Hudba hraje hokej, hokej hraje hudbou

Téma měsíce: Bod mrazu!

Určitě každý z vás má mnoho silných životních zážitků spojených s nějakou hudební melodií. Stejně tak je tomu i u hokeje, který si už jen stěží dokážeme představit bez hudební kulisy mezi pauzami, při rozbruslení nebo u TV upoutávek.

Mnoho interpretů postavilo své největší hity na propagaci nějaké sportovní události. Fotbal jako celosvětově nejzbožňovanější sport asi nejvíc přitahuje všemožné příživníky, kteří se chtějí díky němu zviditelnit. Každý jistě aspoň jednou zaslechl úvodní song pro mistrovství světa ve fotbale 2010 Waka Waka od Shakiry nebo píseň k Euru 2004 od Nelly Furtado. Popové hvězdičky zkrátka těží z popularity fotbalu, ale co na tom. Lidi to baví.

Lední hokej se v České republice těší obdobné oblibě jako fotbal ve světě. A i když neinspiruje popstars k tvorbě rádiových hitů, jde s hudbou ruku v ruce. Žádnému pořádnému extraligovému týmu nesmí chybět klubová hymna. Fanoušci povzbuzují svoje oblíbence nejrůznějšími  pokřiky a melodiemi. A ke speciálním příležitostem jako je play-off vznikají alternativy ke známým písničkám. Například v liberecké Tipsport aréně od minulého roku všechny domácí zápasy ve vyřazovacích bojích startují předělávkou písničky od skupiny Kabát: V pekle Tygři válej!

Hokej, stejně jako ostatní divácky atraktivní sporty, se dělá hlavně pro lidi. Snaha pořadatelů přilákat na stadiony publikum vylepšuje prožitek z hokejové podívané občerstvením, nejrůznějšími soutěžemi, roztleskávačkami a také hudební kulisou. Na rozdíl od fotbalu k hokeji patří spíš tvrdší rocková muzika. Takže na zimních stadiónech nejčastěji uslyšíte z českých kapel především Kabáty. A ze zahraničních interpretů jmenujme třeba AC/DC nebo Green Day. Klasickou melodií pouštěnou snad na všech stadionech je Eye Of The Tiger a We Will Rock You.

Stadionoví „DJ’s“ také často vybírají písničky s příhodným textem k poškádlení soupeře. Například Srdce jako kníže Rohan Richarda Müllera si dobírá slávistický klub kvůli jeho dlouholetému kouči Vladimíru Růžičkovi. Písnička Né, pětku né Josefa Melena zase naráží na pětigólový příděl v brance soupeře. Jedním z dalších zpestření je akce probíhající v Liberci každé play-off nazvaná White out, která použilo melodii písně Kernkraft 400 Zambie Nation.

A na závěr klasická melodie, kterou rád slyší každý hokejový fanoušek. Znamená totiž vítězství. Píseň We Are The Chapmions je nejvíce spojená se zápasy českého národního týmu, ale zaslechnout ji můžeme i jinde. Spojení hudby a sportu prostě funguje. Lidi se chtějí bavit a pořadatelé sportovních akcí dělají vše pro to, aby tomu tak bylo.

Foto: Dan Černovský

Video: www.youtube.com

Podobné články