Jaká je práce baristy?

Sníte také o práci baristy, když sedíte ve své oblíbené kavárně, zatímco si vychutnáváte šálek voňavé kávy? Koukněte, co taková práce obnáší.

Kavárny jsou dneska v módě a skoro každý má nějakou svoji oblíbenou. Není divu – příjemné prostředí, dobrou kávu a často i klid vyhledává spousta lidí, včetně vysokoškoláků. Jsou místa, kde se koncentrují mladí lidé. Jaká je ale práce z druhé strany?

Kouzlo se nezapře

Samozřejmě záleží na charakteru kavárny. Kromě velkých kavárenskách řetězců typu Costa Coffee nebo Starbucks tu jsou i menší, lokální kavárny, kde panuje trochu jiný přístup k zákazníkům a které mají něco do sebe. Všechny ale mají společný cíl – vybudovat příjemnou atmosféru. Osobně mám radši minimalistické kavárny. Ale pár metrů od mé školy je kavárna, ve které se ocitnete jako v bytě před 100 lety. Křesla, knihovna, gramofon a obrázky na stěnách. Prostě paráda!

Mama Coffee v Praze.

Buďte kreativní!

Poměrně velkou výhodou je, že spousta kaváren bere studenty bez praxe. Školení obsahuje spoustu informací o historii kávy, způsobů sběru a pěstování. A taky jak připravit různé druhy kávy. Na to opravdu vejšku nepotřebujete. Pokud jste kreativní a máte nápady, nebojte se je využít. Při tvorbě latté art se určitě hodí.

Komunikace s lidmi je stěžejní. Je dobré být usměvavý, optimistický a komunikativní. Na druhou stranu je třeba umět pracovat jak v týmu, tak i samostatně, třeba když jste na směně sami.

Latté art je umění.

Náplň baristy není bohužel jen zábavná příprava kávy. Stará se o všechno a o celý chod kavárny. Takže se nevyhnete uklízení, vytírání nebo mytí nádobí. Pokud je nával nebo se jedná o velkou kavárnu, moc se nezastavíte. Je to prostě běhačka. Práce baristy je i tak zajímavá, kreativní a zábavná.

Foto: Flickr, Mama Coffee, Wikipedia

Podobné články