Jak řešit testy OSP?

V minulém díle jsme si prozradili základní informace o testech Obecných studijních předpokladů. A dnes? Je načase dát vám několik výborných tipů, díky nimž vašemu okolí spadne čelist z percentilu, kterého jste dosáhli!

Vyvarujte se improvizace!

První a zásadní poučení – kámen úrazu je jít si test „jen tak“ vyzkoušet. Chcete-li být úspěšní, zapomeňte na to! Tato taktika vám nepomůže ke kýženému výsledku, ale nahraje do karet všem připraveným soupeřům. Proto radíme – připravte se také! Již v předchozím díle tohoto seriálu jsme naznačili, že existuje několik možností. Společnost SCIO na svých stránkách nabízí hojné množství materiálů, které pomohou. Stačí kliknout a vybrat si.

Skvělý (a levný) tip: Máte jako student/ka hluboko do kapsy? Využijte levnější variantu a zabrouzdejte na stránky společnosti Aleph.

Zkoušejte, čmárejte a zapisujte

Nyní je načase pustit se do přípravy. Z počátku nepřemýšlejte o reálném čase, který se objevuje na zkoušce. Soustřeďte se pouze na úlohy, snažte se je pochopit a najít v nich nějakou logickou smyčku, která vám dopomůže k rychlejšímu řešení. Kupte si velký blok a dělejte si poznámky ke všemu. Co se často opakuje? Co se vám nedaří? Kreslete si tabulky, které vám jasně napoví vztahy. Kdo z pětice kluků, jež má červený míč, bydlí v Praze? Škrtejte si ihned vyřazené možnosti odpovědí a podtrhávejte v dlouhých textech důležité informace.

Upozornění: dávejte si pozor, na co se vás tážou!  Abyste našli antonymum, nebo slovo s nejbližším významem? Často člověku utečou zbytečné body díky takovéto nepozornosti.

Skvělý tip: Na internetu je možno najít zdarma spoustu triků a tipů od úspěšných řešitelů. Radí, jak na jednotlivé oddíly. Neleňte proto a zabrouzdejte ve vyhledávačích!

Zvolte tu správnou strategii

Správně zvolenou strategií si můžete zvýšit svůj percentil klidně i o několik desítek bodů. Jak na to? Při přípravě určitě brzy zjistíte, ve jakých úlohách si jste jisti, a kde naopak trochu tápete. Využijte to ke svému prospěchu hned dvojnásobně!  Nejenže těm problematickým částem můžete věnovat podstatně více času u přípravy, ale hlavně doporučujeme začít při zkoušce „naostro“  úlohami (pro vás) snadnějšími. Pomohou vám nastartovat sebevědomí, a navíc ušetřit tolik důležitý čas na těžší úkoly.

Skvělý tip: Nevyplýtvejte všechnu energii na první dva oddíly– verbální a analytický. Spousta lidí tuhle taktiku volí a na poslední část se tak trochu vykašle. Při přípravě na ni proto nezapomínejte! I několik správných odpovědí z tohoto oddílu vám může pěkně zvýšit percentil!

Nasimulujte si skutečné podmínky!

Příprava a skutečné zkoušky se mnohdy liší. Ptáte se čím? Zejména časem a stresem. Pokud si v teple domova projíždíte testy a upíjíte spokojeně čaj, jste možná se svým výsledkem nadmíru spokojeni. Nic vás nehoní a otázky si pěkně v klidu přečtete. Jenže najednou sedíte uprostřed třídy a nestíháte. Jste nervózní, děláte roztržité chyby a srdce vám málem vyskočí z hrudi? Vyvarujte se toho a nasimulujte si totožné podmínky u sebe doma! Pro tuhle formu se nejlépe hodí sada tištěných testů s percentilovými tabulkami – budete přesně vědět, jak na tom doopravdy jste a kde děláte nejvíce chyb. Prima bonusem této zkoušky „nanečisto“ je navíc možnost naučit se řešit úkoly mnohem rychleji a zároveň efektivněji.

Skvělý tip: Pokud jste nervozita sama, pusťte si cestou na zkoušku oblíbenou muziku. Uklidní vás a vlije do žil dobrou náladu! A s úsměvem jde přece všechno mnohem lépe, nemyslíte?

Foto by Silvie Trebatická

Podobné články