Homosexualita v průběhu věků

Být homosexuálem dříve? Lobotomie, nebo smrt. Dnes pochody typu Prague Pride. Komu vděčíme za takový obrat?

Slovo homosexualita bylo poprvé použito maďarským lékařem Károlou Mariou Benkertem. Tímto slovem byl označován jedinec, kterého přitahují pouze osoby stejného pohlaví a není schopen projevovat emoční či erotickou náklonnost opačnému pohlaví. Před použitím tohoto slova byla homosexualita považována za sodomii.

Starověké Řecko

Nejtolerantnější byla k homosexualitě společnost ve starověkém Řecku. Homosexuální praktiky popsal Eforus (jeho díla se v průběhu let ovšem ztratila). a tak podrobnější informace získáváme od Strabona, který popisuje namlouvání řeckých chlapců. Žák v té době trávil s učitelem dva měsíce v lesích, kde učitel učil žáka vše o životě a tam také zpravidla docházelo k pohlavnímu styku. Někteří současní psychologové tvrdí, že tento princip není nutnou známkou homosexuality. Tedy že adolescentní homosexualita pouze napomáhá nalezení vlastní sexuality.

Starověký Řím už ovšem tak tolerantní nebyl. Řím byl daleko méně otevřený nahotě než Řecko. Stejně tak se stavěl i k homosexualitě. Jistou větší míru můžeme spatřovat v despotickém císaři Neronovi, který rád líbal svého otroka Spora.

Vliv náboženství

Později pohled na homosexualitu velmi ovlivnilo křesťanství. Ve středověku byla homosexuální láska považována za jeden z největších hříchů, církev tvrdila, že přichází od Satana. Pohled na sexualitu změnily až osvícenské myšlenky. Osmnácté století je proto označováno za „století erotiky“. Za posun lze vnímat také ideu prezidenta USA Thomase Jeffersona, že homosexualita by měla být trestána kastrací, a ne smrtí jako doposud.

První myšlenku o tom, že homosexualita je věc vrozená, zveřejnil Karl Heinrich Ulrichs, který je považován za prvního gay aktivistu. Ulrichs se ke své homosexualitě přiznal jako první. I přes jeho snahu byla homosexualita vnímána jako špatná.

V roce 1914 byla založena společnost pro výzkum sexuální psychologie, která se snažila o osvětové přednášky o homosexualitě. V roce 1928 také vzniká Světová liga za sexuální reformu, jež usiluje o nový právní a společenský přístup k stejnopohlavnímu soužití.

V době 2. světové války se homofobie velmi rychle rozšířila. Nebyla však přítomna jen v Německu, v armádě USA byli například vojáci testováni, zda nejsou homosexuálové. Procento obviněných ze sodomie v této době bylo velmi vysoké. Dotyční se většinou prohlásili za duševně choré a byli pod dozorem lékařů.

Válka byla také ideální proto, aby mohli lékaři testovat své metody. Vzniklo mnoho pokusů na léčení homosexuality elektrošoky apod. Za vhodnou léčbu považovali lobotomii. První lobotomie proběhla roku 1941.

V padesátých letech vychází dílo Alfreda Kinseyho Sexuální chování muže a Sexuální chování ženy. Na základě rozhovorů informuje Kinsey o onanii, homosexualitě a sexualitě v dětství. Z jeho výzkumu vyplývá, že až 35 % mužů zažilo homosexuální styk.

Homosexualita není nemoc

V šedesátých letech je tolerance k homosexualitě na vzestupu. O homosexuálních svazcích se sice příliš nemluví, avšak jsou tolerovány.

V osmdesátých letech se začíná mluvit o nemoci AIDS, která je považována za nemoc pocházející od homosexuálů. Díky popularizaci této nemoci v souvislosti s Freddiem Mercurym se AIDS navždy stal chartakteristickým pro homosexuály.

Až do roku 1973 byla homosexualita považována za duševní poruchu. Od té doby světové zdravotnické a psychologické organizace od tohoto pojmenování upustily a je považována za přirozený temperament člověka.

Foto: sxc.hu


Možná by vás mohly zaujmout i články na podobné téma, jako je třeba 5 nejhorších věcí, které v sexu můžeme dělat, ale stejně je děláme nebo 10 nejpodivnějších sexuálních úchylekPro trochu rozhledu v oblasti erotických hraček máme článek o erotických pomůckách, kde se zabýváme hned několika oblastmi. A pro zvídavce tu máme dotaz. Víte že existují speciální vibrátory pro ženy? Někdy jim říkáme vibrátor na klitoris, womanizér nebo satisfyer. Jestli se chcete dozvědět víc, přečtěte si náš článek womanizer nebo satisfyer. Jestli nemáte nikoho, kdo by to s vámi ochotně zkoušel, můžete zabrousi na sex seznamky a někoho zkusit ulovit.

Podobné články