Spojených státech založena nezisková organizace Exodus International, která „prohlašuje svobodu od homosexuality“. Dobrovolným zájemcům nabízela takzvanou reparativní (tedy jakousi nápravní) terapii, jíž výsledkem mělo být odstranění nežádoucí přitažlivosti k lidem stejného pohlaví. V rámci ní pacienti podstupovali pseudovědecké postupy léčby, jako třeba různé averzní terapie včetně elektrošoků, hypnózy nebo aplikace drog, které spouštějí nevolnost při promítání erotických obrázků stejného pohlaví.

Ex-gayové prý potvrzují, že změna je možná. Ex-ex-gayové zase potvrzují, že ex-gayové lžou svému okolí i sobě.

Ne vždy ale tuto terapii absolvovali jenom dobrovolníci. Později vznikaly i ex-gay tábory lákající mottem „Modli se, ať homosexualita zmizí!“, do kterých rodiče nutili chodit své děti po tom, co se jim přiznaly se svou homosexualitou. Podstupovaly v nich mnohdy nelidskou drezuru ve snaze dozorců naučit je, že homosexualita je zlá a že se kvůli ní mají cítit špatně. „Bylo to příšerné. Nutili mě celé dny sedět v prázdné místnosti bez jídla a vody jenom proto, že jsem nepřijal Ježíše a odmítl přiznat problém, který jsem vůbec neměl,“ vyjádřil se jeden z návštěvníků ex-gay táboru. Jedna sedmnáctiletá holka, kterou rodiče také poslali do ex-gay tábora, nakonec v zoufalství spáchala sebevraždu a svým rodičům napsala dopis, ve kterém stálo: „Mami, tati, miluji vás i přes to, že se mýlíte, učíte mě nenávidět se a cítit se znechucená ze sebe samé místo toho, abyste mě učili, jak se mít ráda.“

I přes spoustu skandálů provázejících tyto terapie trvalo ještě mnoho let, než se začalo něco dít. V lednu 2012 prezident Exodusu Alan Chambers vyhlásil: „Většina lidí, které jsem potkal, a tou většinou mám na mysli 99,9 %, neprošla žádnou změnou ve své sexuální orientaci.“ A omluvil se za slogan společnosti – „Změna je možná“. O rok později, podle Chambersových slov po „roce rozhovorů a modliteb nad místem této organizace ve změně kultury“, byla Exodus International definitivně rozpuštěna. Tímto však, bohužel, snahy o vyléčení homosexuality ani zdaleka nekončí.

Základní pravidlo lékařské etiky – "first, do not harm", tedy "hlavně neublížit", se zjevně nevztahuje na šarlatány.

Očkování proti homosexualitě

Letos v srpnu společnost NARTH (National Association For Research & Therapy of Homosexuality) zveřejnila propagační video pro svou novou organizaci, která má přinést legálnější přístup pro podporu reparativní terapie – Alianci pro volbu terapie a vědeckou bezúhonnost (ATCSI), přičemž se odvolávají na práva klienta a jeho možnost volby. Ve videu vystupuje moderátorka, která ve falešných zprávách oznamuje tuto změnu. Moderátorka prý nevěděla, co je ve skutečnosti účelem videa, pro natočení kterého si ji NARTH najala, ani jaká je činnost samotné organizace. Když to zjistila, vyjádřila se, že s politikou NARTH vůbec nesouhlasí a následně se omluvila LGBT komunitě. Po tomto jejím vyhlášení bylo video staženo.

Ruští vědci zase nedávno údajně přišli s objevem vakcíny, která umožňuje předejít prvotním symptomům, nebo dokonce zcela vyléčit homosexualitu u mužů, pokud je podána v mladém věku. Podle studie se kvůli znečištění ovzduší v našem prostředí nachází přebytek estrogenu. To je sice pravda, nemá to však vliv na sexuální orientaci mužů, ale na zdraví jejich genitálií a plodnost. Tuto nevyváženost by chtěli vyrovnat vpíchnutím specifického množství testosteronu do organizmu dítěte. Tato možnost také přináší řadu závažných rizik a může dokonce způsobit trvalé poškození mozku.

Nelze vyléčit zdravého člověka.

Ex-ex-gayové

Spoluzakladatelé Exodusu Michael Bussee a Gary Cooper tři roky po založení organizaci opustili a stali se životními partnery. Účastníků reparativní terapie, kteří si uvědomili, že její výsledkem není nic jiného než návrat do sebeklamu, postupně přibývalo. Říkají si „přeživší ex-gayové“ neboli ex-ex-gayové. V roce 2007 vznikla internetová stránka Beyond Ex-Gay, sloužící jako místo pro komunitu přeživších ex-gayů, na níž se svěřují se svými nepříjemnými zážitky z reparativní terapie a z psychických následků, které na nich takzvaná léčba homosexuality zanechala. Ve svých příbězích se všichni shodli na tom, že nejdůležitější je mít se rád takový, jaký doopravdy jste.

 

Jak se vy díváte na léčbu homosexuality? Napište nám o tom na Facebook.

 

Foto: Flickr.com (Talk Radio News Service, Daniel GonzalesWill Choi)

Podobné články