I chladnička má své zóny a pravidla!

Užitečné rady, jak správně pečovat o tento nepostradatelný spotřebič a jak v něm nejlépe rozmístit potraviny.

Určitě to znáte taky. Ne jedinkrát jste v poklusu přiběhli domů s taškami nákupu, které jste pak vyskládali do všech možných skulinek, právě jak vás zrovna napadlo nebo prostor dovolil. V rámci spolubydlení na privátu nebo kolejního bydlení je navíc velmi časté, že má každý člen svoji vyhrazenou přihrádku, v horším případě ani to ne. Ne každý má totiž takový komfort jako například Camereon Diaz, která má chladničku celou pro sebe – a ne zrovna malou. Byť je to pro dnešní dobu již nezbytný spotřebič, má svůj důmysl a vyžaduje speciální péči. Navíc má ukládání potravin svůj systém. 

Nastavení správných podmínek

Aby byla zachována co nejvyšší kvalita a čerstvost potravin, je v první řadě důležité nastavit správnou teplotu. Ta by nikdy neměla stoupnout nad pět stupňů Celsia, jinak by hrozilo množení bakterií. Ideální je tedy nastavení mezi nulou až pěti stupni Celsia. Pro mrazničku pak mínus osmnáct stupňů Celsia. Potraviny rozmísťujte vždy rovnoměrně po celé ploše, aby mohl vzduch volně proudit. Občas se při nějaké párty či oslavě přetížení nevyhnete, ale snažte se tomu jinak vyvarovat.

Údržba

Při mytí buďte opatrní, abyste povrch nepoškodili.

O chladničku byste měli pečovat stejně jako o kuchyňskou desku, kde připravujete pokrmy. Důležité je tedy udržovat čistotu, a to pravidelně, včetně dezinfekce. Vyplatí se cokoliv rozlitého umýt hned, než to s mnohem větší námahou drhnout za týden. Nejvíce bakterií se nachází v zeleninových boxech, dokonce až 750 násobek běžné hladiny bakterií, která je pro zdraví člověka bezpečná, proto jejich údržbu nepodceňujte. Nezbytné je taktéž občasné odmrazení, některé moderní přístroje mají již funkci „No Frost“ a odmrazovat se nemusí. Při omývání se vyvarujte používání drátěnek či hrubých houbiček, které by mohly povrch poškrábat. Vhodné jsou měkké hadříky, octová voda či speciální přípravky na čištění chladniček.

Co nemá ráda

Využívání k rychlému zchlazení potravin, například když potřebujete oloupat uvařené brambory nebo rychle zchladit puding – nejen že je spotřebováváno více energie, ale navíc se teplo přenáší i na ostatní potraviny, ve kterých by mohlo opět dojít k množení bakterií a následně hnilobnému procesu. Uvařená jídla skladujte v uzavíratelných těsnících nádobách, nejlépe v samostatné přihrádce. Pro zachování živin je však neskladujte příliš dlouho, s délkou skladování totiž přicházíte o jejich chuť. Sýry, uzeniny, salámy a další takovéto produkty skladujte vždy ve fólii či jiném obalu.

Správné rozmístění potravin

Využívejte krabičky a jiné uzavíratelné nádoby.

Chladnička je typická pro svoji variabilní vlhkost, kdy se v každém jejím místě hodnoty liší a i každá potravina na ni má jiné nároky. Příliš nízká vlhkost způsobuje vysychání potravin, ztrátu barvy a nutričních složek, vysoká vlhkost naopak vede ke kondenzaci, a tím i k větší spotřebě energie. Největší vlhkost vyžadují ovoce a zelenina (90 – 95 procent), proto je skladujte v zeleninových boxech, kde je teplota vyšší. Ovoce ani zeleninu před jejich uskladněním nemyjte. Vyšší vlhkost vyžadují i maso a ryby, proto je skladujte v nejnižší přihrádce nad zeleninovým boxem, což je nejchladnější přihrádka (asi dva stupně Celsia). Syrové maso navíc uchovávejte v uzavřených nádobách, nikdy ne volně, abyste zbytečně nekontaminovali ostatní potraviny, které již nebudete tepelně upravovat.

Maso skladujte nad zeleninovým boxem, ideálně v uzavřených nádobách či silnějším mikrotenovém sáčku.

Ve středních poličkách (čtyři až pět stupňů Celsia) uchovávejte moučníky, jogurty, mléko a další mléčné výrobky, produkty označené „po otevření uchovejte v chladu“, výše pak sýry, které si zde udržují své aroma, šunku a jiné uzeniny. Úplně nejvýšší polička je nejteplejší a hodí se ke skladování hotových pokrmů. Co se týče zeleniny a ovoce, tak ty v chladničce ani skladovat nemusíte, přestože vám v ní vydrží déle. Pozor dávejte na rajčata – mrkev vedle nich může zhořknout a okurka rychleji žloutne – proto je mějte v nádobce s víkem nebo odděleně. Nevhodné pro skladování v lednici jsou zásadně banány, brambory a cibule.

A co dvířka?

Dvířka jsou nejteplejším místem v chladničce (přibližně deset stupňů Celsia), proto zde uchovávejte produkty, které vyžadují jen mírné chlazení. Prostor je tu pro vyšší lahve s alkoholem, džusy, minerální vodu a podobně. Výše můžete mít kečup, horčici, kompoty či máslo. V nejvyšších přihrádkách pak vejce. Vyndejte je však z papírového kartonu, kde by se opět mohly množit bakterie. 

Teď už je to jen a jen na vás, jak si chladničku přeorganizujete, tak vzhůru do toho! Věřte však, že se vám to opravdu vyplatí.

 

Máte i vy nějaké postřehy a doporučení, jak uchovávat produkty v chladničce a jak o ni pečovat? Napište nám na náš Facebook.

 

Foto: Photl.com, Deviantart.com

 

Podobné články