Jak přežít státní závěrečné zkoušky?

Ta kvanta učiva vám prostě ne a nelezou do hlavy, jako každému z nás? Propadáte panice, že státnice prostě nezvládnete? Na vteřinku se zastavte, oddechněte si a věnujte minutku krátkému článku s důležitými radami.

 

Komise

Co nejdříve si zjistěte, které profesory budeme mít v komisi v den své státní závěrečné zkoušky na vysoké školy. Tato informace se vám může velmi hodit nebo vás i zachránit. „Pár dní předem jsme se dozvěděli složení komise. Tak jsem se naučila pouze své předměty, které ti profesoři sami vyučují, protože jsem věděla, že se mě na jiné ptát nebudou. Ve výsledku jsem se tedy učila jen dva předměty a zvládla jsem to levou zadní,“ prozradila o svých státnicích bakalářského studia 24letá studentka Gabriela z Tábora.

 

Kyslík

Ležíte doma v knihách a sešitech celé dny, kolem pracovního stolu či postele se vám hromadí odpadky, nevětráte, nevycházíte a z hlavy se vám jen kouří. To je příklad asi toho nejhoršího způsobu, jak se něco naučit. Mozek ke svému nejvyššímu výkonu potřebuje dostatek energie a vy takto jedete stále jen na ten nejnižší výkon. Někdo se při zkouškách dopuje energetickými nápoji, aby neusnul. Ale vy uděláte nejlépe, když vylezete na vzduch, protože váš mozek právě teď nejvíc potřebuje kyslík! Odjeďte na celý den učit se někam na palouček na odlehlé klidné místo, kde vás nebude rozptylovat ani počítač, ani televize, ani ruch města. Každou hodinu si dejte alespoň na 5-10min pauzu, aby váš mozek mohl vypnout, vstřebat a uložit, co jste do něj nasypali a aby si odpočaly i vaše oči. Sluníčko vám právě v tyto dny na studia krásně svítí.

 

Strach

Vykašlete se na panickou hrůzu ze státnic. Pokud míváte při ústním projevu před cizími lidmi příšernou trému, uvědomte si, že je to úplně jedno, jestli se budete třást nebo ne. Komise je na strach studentů zvyklá. Pokud informaci vědět budete, nějak ji z vás vždy dostanou dobře kladenými otázkami, i když to z vás poleze pomalu. Ať to dopadne jakkoli, svět se nikdy nezboří a vy v životě dostanete ještě mnoho dalších šancí ukázat, co ve vás je! Hodně štěstí!

1 

Foto: Lenka Kulíšková a wikipedia

Podobné články